KAYMAKAM ELİYLE TORPİLİN BELGESİ

Türkiye Kamu-Sen Artvin il Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı İsrafil BAYRAK, müdür yardımcısı görevlendirmeleri ile ilgili çarpıcı iddialarda bulunarak, “Kaymakam Eliyle Torpilin Belgesi” ifadesini kullandı

KAYMAKAM ELİYLE TORPİLİN BELGESİ

Türkiye Kamu-Sen Artvin il Temsilcisi ve Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı İsrafil BAYRAK, Artvin’in Hopa İlçesinde torpilin, yandaş kayırmanın belgesi iddiasıyla internet sayfamıza şu açıklamalarda bulundu:

Kul hakkı yemede sınır tanımayanlar, liyakat ve ehliyet kavramını sadece sözlük anlamından ibaret sayanlar ahlak sınırlarını yok etmede son raddeye gelmişlerdir. “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın.” düsturunu sözde şiar edinenler; söyledikleriyle yaptıklarının tamamen bir aldatmaca ve kandırmacadan ibaret olduğunun son örneğini Artvin’in Hopa İlçesinde sergilemiştir.

Şöyle ki;

Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü 10.12.2014 tarihinde ilçedeki bütün okul ve kurumlara telefon zinciri emri geçerek; 10.12.2014 Çarşamba Günü saat 14.00’da Hopa Öğretmenevinde tüm okul/kurum müdür ve müdür yardımcılarıyla Hopa Kaymakamı M. Ali ÖZKAN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa AL toplantı yapacaktır. Tüm okul/kurum müdür ve müdür yardımcılarının söz konusu tarih ve saatte hazır bulunmalarını rica ederim. Talimatıyla Okul/kurum müdür ve müdür yardımcılarını toplantıya çağırmıştır.

Bu toplantıya katılması gerekenler hali hazırda Hopa ilçesinde bulunan okul ve kurumların müdür ve müdür yardımcılarıdır. Ancak skandal tamda burada başlıyor. Toplantıya okul ve kurumlarını temsilen katılanların bir kısmı an itibarıyla okul/kurumların müdür yardımcıları değil öğretmenlerdir.

Artvin ilinde, 2014 Yılı İlk Defa ve Yeniden Müdür Olarak Görevlendirilecek öğretmenler(!) yandaş sendika ve iktidar partisinin ilçe başkanları tarafından kaymakam ve ilçe milli eğitim müdürünün eline tutuşturulan listelerde adı geçenler, yukarıda bahsetmiş olduğum toplantıya katılmışlardır. Yani Hopa Kaymakamı Mehmet Ali ÖZKAN ve Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa AL, henüz atama süreci dahi başlamamışken ve hatta atanma talebi hakkı henüz oluşmamış olan; 14 Mart İlkokulu Sınıf Öğretmeni Ayşe SU, Hüsnü Ciner İlkokulu Sınıf Öğretmeni Hikmet TİRYAKİ, Hüsnü Ciner İlkokulu Sınıf Öğretmeni Burhan KARA, Artvin Vakıfbank İlkokulu Sınıf Öğretmeni Okan YILMAZLAR’ı okul/kurumlarını temsilen müdür yardımcısı sıfatıyla bu toplantıya çağırmıştır. Özellikle Artvin Vakıfbank İlkokulu Sınıf Öğretmeni Okan YILMAZLAR, Artvin Merkez ilçede sınıf öğretmeni olarak görev yapmaktayken, hangi unsurların yönlendirmesiyle bu toplantıya katılmıştır?

Yaptığımız tespitlere göre;

14 Mart İlkokulu Sınıf Öğretmeni Ayşe SU Hopa HEM ve ASO Müdürlüğüne Müdür Yardımcısı olarak,

Hüsnü Ciner İlkokulu Sınıf Öğretmeni Hikmet TİRYAKİ Hüsnü Ciner İlkokuluna Müdür Yardımcısı olarak,

Hüsnü Ciner İlkokulu Sınıf Öğretmeni Burhan KARA Hüsnü Ciner İlkokuluna Müdür Yardımcısı olarak,

Artvin Vakıfbank İlkokulu Sınıf Öğretmeni Okan YILMAZLAR Yoldere İlkokuluna Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilecektir.

Ve hatta biraz daha ileri gidiyor ve hali hazırda okul/kurumlarda müdür olarak görev yapanlar ve Yeniden ve ilk Defa Müdür Olarak Görevlendirilen müdürlerle birbirlerini dahi tanımayan yukarıda isimlerini zikrettiğimiz isimleri tanıştırarak; “bakın beyler, işte size çalışacağınız müdür yardımcılarını getirdik. Artık bunlarla çalışacaksınız, tanışın-kaynaşın bakayım” toplantısıdır.

Bu iddialarımıza öncelikle Hopa Kaymakamı Mehmet Ali ÖZKAN sonra Hopa İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa AL derhal cevap vermelidir.

Demelidirler ki,

Hayır, bu iddialar doğru değildir. Biz bu adı geçen isimlerin olduğu bir liste hazırlamadık ve toplantıya çağırmadık.

Biz liyakat ve kariyeri ön planda tutacağız. Hiç kimse ya da hiçbir kurum bize liste vererek şu şu isimleri şu okul/kurumlara müdür yardımcısı olarak görevlendireceksiniz demedi, diyemez.

Biz tamamen hukukun üstünlüğünden hareketle mevzuatımızın amir hükümlerince hareket edeceğiz.

Biz hiçbir kişi ve kurumun emir eri ya da uşağı olmadık, olmayacağız. Biz kamu vicdanı ve kendi öz vicdanımızın ve insan haklarının gereği davranacağız.

Aksi halde Türk Eğitim-Sen olarak;

 

10 Haziran 2014 tarihli 29026 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik’in Müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirme başlıklı 23. Maddesinin

(1.) fıkrasında:

Müdür başyardımcısı ve/veya müdür yardımcısı norm kadrosu boş bulunan eğitim kurumlarına, görevlendirilecekleri tarih itibarıyla 5 ve 7 nci maddelerde belirtilen şartları taşıyor olmaları kaydıyla, görevlendirme yapılacak eğitim kurumunda veya eğitim kurumunun bulunduğu ilçe ve ildeki eğitim kurumlarında halen yönetici veya öğretmen olarak görev yapanlar arasından, eğitim kurumu müdürünün inhası ve il millî eğitim müdürünün teklifi üzerine valinin onayı ile müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı görevlendirilir.

 

GEÇİCİ MADDE 2’nin (2.) fıkrasında:

2011 yılı Ekim ayında yapılan eğitim kurumu müdürlüğü ile müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı seçme sınavında başarılı olanlardan sınav sonucuna göre yöneticiliğe görevlendirilmesi yapılmamış olanlar, bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten sonra yapılacak ilk görevlendirme ile sınırlı olmak üzere, başka bir şart aranmaksızın müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında görevlendirilebilir.

 

Hükmünü yok sayan bu önceden hazırlanmış sipariş listenin “Yandaşı Kayırmanın ve Torpilin Kaymakam Eliyle Belgesidir” ifadesini kullanma hakkına sahip oluruz. Ayrıca noterden onaylatacağımız torpil listesinin görevlendirme süreci sonucunda yapılan atamalistesiyle örtüşmesi durumunda ilgililer hakkında her türlü hukuki süreci işleteceğimizi kamuoyuna şimdiden bildiriyoruz.

 

            İsrafil BAYRAK

   Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi

Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER