MALUM-SEN GÖZÜN AYDIN! MEMUR BORÇLANACAK

MALUM-SEN GÖZÜN AYDIN! MEMUR BORÇLANACAK
TÜİK verilerine göre 2014 Tüketici Fiyat Endeksi aylık %0,45 arttı. Yani yılın ilk 7 ayında % 6,18 artış gerçekleşti.
Hesap bilmeyen yandaş sendika tarafından 2014 – 2015 yılı için mutabakata varılan ve 2014 yılında geçerli olacak 123 TL seyyanen zam ise; memur maaşlarına %5,2 oranında yansımıştı. Memur-Sen’in toplu sözleşmede memur ve emekliler için enflasyon farkı istememesi memuru mağdur etmiştir. Bugün itibariyle ortalama memur maaşlarında aylık kayıp 25 TL’yi bulmuştur. Enflasyonun bu şekilde artış göstermeye devam etmesi halinde, yılsonu itibariyle memurların ücret kayıpları 150 TL’ye kadar çıkacak, ama 1 ocak 2015 yılında enflasyon farkı alamayacak.Bütün memur ve emeklilerin ahını siz, müsebbipler çekecek.
YILSONUNA KADAR ENFLASYONDAKİ HER ARTIŞ 2016 YILINA KADAR MEMURU EZECEK
2015 yılına kadar enflasyonda yaşanan her artış memur ve emeklileri borç batağına sürükleyecektir. Yetkili ama etkisiz konfederasyonun toplu sözleşmede enflasyon farkı istememesi büyük bir hezimete sebep olmuştur.
Bilindiği gibi geçtiğimiz Temmuz ayında 6 aylık enflasyon %5,7 olarak gerçekleşmişti.  Memurlara verilen 2014 yılı ücret artışı yıllık ortalama %5,2 olarak öngörülmüştür. Bu durumda memurlar Temmuz ayından yılsonuna kadar enflasyon altında ezilmeye devam edecektir. Kayıpları yılsonu itibariyle % 5’lere kadar çıkacaktır.
Bu mağduriyetlerin giderilmesi için her ay en az enflasyon kadar artış sağlanması için hükümet nezdinde girişimlerimizi sürdüreceğiz. AKP Hükümetini “memuru enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün arkasında durmaya davet ediyoruz.
Biz Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, enflasyon canavarına teslim edilen memurların haklarını bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her platformda savunmaya devam edeceğiz. Toplu sözleşmede memurları ateşe atan bu yanlış, memura ek zam konusunun torba yasaya alınarak, enflasyon farkının ödenmesi sağlanarak düzeltilmelidir. Enflasyon farkı verilmemesi halinde iş bırakma dahil her türlü eylemi yapmakta kararlıyız. Emek sömürüsüne göz yuman, memur ve emeklileri enflasyon altında ezen sözde konfederasyonu kınıyoruz.Malum-Sen üyelerinin de üyeliklerini gözden geçirerek; Türkiye Kamu-Sen’de birlikte mücadele  etmeye davet ediyoruz.
                                                                                                                                          

  
Metin MEMİŞ                                                                            
TürkBüro-Sen                                                                                                                
Çankırı Şube Başkanı

 
Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
özcan bulut
özcan bulut - 7 yıl Önce

biz hızmetlı memurlar olarak eğitim bir sen in hatası yüzünden bittik öğret men kayrılmış diğer memurlar satılmıştır

SIRADAKİ HABER