MEB'İN HAŞHAŞİLERİ KİMLER?

MEB'İN HAŞHAŞİLERİ KİMLER?
  
    6528 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 14 Mart 2014 tarihinden sonra MEB’de fırtına ve felaketler aldı başını gidiyor.
MEB’de hak ve hukuktan, liyakat, bilgi ve beceriden söz etmek mümkün değildir. Türkiye kamuoyunun günlerdir şahit olduğu okul müdürlüğü mülakat skandalları ardı arkasına gelmektedir. Mülakat sınavlarında yaşanan rezalet ve fişlemeler skandal boyutuna ulaşmıştır.
    Bilindiği üzere 6528 sayılı kanunla Milli Eğitim sözde bir sendika tarafından işgal altına alınmıştır. 76 bin yöneticinin görevine son verilmiş, 8 bin okul müdürü ise adeta kıyıma uğratılmıştır.
Yandaş bir sendika milli eğitimi ele geçirmiş, yöneticileri ve mensubu olan müdürler marifetiyle kendilerinden beklenen Bizans entrikalarıyla kurdukları kumpaslarla eğitim kademelerinin parsel parsel dağıtma sözleriyle taraftar toplamada hız kazanmıştır.
Okul müdürlüğü için yapılan mülakat sınavlarında tam puan ya da yüksek puan verilen kişilerin tamamına yakını yandaş (paralel) sendikanın yönetici tayfalarından oluşmuştur.
Türk Eğitim-Sen olarak başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere tüm valilikleri uyarmamıza rağmen kurulan kumpaslar göz ardı edilmiş, yetkililer kulaklarının üzerine yatmıştır. Anlaşılan odur ki, bu üst düzey yetkililer kurulan kumpaslardan haberdardır ve göz yummuşlardır.
O halde bundan sonra bize göre;
Bakanlık ve ilgili yetkililer, kurumsal kişiliklerini askıya almış demektir. Üzülerek söylüyorum ki, maalesef Anayasa Mahkemesi de halen varlık sebebini anlayamamış görünmektedir.
Hak-hukuk-adalet kavramlarını ayaklar altına alan zihniyet Milli Eğitimi ele geçirip işgal etmiştir. Demek ki bu zihniyet için hedefe giden yolda her şey mubah, her yol Alamut’a çıkıyor. Öte yandan basına yansıyan fişleme belgeleri de 28 Şubat sürecini aratmayacak niteliktedir.
MEB Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmelik Taslağı incelendiğinde ise ortaya öğretmenleri sürgüne göndermenin, yandaşları merkezi ve gözde kurumlara taşımanın ön hazırlıklarının yapıldığı görülecektir.
Ama Her şeye rağmen ilkeli, onurlu, haysiyetli bir mesleğe sahip olduğunun bilincinde olan eğitimciler, köşe başlarını tutan haşhaşilere boyun eğmeyecek, asıl mücadelelerine yılmadan devam edecektir.
       
İsrafil BAYRAK
Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı
 
Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
GENÇOĞLU
GENÇOĞLU - 9 yıl Önce

EEEE SİZ BEDEVİLERSINIZ.

SIRADAKİ HABER