Hürriyetçi Eğitim Sen Şube Başkanı Yayla: 'Memurlar Üvey Evlat Mı?'

Hürriyetçi Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Gökmen Yayla, hükümetin memurlara üvey evlat muamelesi yaptığını açıkladı.

Hürriyetçi Eğitim Sen Şube Başkanı Yayla: 'Memurlar Üvey Evlat Mı?'

Hürriyetçi Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Gökmen Yayla yaptığı açıklamada, "Ülkemizin ağır bir ekonomik krizden geçtiği bu günlerde yaklaşan seçimler nedeniyle siyasi iktidar para musluğunu açmış ve fiilen seçim ekonomisi uygulamaya başlamıştır. Toplumun çeşitli kesimlerine değişen miktarlarda iyileştirmeler yapılırken memurlar gene unutulmuştur. Açılan musluktan bir damla bile içmek memurlara nasip olmamıştır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019 yılındaki sözlerini hatırlatan Hürriyetçi Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Gökmen Yayla, "2019 yılında yaptığı açıklamada seçim kaybetsek bile EYT düzenlemesi yapılmayacak diyen Cumhurbaşkanı bu sözünü unutarak seçim öncesi yaş sınırı olmaksızın EYT düzenlemesini hayata geçirmiştir. Bu düzenlemenin bütçeye maliyeti ise 194 Milyar TL olarak kamuoyuna duyurulmuştur. Akabinde en düşük emekli maaşı 7.500 TL'ye, emeklilere dini bayramlar öncesi verilen 1,100 TL'lik ikramiye de 2.000 TL'ye yükseltmiştir" diye konuştu.

"Kamuoyunda beklenti oluştu"

Kamuda görev yapan en düşük işçi maaşının 15.000 TL'ye yükseltilerek ilave yüzde 45 oranında da maaşlarına zam yapılacağının açıklanmasından sonra memurlara da iyileştirme yapılması yönünde kamuoyunda bir beklenti oluştuğuna dikkati çeken Gökmen Yayla, "Sayın Cumhurbaşkanı ise memurlara yapılacak iyileştirme için Temmuz ayını işaret ederek şu an bir düzenleme yapılmayacağını açıklamıştır. Bu açıklaması milyonlarca memur da hayal kırıklığı yaratmıştır. Türk İş'in araştırmasına göre Nisan ayı açlık sınırı 10.135 TL, yoksulluk sınırı 33.014 TL, bekâr bir çalışanın " yaşama maliyeti" ise 13.167 TL ye yükselmiştir. En düşük memur maaşının 11.848 TL olduğu ülkemizde bu maaş neredeyse açlık sınırı seviyesindedir. Göreve yeni başlayan bir öğretmen 12.400 TL maaş almaktadır. Büyükşehirlerde ortalama ev kiraları ise artık 10.000 TL seviyelerine ulaşmıştır. Soğanın kilosunun 30 TL, bir kilo kıymanın ise 340 TL olduğu günümüzde memurların bu maaşlarla geçinebilmesi olanaksızdır" şeklinde konuştu.

Yayla, konuşmasını şöyle sürdürdü:

En büyük banknotumuz olan 200 TL iken 2009 yılında tedavüle çıktığında yaklaşık 3 çeyrek altın veya 131 Dolar alınabiliyordu. Şimdi ise 3 çeyrek altın için 5 bin 645 TL yani 200 TL'lik banknottan 28 tane olması gerekiyor.

Bugün ise 200 TL ile sadece 10 dolar alınabiliyor. 2009'da 63 litre benzin alabildiğimiz 200 TL ile şimdi arabalarımızın ibresi bile zor oynamaktadır.

TÜİK' e göre Nisan ayı yıllık enflasyon yüzde 43,68 iken ENAG' a göre bu oran yüzde 105,19'dur. Yani memurlar TÜİK 'in enflasyonuna göre zam almakta, ENAG' ın enflasyonuna göre de yaşamaktadırlar.

Bu örnekleri sayfalarca çoğaltmamız mümkündür. Ama tablonun ne kadar vahim olduğunun bu örneklerle anlaşıldığı kanaatindeyiz. İktidara buradan sesleniyoruz;

Memurların Temmuz ayını bekleyecek hali de dermanı da kalmamıştır. En düşük memur maaşı yoksulluk sınırı olan 33.014 TL'nin üzerine çıkarılmalıdır. Memurların alım gücü artırılmalı, enflasyon farkları aylık olarak maaşlara yansıtılmalıdır. Memurların gelir vergisi yüzde 15'e sabitlenmeli ve kira/ulaşım/yemek yardımı düzenlemesi hayata geçirilmelidir.

Memurları yok sayarak, görmezden gelerek ya da ucu açık ileriye dönük vaatler vererek zevahiri kurtaracağını düşünenlerin, 5 milyon memur ve ailesinin de 14 Mayıs'ta yapılacak seçimlerde oy kullanacaklarını bilmelerini isteriz.

Buradan bir çağrı da kamu çalışanlarına yapmak istiyoruz. Toplu sözleşme masasında varlık gösteremeyen, seçim öncesi açılan musluktan memurun sofrasına bir lokma dahi alamayan bu sarı sendikalara daha ne kadar tahammül edecek siniz?

Sizin hakkınızı savunmak yerine siyasilerin hukukunu koruyan bu sendikalara artık dur demeyecek misiniz?

Bu sendikalardan istifa ederek, sizin hakkınızı savunmak için bugün meydanlara inen Hür ? Sen Konferadasyonuna bağlı sendikaları  yetkili sendika yapmak için maaşlarınızın asgari ücret seviyesine düşmesini mi bekliyor sunuz ?

Sizleri artık sararan ve solan sendikamsı yapılardan ayrılarak, emek ve alın teri mücadelesinin adresi olan Hürriyetçiler kervanına davet ediyoruz. 

SAMSUNSONHABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER