İŞİ YAPANA 45,İŞE BAKANA 122 TL KABUL EDİLEMEZ

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ali Yalçın, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan merkezi sınavlarda işi yapan öğretmenler 45 TL ücret alırken, yapılan işe bakan güvenlik personelinin 122 TL aldığına dikkat çekerek, “Bunun kabul edilebilecek tarafı yoktur. Toplu sözleşme kararının uygulanması için MEB’i göreve davet ediyorum” dedi.

İŞİ YAPANA 45,İŞE BAKANA 122 TL KABUL EDİLEMEZ


Eğitim-Bir-Sen Yozgat ve Niğde Şube genel kurullarına katılan Ali Yalçın, eğitim çalışanlarının mali problemlerine ve eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sınav Ücretlerindeki Adaletsizlik KPDK’da Çözülmeli

Toplu sözleşme masasında gündeme getirdikleri ve kamu işveren heyeti ile imza altına aldıkları merkezi sınavlardaki ücretlendirme adaletsizliği konusunun hâlâ çözüm beklediğini ifade eden Yalçın, “MEB’in gerçekleştirdiği sınavlarda bina sorumlusu, salon sorumlusu, sınav gözetmeni gibi görevler alan yönetici ve öğretmenlere 5 saat ek ders karşılığı 45 TL ödüyor. Öğretmen dışı personel aynı sınavda görev aldığında ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlarda görev alanlara ödenen ücretlendirmedeki kriter nedeniyle 122 TL ödeniyor. Bu, adaletsiz bir uygulamadır. Bunun kabul edilebilecek tarafı yoktur. Toplu sözleşme kararının uygulanması için MEB’i göreve davet ediyorum. Kasım ayı içerisinde yapılacak olan KPDK’ya Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyu netleştirmiş olarak sunum yapması lazım. Ek ders esaslarının hükmü yerine Bakanlar Kurulu kararı gereği Sınav Ücretlerine İlişkin Usul ve Esaslar baz alınmalı ve sorun kökten çözülmelidir” şeklinde konuştu.

Ek Ders Esasları  Yeniden Ele Alınmak Zorundadır

Ali Yalçın, ek ders dağılımında sorun bulunduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Nöbet ücret tahsisi yapılmamış, aynı işi yapan farklı ek ders aldığı gibi bazen daha fazla iş yapan daha az ek ders alabiliyor. Bu konuda öğretmenlerin maaş karşılığı girdikleri ek ders saati süresinden tutun tam gün tam yıl eğitim yapan eğitim kurumlarına kadar, okul müdürlüklerinin iş güçlüğüne göre ek ders üzerinden ücretlendirmesi gibi eğitimciler arasında adil bulunmayan birçok konu var. Bu husus masaya yatırılmak zorundadır.”

 

Sorunları Çözmeye Devam Edeceğiz

“Özlük ve özgürlük noktasında onlarca kazanım elde ettik. ‘Kurum İdari Kurulu’yla 33 Kazanım’, ‘Hukuk Mücadelemizle 55 Kazanım’ ve ‘Özlük ve Özgürlük Mücadelemizle 77 Kazanım’ diye üç ayrı kitapçık şeklinde yayınladık” diyen Yalçın, sorunlardan beslenen değil, çözümlerle güçlenen sendika olduklarını kaydederek, “Ek ders adaletsizlikleri sorununu, nöbet görevlerinin ücretlendirilmesi sorununu, sınav görevlerinde ücret adaletsizliği sorununu, 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi sorununu, karma eğitim dayatmasının kaldırılmaması sorununu ve eğitimde müfredatın içerik sorununu çözecek olan da biziz. Çözüm için enerji harcamaya, engellerle mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Coşkulu geçen kongrelerde, Eğitim-Bir-Sen Yozgat Şube Başkanı Kenan Şerefli ve Niğde Şube Başkanı Hasan Orhan güven tazelediler.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
aliaacar
aliaacar - 9 yıl Önce

Valla siz yaptınız bunları

SIRADAKİ HABER