ITUC'tan Memur-Sen'e Şok Yanıt!

ITUC'ten Memur-Sen'e Şok Yanıt: Bağımsız Değilsiniz

ITUC'tan Memur-Sen'e Şok Yanıt!

2001'de 40 bin olan üye sayısını AK Parti İktidarı döneminde 10'a katlayarak 400 bine çıkaran ve böylece Türkiye'nin en büyük memur sendikası haline gelen Memur-Sen'e üye olmak için başvurduğu Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'ndan (ITUC) şok bir yanıt geldi. 2006'daki başvurusu reddedilen MemurSen'in geçen yıl Ağustos ayında yaptığı başvurunun da reddedildiği ITUC tararından yazıyla bildirildi. 

Türkiye'den DİSK, KESK,Hak-IşveTürk-lş'in üyesi bulunduğu ITUC tarafından Memur-Sen'e gönderilen 11 Mart tarihli yazıda, ITUC'un 2-4 Şubat 2011'de Brüksel'de gerçekleştirdiği Yönetim Kurulu toplantısında üyelik başvurusunun değerlendirildiği belirtildi. Yazıda şöyle denildi: "Yönetim Kurulumuz, Memur-Sen'in Ağustos 2010'da başvurduğunu ve daha önce de Uluslararası Hür Sendikalar Konfederasyonu ICFTU'ya yapılan başvurusunun 2006 yılında reddedildiğini dikkate aldı. 2006'dan bu yana örgütünüzün yaşadığı gelişmeler, istişare sürecinin olumsuz sonuçlanan ve MemurSen'in bağımsız karakterinin tartışılabilir olması durumu göz önüne alınarak, başvurunuzun dikkate alınmamasına kadar verilmiştir." denilerek danışıklı dövüşle suçlandı.

Halen Genel Başkanlığı'nı Ahmet Gündoğdu'nun yürüttüğü Memur-Sen, hükümetle yapılacak toplu görüşmelerde memurları temsil eden en önemli sendika konumunda bulunuyor. Diğer sendikalar, sık sık Memur-Sen'i yaptığı açıklamalar ve gösterdiği tavırlar nedeniyle ağır şekilde eleştirmişti. Memur ve memur emeklilerinin, 2011 yılı zamlarını belirleyen toplu görüşmelerde de yetkili Memur-Sen Konfederasyonu'nun, "görüşme öncesi hükümetle danışıklı dövüşle şike yaptığı" iddiaları tartışma yaratmıştı. Hükümetin, kendisine yakın bulunan Memur-Sen konfederasyonuyla 2011 yılı memur maaşlarıyla ilgili imzaladığı mutabakat zaptı, tartışma konusu olmuştu
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kartal
Kartal - 10 yıl Önce

Adamlar sonuna kadar haklılar. Kendisinin sendika olduğunu iddia eden bu kuruluş AKP'nin yan kuruluşu yada arka bahçesidir.Bunu bizler biliyorduk ama dışardakilerin de gözünden kaçmamış demekki.

Hasan Hüseyin KOCAOĞLU
Hasan Hüseyin KOCAOĞLU - 10 yıl Önce

Malumun ilanı.

Fenasi
Fenasi - 10 yıl Önce

Memur-Sen Genel Başkanının soyadı yanlış yazılmış, doğrusu Ahmet Gündoğdu olması gerekir. Benim bir türlü anlamayamadığım olay şu, 9 yıldır iktidarın adamı olacaksın, ne verirse eyvallah ağam eyvallah paşam diyeceksin ve de üye sayını 10 kat arttıracaksın. Ne aldın ki insanları neyle kandırıyorsun? Dilerim Allah'dan hükümetin en büyük kazığı size olsun, yandaşı iktidarı görünce hakkı hukuku unuttunuz Allah'da sizi bu millete unuttursun.

SIRADAKİ HABER