MEMURLAR 'İŞ GÜVENCESİ' TALEBİYLE SOKAKLARA İNİYOR

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 16 Nisan Cumartesi günü iş güvencesi talebiyle alanlara ineceklerini belirterek, “İş güvencemize sahip çıkmak, tüm alanlarda 4/B’li, 4/C’li köleliğe ve taşeronlaşmaya dur demek için sokağa çıkıyoruz” dedi.

MEMURLAR 'İŞ GÜVENCESİ' TALEBİYLE SOKAKLARA İNİYOR
Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, 16 Nisan Cumartesi günü iş güvencesi talebiyle alanlara ineceklerini belirterek, “İş güvencemize sahip çıkmak, tüm alanlarda 4/B’li, 4/C’li köleliğe ve taşeronlaşmaya dur demek için sokağa çıkıyoruz” dedi.

Kamu-Sen Başkanı İsmail Koncuk yaptığı yazılı açıklamada, kamu çalışanlarının iş güvencesinin elinden alınmaya çabalandığı bir dönemin yaşandığını iddia ederek, “İktidar, kamu çalışanlarını ahtapot gibi sarmış, onların haklarını gasp etmek için harekete geçmiştir. Kamu çalışanı kavramını ortadan kaldırmak, çalışanları iş güvencesinden yoksun olarak istihdam etmeye çalışmak için sahneye konulan oyun büyük tepki çekmektedir” dedi.

Bugün kamuda 400 binin üzerinde taşeron firma elemanı bulunduğunu söyleyen Koncuk, 4/B’li olarak çalıştırılanların sayısının ise 250 bin olduğunu belirtti. Koncuk, yılın 11 ayı çalıştırılan, bir ayı da işsiz kalan 4/C’lilerin sayısının da 45 bin olduğunu söyleyerek, “Bu çalışanların hiçbirinin iş güvencesi yoktur ve ne yazık ki kamuda 4/B’li, 4/C’li ve taşeron firma elemanı olarak çalıştırılanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Çünkü iktidar, iş güvencesiz ve kuralsız çalıştırmayı politika haline getirmiştir. Bu politikaya giderek bağlanan AKP iktidarı, tüm kamu çalışanlarını güvencesiz çalıştırmanın yollarını aramaktadır. Oysa ki; iş güvencemiz Cumhuriyet tarihi boyunca en büyük kazanımımızdır. Bu güvenceyi ortadan kaldırmak, kamu çalışanlarının can damarını kesmek demektir” diye konuştu.

-ATAMASI YAPILMAYAN ÖĞRETMENLER İÇİN UMUT IŞIĞI-

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’nun büyük kamuoyu baskısının ardından Haziran ayında ek öğretmen alımı için yeşil ışık yaktığını söyleyen Koncuk, Resmi Gazete’de yayımlanan değişiklikle Milli Eğitim Bakanlığı’na, “gerekli görülen durumlarda kadro imkânları ve ihtiyaçları çerçevesinde ağustos ayı dışında da atama yapabilme” yetkisi tanındığını söyledi. Bu durumun ataması yapılmayan öğretmenler için umut ışığı olduğunu ifade eden Koncuk, “Bakanlığın tek atama inadından vazgeçtiğini görmek bizleri memnun etmiştir. Türk Eğitim-Sen olarak 30 bin ek alım sözünün, sözleşmelilerin kadroya geçirileceği konusundaki verilen söz gibi fos çıkmamasını umuyoruz. Sayın Bakan’ın verdiği sözleri tutma becerisinin sıfır olduğunu düşündüğümüzde, endişemizde haklı olduğumuz görülecektir. Sayın Çubukçu’ya güvenmememize rağmen, 30 bin ek öğretmen alımı konusunda ısrarcıyız. 30 bin ek öğretmen alımı seçimlerden sonraya kalmamalı, en geç Haziran ayına kadar yapılmalıdır. Aksi takdirde KPSS’de hakkı yenen öğretmenlerin vebali Milli Eğitim Bakanlığı’nın üzerinde olacaktır” dedi.

Tüm bu nedenlerden dolayı Türkiye Kamu-Sen iş güvencesine sahip çıkmak, tüm alanlarda 4/B’li, 4/C’li “köleliğe” ve taşeronlaşmaya dur demek, işsiz, umutsuz, çaresiz bırakılan gençlerin sesi olmak, tüm kamu çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarını korumak, KPSS ve YGS’de yaşanan skandalları bir kez daha gündeme getirmek ve sorumluların yakasına yapışmak için 16 Nisan’da Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda miting yapacak. Binlerce çalışanın otobüslerle Ankara’ya geleceği eylemde, emekçiler hakları için yürüyecek.Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER