MEMUR BORÇ BATAĞINDA

Yoksulluk Sınırı 4110 TL’ye Dayandı

MEMUR BORÇ BATAĞINDA
Sendikamızın Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2014 Kasım ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Buna göre
 
Kasım ayında tek kişinin yoksulluk sınırı 2.029,68 TL oldu.
 
İnsanca bir hayat için gerekli en düşük gelir olarak tanımlanan dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 4.109,88 Lira olarak belirlendi. 
 
Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise 1.569,06 Lira olarak hesaplandı.
 
Rakamlar geçtiğimiz yılla kıyaslandığında, 12 aylık verilere göre çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 190,29 lira; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddi 432,24 lira; açlık sınırı ise 153,84 lira yükseldi.
 
Son bir yıl içinde yoksulluk sınırındaki artış %10,3; açlık sınırındaki artış %10,9; 4 kişilik ailenin asgari geçim haddindeki artış ise %11,8’i buldu.
 
Buna göre vatandaşın cebine yansıyan gerçek enflasyon çift haneli rakamlara ulaştı.
 
4 kişilik bir ailenin aylık gıda harcaması toplamı 945,39 TL oldu. Bu durumda ortalama 2.185,3 lira maaş alan bir memur, maaşının %43,26’sını yalnızca ailesinin gıda harcamaları için ayırmış oldu. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde bulunan kira gideri ise ortalama maaşının %28,28’ini götürdü. 
                                                                                                           
Böylecebir memur, ortalama maaşının %71,5’ini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kaldı. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının % 28,5’i kaldı. Başka bir ifade ile memur ailesinin bir aylık ulaşım, ısınma, haberleşme, temizlik gıda gibi zorunlu ihtiyaçları için elinde 622,81 lira kaldı. 
 
2013 yılında yapılan toplu sözleşme rezaleti kamu çalışanlarını zor durumda bıraktı. Bu gerçeği görmezden gelenler, ek zam talebimize de gözlerini kapatmakta, başlarını kuma gömerek kaçacaklarını sanmaktadırlar. Oysa gerçekler gün gibi ortadadır. Vatandaşın cebine yansıyan, mutfak enflasyonu resmi verilere göre %10’u aşmış durumdadır. Menfaatleri uğruna kamu çalışanlarını bir kalemde satanlar, hala yaptıkları tarihi toplu sözleşme rezaletini savunuyorlar. Kamu çalışanları ise ayın sonunu nasıl getireceğini kara kara düşünmeye devam ediyor.
 
Maaşının yüzde 70’inden fazlasını yalnızca gıda ve kiraya ayıran çalışanlarımız, diğer ihtiyaçlarının hangi birine yetişeceğini bilemiyor. Zorunlu ihtiyaçları için kredi çekmek zorunda kalan kamu çalışanları borç batağında yüzüyor.Enflasyon mağduru kamu çalışanları, kendisini bu duruma düşürenlerden günü geldiğinde hesap sormalıdır.
 
Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen
  İstanbul İl Başkanı 
 
 
 
Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
çapanoğlu
çapanoğlu - 9 yıl Önce

aloooo Hanefi efendiiii....öğretmen kaç şiralık iş yapıyoooo. 8:30 giriş 15:00 çikış braj öğretmeni en az bir günü boşşşş. en azı ek ders hariç 2500 alacak ve yatacak ne ala memleket ....

SIRADAKİ HABER