Hürriyetçi Eğitim Sen'den Öğretmen Önlüğü Açıklaması

Hürriyetçi Eğitim Sen, merkez yönetim kurulu, bakanlığın öğretmen önlüğü kararı hakkında bir açıklama yaptı.

Hürriyetçi Eğitim Sen'den Öğretmen Önlüğü Açıklaması

Ankara'da toplanan Hürriyetçi Eğitim Sen merkez yönetim kurulu, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanması istenen öğretmen önlüğü konusunda bir karar aldı. Sendikadan şu açıklama yapıldı.
Merkez Yönetim Kurulumuz, Genel Başkanımız Sn. Levent Kuruoğlu'nun başkanlığında toplanarak aşağıdaki kararı almıştır: 
Hürriyetçi Eğitim-Sen olarak laik devlete olan aidiyetimiz, Atatürk ilkelerine dair yılmaz savunuculuğumuz, Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin muasır medeniyetler seviyesini yakalama idealine bağlılığımız, Türk milletinin bölünmez bütünlüğüne sadakatimiz ortadadır . 

Sendikamızın, Türkiye'mizin bağımsızlığının ve demokrasisinin gelişerek devamını sağlama adına her türlü çabanın içerisinde yer alacağına olan inancımızla, eğitim ordusunun en önemli sacayaklarından biri olan eğitim çalışanlarının sesi olmaya devam edeceğine yönelik kararlılığımızı bir kez daha hatırlatmak isteriz. 

2023-2024 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanı'nın öğretmenlerin beyaz önlük giyeceği söylemi üzerine sendikamızın “önlükten önce özlük haklarımız ve itibarımız” diyerek en güçlü şekilde orta koyduğu tavra dayanarak öğretmenlerimize yapılan bu önlük dayatmasını kabul etmediğimizi, Türk eğitim tarihinde eşi, benzeri ve izahı olmayan, eğitim felsefelerinde esamesi dahi okunmayan, pedagojik ilkelerle bağdaşmayan bu tarz zorlamalara ve baskılara karşı sesimizi her zaman en yüksek perdeden çıkaracağımızı söylüyoruz. 

Kılık kıyafet konusunda kişilerin tercihlerine yapılan müdahalenin, özgürlüğe müdahale anlamına geleceğinin bilinciyle, üyelerimizin eğitim-öğretim hizmetini yeni eğitim-öğretim yılında da aynı heyecan ve şevkle yerine getireceklerinden eminiz. 

Sendika olarak bu tarz dayatmalara boyun eğmeyeceğimizin altını çizerken, “üyelerimizin önlük giymeme özgürlüğünü” tüm sendika genel kurullarımızla birlikte destekleyeceğimize oybirliği ile karar vermiş bulunmaktayız. 

Hürriyetçi Eğitim Sen

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2023, 23:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER