MEB,OKUL MÜDÜRÜ DEĞERLENDİRMELERİNDE HATA YAPMAMALIDIR

MEB OKUL MÜDÜRÜ YENİDEN DEĞERLENDİRMELERİNDE HATA YAPMAMALIDIR

MEB,OKUL MÜDÜRÜ DEĞERLENDİRMELERİNDE HATA YAPMAMALIDIR

   Okul ve Kurum Müdürlüğünde dört yıllık görev süresini dolduranlar, Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin ekinde yer alan “Görev Süreleri Uzatılacak Eğitim Kurumu Müdürleri Değerlendirme Formu” üzerinden değerlendirilmiştir. Ancak değerlendirmeler hukuk ve hakkaniyet anlayışı ile bağdaşmayan bir anlayışla yapılmış; tecrübeli, liyakat sahibi, çalışkan okul müdürlerinin görevinin son bulmasına neden olmuştur. Bu nedenle, ülke genelinde mağduriyet yaşamış olan okul ve kurum müdürleri; şahıslarına 75 altında puan verilmesi işleminin ve bu sebeple Müdür olarak görev yaptıkları okulda görev sürelerinin uzatılmaması işleminin yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebi ile konuyu yargıya taşımıştır. Nitekim, bir çok ilde yürütmeyi durdurma kararları verilmiştir.

   Ülke genelinde yargı kararlarının uygulaması noktasında farklılıklarının olduğu, bazı idarelerin ilgili kişileri görev yaptıkları kurumlara iade etmeden değerlendirmeye tabi tuttukdukları, değerlendirme yapılırken yargı kararlarının gerekçelerinin yok sayılarak yeniden düşük puan takdiri yapıldığı, yargı kararı uyarınca yapılan değerlendirmede 75 puan üstünde puan alanların ise başka eğitim kurumlara atanacakları konusundaki şikayetler Genel Merkezimize ulaşmıştır.

Bu nedenle; yargı kararı uyarınca okul müdürlerinin eski okula iade edilmelerinin, iade edilme işlemi sonrasında değerlendirmeye tabi tutulmamalarının, yargı kararı uyarınca yeniden değerlendirmesi yapılan ve puanı 75 üstünde olanların kendi okullarında görevlendirilmelerinin ve somut bilgi ve belge olmadan dayanaksız bir şekilde değerlendirme yapılmamasının sağlanmasını talep ederek, yargı kararını gerektiği şekilde uygulamayanlar hakkında yasal işlemler başlatılacağı hususunda Bakanlığa yazılı başvuruda bulunduk.

İlgili yazı için tıklayınız
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER