MEMUR-SEN BAŞKANI GÜNDOĞDU: YARGI, KUŞKULARI GİDERMELİ

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yargı kurumlarının kararlarını deklare edip, kenara çekilme lüksüne sahip olmadığını, karar gerekçelerini ve değişme ihtimallerini de kamuoyu ile paylaşarak kuşkuları giderme sorumlulukları olduğunu söyledi.

MEMUR-SEN BAŞKANI GÜNDOĞDU: YARGI, KUŞKULARI GİDERMELİ
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yargı kurumlarının kararlarını deklare edip, kenara çekilme lüksüne sahip olmadığını, karar gerekçelerini ve değişme ihtimallerini de kamuoyu ile paylaşarak kuşkuları giderme sorumlulukları olduğunu söyledi.

Sendikal çalışmalar ve bazı ziyaretlerde bulunmak üzere İzmir’e gelen Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen İzmir İl Temsilciliği’nde bir basın toplantısı düzenledi. Gündoğdu, basın toplantısında, YSK’nın aldığı veto kararının ardından yaşanan gelişmeler ve Memur-Sen’in sendikal kazanımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

-“YARGI KURUMLARI KARARINI DEKLARE EDİP, KENARA ÇEKİLEMEZ”-

12 Haziran seçimlerine az bir zaman kaldığına dikkat çeken Gündoğdu, siyasi partilerden gerginlik ortamından kaçınmalarını beklerken, bu gerginliğin Yüksek Seçim Kurulu tarafından çıkarıldığını belirtti. Gündoğdu, “Başörtülü müşahit olmaz diyen, referandumun Temmuz yerine Eylül ayında yapılmasına karar vererek demokratikleşme sürecine köstek olan, yurt dışındaki vatandaşlarımızın 12 Haziran seçimlerinde yaşadıkları ülkede oy kullanmasına engel olmayı maharet sayan YSK, son krizin de mimarı oldu. Yargı kurumları, kararlarını deklare edip kenara çekilemezler. Kararların gerekçelerini ve değişme ihtimallerini de kamuoyuyla paylaşmak, kuşkuları gidermek ve tartışma çıkaracak zeminlere fırsat vermemek sorumlulukları da vardır” şeklinde konuştu.

Gerginliğin taraflarından olan bağımsız milletvekili adaylarının da, hangi şartları taşımaları ve hangi evrakları YSK’ya teslim etmeleri gerektiği konusunda bilgi sahibi olma sorumluluğu olduğunu vurgulayan Gündoğdu, “Hem, eksik evrak teslim ederek bu kararın alınmasına sebep olacaksınız hem de bu eksiklik üzerinden gerginlik siyaseti yaparak Türkiye’yi şiddet sarmalına sokacaksınız. Milletin, bu anlayışı tasvip etmesi ve onaylaması mümkün değildir.

Hiç kimse ama hiç kimse, demokratik hakları milletin sabrını test etme aracı haline getiremez, getirmemelidir. Memur-Sen olarak, demokratik tepkiye ve hak arayışına evet, şiddete, kaosa ve teröre hayır diyoruz” dedi.

-“4-C’LERE EŞ VE ÇOCUK YARDIMINI ALDIK”-

Kamuda farklı istihdam türlerine karşı olduklarını ve bütün çalışanların kadrolu hale getirilmesi çağrısını her platformda dile getirdiklerini de ifade eden Gündoğdu, bu gerçekleşene kadar sözleşmeli personelin yükünü hafifletme, mali ve sosyal kazanımlarını artırmak için verdikleri mücadelelerden başarılı sonuçlar aldıklarını söyledi. Bu kapsamda, sözleşmeli personelden alınan damga vergisinin kaldırılması ve sözleşmeli personelin aile yardımından yararlanması kazanımlarını hayata geçirdiklerini hatırlatan Ahmet Gündoğdu, “Aile yardımının geçici personele ödenmemesine rıza göstermeyeceğimizi dile getirerek, Başbakanlık ve Maliye Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunmuştuk. Genel Kurulumuzda, aynı konuyu Sayın Başbakan’a ifade etmiştik. Devlet Bakanı Sayın Hayati Yazıcı, Konfederasyonumuza yaptığı tebrik ziyaretinde, girişimlerimizin sonuç verdiği müjdesini iletti. Böylece, 4/C statüsündeki arkadaşlarımıza yeni bir kazanım üretmenin mutluluğunu yaşadık. Bu kazanımla, 4/C kapsamındaki personele aile (eş ve çocuk) yardımı ödenmesini sağlayacak Bakanlar Kurulu kararı yakın bir tarihte yürürlüğe girecek. Bu kazanımla açtığımız damarı kullanarak, 4/C statüsünde istihdam edilenlerin, önce 12 ay süreyle istihdam edilmesini sonra da kadroya geçirilmesi mücadelesini daha kararlı bir şekilde vereceğiz” dedi


Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER