İÇİŞLERİ BAKANI GÜLER'DEN SENDİKALARA SERT UYARI

İÇİŞLERİ Bakanı Muammer Güler, bugün iş bırakacaklarını açıklayan işçi ve memurara seslenirken, "Bunu memur ve işçilerden özellikle rica ediyorum. Kanunsuz eylemlere iştirak etmemelerini bekliyorum. Bunun kanuni sonuçlarına katlanırlar" dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI GÜLER'DEN SENDİKALARA SERT UYARI

 

Bakan Güler, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şiddet eylemlerinin sürdürülmesi konusundaki inatlaşmayı anlamanın mümkün olmadığını anlatan Güler, "Yani bugün iş bırakma ve grev gibi kanunsuz eylemlerle insanları sokağa dökme çabaları vardır, bunlara da izin verilmeyeceğini, yasayla belirlenmemiş alanlarda, genel yollarda, parklarda böyle bir gösteri ve yürüyüşün yapılmayacağını ifade etmek isterim. Polisimiz görevini yapıyor" dedi.

Bakan Güler, basında jandarmanın görev alması konusunda yorumlar yapıldığı hatırlatarak şunları söyledi;

"İçişleri Bakanlığı; Türkiye'nin emniyet ve asayişinden sorumlu bakanlıktır. Güvenlikle ilgili 3 bağlı kuruluşu vardır. Birisi Emniyet Genel Müdürlüğü, birisi Jandarma Genel Komutanlığı biri de Sahil Güvenlik Komutanlığı'dır. Bunların görev alanları bellidir. Emniyet kentlerde, jandarma kırsal alanda, Sahil Güvenlik'te denizlerde görev yapmaktadır. İçişleri Bakanı bu güvenlik güçlerini nerelerde görevlendirme icap ediyorsa orada görevlendirmeye yetkindir. Ben kırsal alanda polisi, kentte de jandarmayı ihtiyaç duyduğum anda görevlendirebilirim. Jandarmanın da toplumsal olaylara müdahaleyle ilgili Jandarma Komando Birlikleri vardır, Jandarma Özel Harekat Birlikleri, özel asayiş birlikleri vardır. Bunların hepsi İçişleri Bakanı olarak emrimdedir. Jandarma Genel Komutanlığı'na bu konuyla ilgili talepte bulunursam uygun gördüğüm yerde bunlar görev alırlar. Jandarma İstanbul'da bu anlamda görev almıştır. Bunu karıştırmasınlar. Silahlı kuvvetlerinin emrindeki askerin kullanılması ayrı bir şeydir. Emniyet ve jandarma ile eğer bir toplumsal olayı bastıramıyorsanız o zaman TSK'dan 'İl İdarasi Kanunu'nun 11'inci maddesine göre kuvvet talebinde bulunursunuz. Silahlı Kuvvetler'den herhangi bir kuvvet talebinde bulunmadım. Ben kendi emrimdeki emniyet ve jandarma güçlerini beraber kullandım. Jandarma bir güvenlik gücüdür, şu anda İstanbul'daki bazı ilçelerde de polis gibi güvenlik görevini yürütmektedir."

"5 SENDİKANIN YASAL BİR EYLEMİ YOK"

Bakan Güler, iş bırakma kararı alan 5 sendikanın yasal bir eylemi olmadığını ifade ederken şöyle konuştu:

"Alanları, genel yolları, kamu düzenini bozacak şekilde her gün toplantı ve yürüyüş hakkı nerede görülmüş, böyle bir şey olabilir mi? Ben hergün geleceğim Kızılay'ın ortasında sabahtan akşama kadar eylem yapacağım. Böyle bir şey olabilir mi? Bunu insanların kabul etmesi mümkün mü? Hakların kullanılması, bir başkasının hakkını kullanmasına engel olamaz. Gezi Parkı'nda olduğu gibi oradaki insanlarda bu kanunsuz direnişlerin aracı haline getirilmiş ve bu sürdürülmek istenmektedir. Bunun sürdürülebilirliği yoktur. Kanun hakimiyetini sağlamak görevimizdir. Bunu memur ve işçilerden özellikle rica ediyorum. Kanunsuz eylemlere iştirak etmemelerini bekliyorum. Bunun kanuni sonuçlarına katlanırlar."

"SOSYAL MEDYA OPERASYONLARI DEVAM EDECEK"

Bakan Muammer Güler, sosyal paylaşım siteleri ile ilgili bir soru üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sürdürdüğü çalışmalar bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Burada halkı tahrik eden, yalan haberlerle halkı kışkırtmaya, hatta toplumsal olaylara mal ve can emniyetini sıkıntıya sokacak eylemleri yönlendiren gerek Twitter, gerek Facebook olsun çalışmamız var. Daha önce İzmir'de böyle bir çalışmamız var, şimdi diğer yerlerde de bir çalışma olacak. Tabii bu konularda ayrı bir yasal düzenlemelerin de yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda Adalet Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların çalışmaları da olacak. Çünkü toplumu bir anda yalan haberlerle gördünüz Gezi olaylarında. Bunlarla ilgili operasyonlarımız sürecek."

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER