Hürriyet Sağlık-Sen Deprem Bölgesinde

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan ÇAKMAK ve Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Levent YILDIRIM, büyük yıkıma neden olan deprem felaketinin yaşandığı illerde teşkilatlarımızın temsilcileri birlikte ziyaretlerde bulundular.

Hürriyet Sağlık-Sen Deprem Bölgesinde

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan ÇAKMAK ve Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Levent YILDIRIM, büyük yıkıma neden olan deprem felaketinin yaşandığı illerde teşkilatlarımızın temsilcileri birlikte ziyaretlerde bulundular.

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkanı Erdoğan ÇAKMAK deprem bölgesindeki yapmış oldukları tespitlere ilişkin şu açıklamalarda bulundu:

  “Acımız Büyük

Öncelikle başta bu büyük felaketi yerinde yaşayan halkımız olmak üzere tüm ülkemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Deprem şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dilerken içinde büyük acılar barındıran ülkemin yorgun yürekli insanlarına sabır diliyorum.

Deprem bölgesinde her şeyini kaybeden halkımıza moral ve destek vermek ve bu illerde çalışan sağlık çalışanlarımızın sorunlarının çözümü için incelemelerde bulunduk. Birçok sağlık çalışanı maalesef gerek görev yaptığı esnada ve gerekse başka yerlerde göçük altında kalarak vefat etti. Yakınlarını kaybeden, evleri ve çalıştıkları hastaneler yıkılan sağlık çalışanları çaresiz durumdalar. Deprem bölgesindeki en büyük sorun şu an için barınma sorunu olduğu kadar temel ihtiyaçların giderilmesi noktasında ciddi eksiklikler var.

Deprem bölgesinde görevli sağlık personelleri için mazeret tayinlerinin bir an önce sonuçlandırılması ve yeni görev yerlerinde yeniden hayata tutunmaları sağlanmalıdır. Çeşitli sebeplerle tayin hakkı olmayan personellere ise atama yönetmeliğinde yer alan hakkın kullandırılması ile 6 aylık da olsa geçici olarak bir başka ile görevlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Yaşadıkları her türlü yıkıma rağmen deprem bölgesi dışına tayin talebinde bulunmayan sağlık çalışanları için ivedilikle ve sürekli olacak şekilde psiko – sosyal destek sağlanarak en azından onların da yanında olduğumuzu göstermeliyiz. Duyduğu en ufak hareketin bile deprem etkisi algısı oluşturduğu bir ortamda bu bozuk psikoloji ile kendilerinden çok şeyin beklendiği sağlık çalışanlarının yanında olmalıyız ve acılarımızı paylaşarak büyük bir aile olduğumuzu göstermeliyiz. Uykunun haram hayatın yalan olduğu bir yerde yaşamak sandığımız kadar kolay değil maalesef.

Yaralarımızı Birlikte Saracağız

Yaşadığımız bu büyük felakete rağmen her şeye yeniden başlamak gerekse bile yaralarımızı birlikte saracağız. Deprem bölgesinde halen çalışmak zorunda kalan sağlık çalışanlarının başta barınma, ailesinin güvenliği, çocuklarının eğitimi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi temel sorunlarının dışında çözülmesi gereken daha birçok sorunları bulunmaktadır. Biz bunları bizzat yerinde gördük ve tespit ettik.

Halen görev yapan depremzede sağlık çalışanlarımızın üzerlerine giyecek doğru dürüst ikinci bir kıyafetleri yoktur. Tek bir elbise ile günlerce çalışmak zorundalar. Sağlık Bakanlığı’nın çok ivedi şekilde tüm sağlık çalışanlarına en az birkaç takım üniforma ve iş önlüğü yardımı yapması gerekmektedir. Çalışanların kişisel öz bakım ve hijyen sorunları bulunmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER