KAMU-SEN "İŞ GÜVENCESİ" İÇİN MECLİSE ÇIKARMA YAPTI ...

KAMU-SEN "İŞ GÜVENCESİ" İÇİN MECLİSE ÇIKARMA YAPTI ...
TBMM’de görüşmeleri devam eden ve memurun iş güvencesini yok edecek maddeler içeren Torba yasa tasarısına ilişkin itirazlarımızı Meclis’e yaptığımız ziyaretlerle bir kez daha yineledik.
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ı ziyaret eden Genel Başkanımız İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulu üyelerimiz muhalefet partisi temsilcilerine, Torba yasada kamu çalışanlarına yönelik hazırlanan tuzağı bozma çağrısında bulundu.
Plan ve Bütçe Komisyonunda süren çalışmaları da izleyen Genel Başkanımız İsmail Koncuk, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Torba yasa tasarısında yer alan ve memurların iş güvencesini tehdit eden madde ile ilgili olarak da bir görüşme yaptı.
Genel Başkanımız İsmail Koncuk ziyaret esnasında MHP ve CHP Grup Başkanvekillerine Türkiye Kamu-Sen’in torba yasada yer alan 82.maddeye ilişkin bir mektubu sunarken aynı mektup Adalet ve Kalkınma Partisi gurubuna da iletildi.
 
KONCUK: TÜRKİYE KAMU-SEN MEMURLARIN İŞ GÜVENCESİNDEN TAVİZ VERMEYECEKTİR
Genel Başkan İsmail Koncuk, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile basına açık yapılan görüşmede, Memurların iş güvencesinin ellerinden alınması durumunda yaşanabilecek sıkıntıları detaylı olarak dile getirerek, Türkiye Kamu-Sen’in memurların iş güvencelerinin korunması adına her türlü eylemi meşru gördüğünü bir kez daha ifade etti. Koncuk, “Şu anda görüşülmeye olan torba yasada kamu çalışanlarını yakından ilgilendiren hususlar var. Bunlardan en önemlisi hukuk devleti ilkesi ile asla bağdaşmayan 82.maddedir. Bu yasa ile birlikte kamu çalışanlarının idare ile doğabilecek bir ihtilafı durumunda kamu çalışanları mahkemeyi kazansa dahi idarenin bu kararı 2 yıl süreyle uygulamama hakkı doğuyor.
Yapılan bu düzenleme açıkça kamu çalışanlarının iş güvencelerini ellerinden alma anlamına geliyor. Bu tasarının kanunlaşması durumunda devlet memurluğu artık tarihe karışacaktır ve tam bir Hükümet memuru kavramıyla karşı karşıya kalınacaktır. Bu tasarının hayatı geçmesi içinde bulunduğumuz sistemi de alt üst edecek bir uygulama olacaktır.
Türkiye Kamu-Sen olarak konuyu gündemde tutmak için birçok etkinlik ve eylemler yaptık, bugünde siyasi partilerimizin Grup
Başkanvekilleriyle görüşerek bu maddenin getireceği sıkıntıları anlatma gayreti içindeyiz. Talebimize cevap veren MHP ve CHP Grup Başkanvekillerine teşekkürlerimi sunuyorum. Adalet ve Kalkınma Partisinden de randevu talep etmemize rağmen bir cevap alamadık. İnşallah aklı selim galip gelir, iktidar da bu hukuk ihlalinden vazgeçer diye düşünüyorum. Tekrar altını çizerek söylemek isterim ki, iş güvencesi bizim kırmızı çizgimizdir, Türkiye Kamu-Sen memurların iş güvencelerinin korunması adına her türlü eylemi meşru görmektedir.”dedi.
 
