KAMU SEN BAŞKANI KONCUK MEMUR ZAMMINA TEPKİ OLARAK İŞ BIRAKMA EYLEMİ İÇİN MEMUR SEN'İ ZİYARET ETTİ

Hükümetin teklifi karşısında diğer konfederasyonlara iş bırakma eylemi teklif ediyoruz.

KAMU SEN BAŞKANI KONCUK  MEMUR ZAMMINA TEPKİ OLARAK İŞ BIRAKMA  EYLEMİ İÇİN MEMUR SEN'İ ZİYARET ETTİ

İsmail KONCUK “İş Bırakma” eylemi için Memur-Sen’i ziyaret ettiHükümetin, Toplu Sözleşme masasına 2012 için % 3+3 zam teklifiyle gelmesi üzerine Türkiye Kamu-Sen eylem kararı aldı. 
 
21 Mayıs’ta yapılacak oturumda da kamu çalışanlarının talepleri karşılık bulmazsa iş bırakma eylemi yapacaklarını duyuran Genel Başkan İsmail Koncuk, “Hükümetin ortaya koyduğu bu yaklaşım kabul edilemez. Adil gelir dağılımı iddiasıyla asla örtüşmeyen bu teklif bütün çalışanlara hakarettir. Bu nedenle bütün konfederasyonlara çağrıda bulunarak ortak iş bırakma eylemi yapmayı teklif ediyoruz. Bu amaçla bugün öğleden sonra Genel Sekreterimiz Önder Kahveci, Genel Toplu Görüşme Sekreterimiz Necati Alsancak ve Genel Mevzuat Sekreterimiz İsmail Karadavut ile birlikte Memur-Sen Genel Merkezini ziyaret ederek Genel Başkan Sayın Ahmet Gündoğdu ile görüştüm. Yarın da KESK Genel Merkezinde sayın Lami Özgen ile görüşerek eylem davetimi ifade edeceğim. Gönül istiyor ki, tüm konfederasyonlar bu tablo karşısında ortak bir duruş sergileyerek Hükümete gereken cevabı verecektir. Artık şu anlaşılmıştır ki, basın açıklamaları ve mitinglerle bu tepkimizin Hükümet tarafından algılanması mümkün görünmemektedir. Dolayısıyla kamu çalışanları üretimden gelen güçlerini kullanarak iş bırakma eylemi gerçekleştirmeli ve gücünü göstermelidir. Hükümet, emeklilerle birlikte 5 milyon çalışanı ve aileleriyle birlikte 20 milyon insanı yok sayamaz. Hiçbir Hükümetin oy oranı yüzde 100 dahi olsa 20 milyon insanı görmezden gelme hakkı asla olamaz. Bugün geç saatlere kadar Memur-Sen’den olumlu bir cevap almayı umut ediyoruz.”
 BU TEKLİFLE ANCAK YOĞURT ALINIR.

 Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk ise yaptığı açıklamada teklif edilen zam oranının kabul edilir olmadığını söyleyerek “sadece yoğurt talebinin karşılandığı bir toplu sözleşme süreci yaşıyoruz” dedi. Koncuk konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Merkez bankası açıklamıştı. Enflasyon hedeflemesindeki rakamları söylemişti. Tarihimizdeki ilk defa hedeflenen enflasyon altında bir teklifle kamu çalışanları karşı karşıya. Bu teklif kamu çalışanlarını, emekliyi yok sayan bir tekliftir. Milyonlarca insanı ekonomik sefalete terk eden bir tekliftir. Kamu çalışanları sadece, 2012 yılında üç aylık enflasyon yüzde 3.9 olmuştur. İlk 6 aylık dönem için teklif edilen de yüzde 3 olmuştur. Bunu hiçbir akıl sahibi, vicdan sahibi açıklayamaz. Öğretmen yok, akademisyen yok, postacı yok, sağlık çalışanı yok, büro çalışanı yok, din görevlisi yok, hizmet kollarının talepleri hiçe sayılmış. Sadece yoğurt taleplerinin karşılandığı bir toplu sözleşme süreci yaşıyoruz. İstihdam şartlarında da aynı durum söz konusu. 4/C ve 4/B uygulaması konusundaki taleplerimiz hiç karşılanmamış. Emeklilerimizin yaşadığı problemlerden hiç söz edilmemiş. İnsanlar emekli olmaktan kaçıyorlar. Bu konuda gerekli tedbirlerin alınması yönünde aylardır ısrarla vurgulamamıza rağmen, ek ödemelerin emeklilikte dikkate alınmaması asla kabul edilemez. Bu teklif munzur bir  tekliftir. Hükümetin adil gelir paylaşımı iddiasıyla asla örtüşmeyen bir tekliftir. Bu teklifin her kelimesini red ediyoruz.  Hem genel toplu sözleşme yönünden, hem hizmet kolları talepleri yönünden redediyoruz.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı olarak, yönetim kurulu üyelerimiz adına bütün konfederasyonlarımızı 21 Mayıstan sonraki bir tarihte ortak iş bırakma eylemine davet ediyorum. Bu talepler mitingle karşılanmaz, iş bırakma eylemi gerektirecek boyutta, tekliflerimizi değersiz gören bir anlayıştır. Bunun cevabı mitingle olmaz, iş bırakma eylemleriyle kendimizi göstermeliyiz. Memur-Sen dahil bütün konfederasyonları iş bırakma eylemine buradan davet ediyoruz. 

 Türkiye Kamu-Sen 21 Mayıstan sonra uzlaşma sağlanamazsa beraberce, sağlanır ise tek başımıza iş bırakma eylemini yapacağız. Ek ödemelerde 1 puanlık artış bile yapılmıyor. Türkiye’nin eğitim öğretim davasını yürütenlerin ismi yok, müsteşarın maaşında 800 liraya kadar artırıma gidilsin, öğretmeni, postacısı, din görevlisiyle 2 milyon 100 bin kamu çalışanının  ek ödemelerinde bir kuruş artırım yapmayacaksın. Bu nasıl bir gelir dağılımı adaletidir. Biz sorumluluklarımızı yerine getirerek, çarşamba günü taleplerimizi müzakereye açacağız. Ama bu taleplerle müzakereden bir şey çıkmayacağının kamu çalışanlarının bilmesini istiyorum. Eğer bu tekliflerin adam gibi teklifler olmasını istiyorsak, kamu çalışanları gücünü göstermek zorundadır. kimse emeklilerle birlikte 5 milyon insanı aileleriyle birlikte 20 milyon insanı yok sayamaz. Hiçbir hükümetin oy oranı yüzde 100 dahi olsa 20 milyon insanı görmezden gelme hakkı asla olamaz. O yüzden bu teklifleri redediyoruz.”

 
Toplantıya Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut, Türk Ulaşım-Sen Genel Başkanı Nazmi Güzel de katıldı.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER