MEB KURS ÜCRETLERİ ARTACAK MI ?

Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'na birer yazı göndererek, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci ve kursiyerlere isteğe bağlı olarak destekleme ve yetiştirme kurslarında ders verilmesinin daha cazip hale getirilmesi için kurs ücretlerinde düzenleme yapılmasını istedi.

MEB KURS ÜCRETLERİ ARTACAK MI ?
Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'na birer yazı göndererek, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci ve kursiyerlere isteğe bağlı olarak destekleme ve yetiştirme kurslarında ders verilmesinin daha cazip hale getirilmesi için kurs ücretlerinde düzenleme yapılmasını istedi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi yayımlanmış; akabinde, Bakanlığa bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci ve kursiyerlere isteğe bağlı olarak destekleme ve yetiştirme kursları verileceğine ilişkin yazı illere gönderilmiştir.

 

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun ‘Ders ve Konferans Ücretleri' başlıklı 176. maddesinde, “Bu Kanunun 89 uncu maddesine göre kendilerine ders görevi verilenlere, ders saati başına gündüz öğretimi için 140, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile saat 18.00'den sonra başlayan öğretim faaliyetleri için 150 gösterge rakamının bu Kanuna göre belirlenen aylık katsayısı ile çarpımından oluşan miktar üzerinden ek ders ücreti ödenir. Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir. Bu madde kapsamında ücretle ders vermek üzere yükseköğretim kurumlarından görevlendirilen öğretim elemanlarına 2914 sayılı Kanun hükümlerine göre ek ders ücreti ödenir. Konferans ücreti her yıl bütçe kanunlarında gösterilir” hükmü yer almaktadır.

 

Dershanelerin kapanma süreciyle birlikte örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci ve kursiyerlere yönelik açılan isteğe bağlı destekleme ve yetiştirme kurslarına talep artmıştır. Bununla birlikte, kurslarda görev alacak öğretmenler, kurs ücretlerinin oldukça düşük olması nedeniyle bu kurslarda ders vermek istememekte ve buna bağlı olarak okullarda sıkıntılar yaşanmaktadır.

 

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenci ve kursiyerlere isteğe bağlı olarak destekleme ve yetiştirme kurslarında görev almayı teşvik etmek ve öğretmenler açısından bu kurslarda ders vermeyi daha cazip hale getirmek gerekmektedir.

 

Yukarıda yer alan, “Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25 fazlasıyla ödenir” hükmünün, “Bu ücretler, özel eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli öğretmen ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik olarak açılan özel sınıf öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere % 25, örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarında görevli öğretmenlere %100 fazlasıyla ödenir” şeklinde;

 

Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararda, “Yetiştirme, okuma-yazma ve uyum kursları” başlıklı, “Madde 8- (3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez” hükmünün,

 

(3) Cumartesi ve pazar günleri, bu madde kapsamında belirtilen eğitim faaliyetlerinde görev yapan okul/kurum yöneticilerinden birine fiilen görev yaptıkları anılan günler için 2 saat ek ders ücreti ödenir. Yöneticilere, fiilen ders okuttukları süreler hariç olmak üzere yönetim görevine bağlı olarak bunun dışında bu madde kapsamında ayrıca ek ders ücreti ödenmez” şeklinde düzenlenmesi yönünde çalışma yapılmalıdır.

 
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
emre
emre - 9 yıl Önce

milli eğitim bakanı ve başbakan bu kanu ile ilgili defalarca müjde verdi zaten. sendika her zaman ki gibi boş atıp dolu tutmaya çalışacak.

hakkı güzel
hakkı güzel - 9 yıl Önce

kurslara , normal dersleri bile dinlemeyen, çalışkan olmayan öğrenciler de geldiği sürece bi fayda beklemeyin. çalışkan öğrencilere hiç bi faydası olmuyor. ne derslerin ne de kursların.

SIRADAKİ HABER