OKTAY VURAL: TORBA YASA VATANDAŞIN BAŞINA “ÇUVAL” YASASINA DÖNÜŞMÜŞTÜR
Mhp Grup Başkanvekili Oktay Vural ise, Türkiye Kamu-Sen’in gündeme getirdiği İş güvencesi konusunun son derece önemli olduğunu belirterek, Milliyetçi Hareket Partisi’nin kamu çalışanlarının iş güvencesi ve hakları konusunda elinden gelen katkıyı sağlayacağını söyledi. Vural, “Türkiye Kamu-Sen in bugün gündeme taşıdığı konu son derece önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devleti olarak tanımlanmıştır ama bugün yaşananlar hukukun sağladığı güveni ortadan kaldırmaktadır.
Bu güven ortadan kaldırılırsa hukuk devleti olmaktan çıkarız. Bu teklif hukuktan kaçan bir iradenin tekliflidir. Yapılan çalışmalar kamu çalışanlarını rahatsız ediyor, atama ve terfilerde Hükümete daha yakın bir sendikadan insanlar tercih edilmekte ve bu açıdan maalesef uygulanan çifte standartlar vatandaşları rahatsız etmektedir. Biz parti olarak buna karşı çıkıyoruz. Vatandaşların hakları gasp edilirken rant dağıtımı konusunda bazı kesimlere iyileştirmeler yapılmaktadır.
Soma'daki trajedinin ardından gerekli düzenlemeleri yapacağız dedikten sonra o maden faciasının içine bu düzenlemeleri koymak tam anlamıyla bir istismardır. Vatandaşın elinden hakkının alındığını görüyoruz, torba yasa vatandaşın başına çuval geçirme yasasına dönüşmüştür.
Türkiye’nin ihtiyacı olan olumlu adımlar noktasında varız ancak, kamu çalışanlarını köle haline dönüştüren uygulamalar torba yasadan derhal çıkarılmalıdır. Torba yasada 168 maddeden bahsediyorlar, daha ne kadar çıkacak bilmiyoruz. Hukuk herkese lazımdır biz bu yaklaşımların karşısında olacağız.
Milliyetçi Hareket Partisi  olarak çalışanların hukuk güvenliği içinde olmasını arzu ediyoruz. Ben yaptım oldu ile bu işler olmaz. Milliyetçi Hareket Partisi  bu konudaki mücadelesini sürdürecek. Kamu görevlilerin büyük kısmı borç batağında, bu sıkıntıları çözmek için ekonomi politikası yeniden gözden geçirilmelidir, Bu rapor arkadaşlarımıza iletilecek ve hukuk devletine vurulmak istenen darbenin önünde duracağız Bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti adına bu mücadeleyi destekliyoruz.” dedi.
 
ENGİN ALTAY: TÜRKİYE KAMU-SEN ÇOK ÖNEMLİ BİR SORUNU GÜNDEME TAŞIMAKTADIR
Genel Başkanımız İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulu üyelerimiz Torba yasa içerisinde yer alan ve kamu çalışanlarının iş güvencesini tehdit eden düzenlemeye ilişkin Mhp Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın ardından Chp Grup Başkanvekili Engin Altay’ı ziyaret etti. Koncuk, “torba yasada yapılmak istenen düzenlemeyle yargı kamu çalışanları bakımından tamamen işlevsiz hale getirilmektedir” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise, “Bu düzenlemeyle ilgili olarak maksimum bir hassasiyetimiz var. CHP olarak bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Bu düzenleme Hukuk devletinin sınırlanması demektir. Şayet bu değişiklik yapılırsa Anayasa’nın onlarca maddesi değersiz ve anlamsız bir hal alacaktır. Türkiye Kamu-Sen’e kamu çalışanlarının hak ve menfaatleri doğrultusunda gösterdiği çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.
Ziyaretlerin ardından Plan ve Bütçe komisyonuna geçen Genel Başkanımız İsmail Koncuk ve Yönetim Kurulumuz Torba yasa çalışmalarını izledi.
Komisyon çıkışı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşen Genel Başkan İsmail Koncuk yasa tasarısı ve düzenlemelere ilişkin Bakan Bozdağ ile değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bozdağ, tasarı ile ilgili çalışmanın devam ettiğini, tepkileri değerlendirdiklerini söyledi
Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER