KADIN ÇALIŞANLARIN SORUNLARINA YÖNELİK ÇARPICI ARAŞTIRMA

Kadın çalışanların sorunlarına yönelik araştırmadan çarpıcı sonuçlar!

KADIN ÇALIŞANLARIN SORUNLARINA YÖNELİK ÇARPICI ARAŞTIRMA
Sağlık-Sen tarafından kadın sağlık çalışanları arasında yapılan araştırmaya göre, eş ve anne olmanın kariyer planlarını ertelettiği, hem çocuk hem kariyer yapmanın çok zorlaştığını ortaya koydu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, kadın sağlık çalışanlarına yönelik yapılan araştırmanın yanı sıra güncel konulara ilişkin değerlendirmelerde de bulunuldu. Açıklamasında kadınların sorunlarına da dikkat çeken Metin Memiş, kamu görevlisi kadınların ücretli doğum izinlerinin 8+8 haftadan 12+12 haftaya çıkarılmasını istedi. Memiş ayrıca, ücretsiz izinde olduğu dönemde en az net asgari ücret kadar ödeme yapılması gerektiğini de kaydetti.

Konuyla ilgili bazı ülkelerdeki örneklere de yer veren Sağlık-Sen Genel Başkanı Memiş, babalık izin süresinin de eşine yardımcı olması amacıyla 10 günden 30 güne çıkması gerektiğini ifade etti.

ÜCRETLİ İZİN 24 HAFTA OLMALI
Çocuğun 5 yaşına gelene kadar esnek çalışma saatleri uygulanması gerektiğini ifade eden Memiş, part time ya da evde çalışma gibi esnek çalışma şartlarının getirilmesi gerektiğini belirtti. Çocuk 5 yaşına gelene kadar kreş yardımı verilmesi ve kamu kurumlarına kreş açma mecburiyeti getirilmesini de isteyen Memiş, bunun mümkün olmadığı yerlerde ise kreş yardımı yapılması gerektiğini söyledi.
Memiş, Sağlık-Sen tarafından kadın sağlık çalışanlarına yönelik yapılan araştırmada, çalışanların yüzde 79,3’ünün Türkiye’de cinsiyete dayalı ayrımcılık olduğu cevabını verdiğini belirterek, cinsiyete dayalı ayrımcılığın da kadını yoksullaştırdığı ve cinsiyetlerinden ötürü kendilerini dezavantajlı hissettikleri sonucunun ortaya çıktığını belirtti.
 
Yine yaptıkları araştırmada, ev ve iş hayatının yoruculuğundan kendilerini psikolojik ve fiziksel olarak yıpranmış hissedenlerin oranının yüzde 85,8 olduğunu ifade eden Metin Memiş iş hayatının yoğunluğu yüzünden ailesine zaman ayıramadığını düşünenlerin oranı yüzde 78,8 iken, kendisine yeterince zaman ayıramayan çalışan oranının da yüzde 85,2 olduğunu kaydetti.
 
EVİNİN KADINI OLANLAR, KARİYERİ UNUTUYOR!
Ev ve iş hayatını birlikte yürütmenin kariyerlerini olumsuz etkilediğini düşünen çalışanların oranının yüzde 69,2; ev işleri ve çocuk bakımının eğitim ve istihdam fırsatlarını kaçırmasına sebep olarak görenlerin oranının da yüzde 70,6 çıktığını belirten Metin Memiş, “Kadınlarımız önceliği eş ve annelik statülerine vermekte, sosyal yaşamlarıyla birlikte kariyerlerini de ikinci plana itmektedir. Buna rağmen mesleklerini özverili ve başarılı bir şekilde icra etmeye devam ediyorlar. Yaptığı işte kendisine güvendiğini söyleyen çalışan oranı yüzde 94,2.” şeklinde konuştu.
 
Sağlık-Sen tarafından yapılan araştırma, eşinin çalışmasını teşvik eden erkeklerin ev işleri ve çocuk bakımında eşlerine yardımcı olmadığını ortaya çıkardı. Çalışmasının eşi tarafından olumlu karşılandığını söyleyen kadın sağlık çalışanlarının oranı yüzde 90 iken, ev işleri ve çocuk bakımında eşinin kendisine yardımcı olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 50,8’de kaldı.
Yaptıkları araştırma sonuçlarına göre en çok mobbing ve tacize maruz kalanın kadın çalışanlar olduğunu söyleyen Metin Memiş, mobbing ve tacizin önlenmesine yönelik çalışmaların yanı sıra, yasal düzenlemenin de en kısa sürede yapılması gerektiğini ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER