Hürriyetçi Eğitim-Sen Kars'ta şubeleşme çalışmalarına başladı

Eğitim sendikaları arasına “Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür” sloganıyla eğitim çalışanlarının adresi olmaya aday Hürriyetçi Eğitim ve Bilim Çalışanları Sendikası (Hürriyetçi Eğitim-Sen) Kars'ta şubeleşme çalışmalarına başladı. Kaynak: Hürriyetçi Eğitim-Sen Kars'ta şubeleşme çalışmalarına başladı

Hürriyetçi Eğitim-Sen Kars'ta şubeleşme çalışmalarına başladı

Bu kapsamda yapılan çalışmalar çerçevesinde Selim büyük oluklu İmamhatip orta okulu mudur yardımcısı Emre BİLGİR Hürriyetçi Eğitim-Sen Karsil temsilcisi olarak görevlendirildi.

Kısa süre önce Türkiye’deki sendikacılığı siyasetin tahakkümünden kurtarma ve özelde öğretmenin ve eğitim çalışanlarının, genelde ise tüm kamu çalışanlarının özgürlük ve insanca yaşaması için mücadele etme amacıyla kurulan Hürriyetçi Eğitim-Sen sahada da karşılığını buldu. İlk olarak Genel Başkan Levent Kuruoğlu’nun memleketi Samsun’da şubeleşen sendika, ardından İstanbul ve Bursa’da şubeleşti. Eğitim çalışanları arasında alternatif, çalışanların hakkını savunacak bir sendika olacak inancı gittikçe yayılmakta. Öte yandan sahadan gelen bilgiler doğrultusunda çok yakında İstanbul’da ikinci bir şubenin açılacağı ardından peşpeşe diğer illerde de şubeleşeceği beklenmekte. 
 

SENDİKANIN MANİFESTOSU

"Fikri hür, vicdanı hür, İrfanı hür" bir anlayışla bağımsız sendikacılık yapmayı vazgeçilmez ilke olarak benimsemişiz. Hür ve eleştirel düşünceyi özümseyen, çok sesliliğe saygıyı garanti altına alan çalışmalar için varız. Tüm eğitim çalışanlarının ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki kazanımları ile hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmeyi amaçlıyoruz. Çalışma hayatında emektir en yüce değer ve onun da temeli liyakattir anlayışındayız.

Çalışanların insan onuruna yaraşır bir yaşantıya kavuşması için etik ilkelere uygun her türlü mücadeleden yanayız. Eğitimde imkân ve fırsat eşitliği ile Bakanlığın başındaki 'Milli' takısı yalnızca yazıdan ibaret olmamalıdır, bütünüyle uygulamada olmalıdır kararlılığındayız. Sendikacılığın zaaflar üzerine kurulmasına, ayrımcılığın ve ötekileştirmenin teşkilatlanma yöntemi olarak kullanılmasına karşıyız. Hiçbir şekilde siyasetin güdümünde olmayacağız, siyaset mahfilini ancak çalışanın sesini duyurma ve hak arama mecrası olarak görme tarafındayız.

Başkalarında yanlış gördüklerimiz ve eleştirdiklerimizi yapma tekrarına düşmeyecek bir sistem oluşturma iddiasındayız. Kişilerin ve kurumların ilkeleri gölgelemediği bir kadro hareketi başlatıyoruz. Hürriyetçilik her noktada şiarımızdır. Zira özgürlük de irade beyanı da kutsaldır. Mücadelemiz memurun vicdanının yansıra cüzdanının da hür olması mücadelesidir. Düşüncenin gümrük denetçiliği bindiğimiz dalı kesmektir. Dijital dönüşüm sürecini okumak farklı fikirlerin bereketini toplumsal faydaya katabilmekle mümkün olur. Aslolan millettir, devlet dahil tüm kurumlar milletin devamlılığı ve refahı içindir. Ki uygarlık da örgütlü mücadelenin tohumları arasında yeşerir. Hayat hakkın mücadele azmin kadardır. Ki tüzüğümüz mücadelemizin manifestosudur. Sizleri örgütlenme hürriyetine çağırıyoruz; ant olsun özgürlüğe...

Kaynak: Gazete Kars

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER