Memurlara 45 TL müjdesi!

Maliye Bakanlığı, memura ödenen toplu sözleşme primiyle ilgili açıklama yaptı...

Memurlara 45 TL müjdesi!

Maliye Bakanlığı, ocak ayına ait 45 liralık toplu sözleşme priminin sadece o ay sendikalara üye olan memurlara ödeneceğini bildirdi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk Sağlık-Sen, bir yazıyla Maliye Bakanlığına başvuruda bulunarak, 'Torba Yasa'daki düzenleme göz önüne alınarak şubat ayında sendika üyesi olan personelin ocak, şubat ve mart aylarını kapsayan Ocak 2011 dönemi için öngörülen 45 liralık toplu sözleşme priminden yararlanıp yararlanmayacakları konusunda görüş istedi.

Maliye Bakanlığının sendikaya verdiği yanıtta, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu hükümleri uyarınca kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretlerinden üyelik ödentisi kesilen kamu görevlilerine ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında aylık veya ücretleri ile birlikte 45 lira toplu sözleşme primi ödeneceğini anımsattı.

Bakanlık, bu hüküm uyarınca yapılan ödemenin, damga vergisi hariç herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacağını ve ilgili mevzuat uyarınca ödenmekte olan zam, tazminat, ödenek, döner sermaye payı, ikramiye, ücret ve her ne ad altında olursa olsun benzer ödemelerin hesabında dikkate alınamayacağına işaret etti.

Torba Kanun ile getirilen hüküm uyarınca, kamu görevlilerine 2011 yılı ocak ayına ait toplu sözleşme primi ödenebilmesi için ilgililerin ocak ayında kamu görevlileri sendikalarına üye olup, aylık veya ücretlerinden üyelik ödentisi kesintisinin yapılmış olması gerektiğini vurgulayan bakanlık, sendikaya ilettiği yanıtta şunları kaydetti:

'Bu itibarla, 2011 yılı Şubat ayında kamu görevlileri sendikasına üye olan ve dolayısıyla ocak ayında aylık veya ücretinden sendika üyeliği ödentisi kesilmemiş olan kamu görevlilerine 2011 yılı Ocak ayına ait 45 lira toplu sözleşme priminin ödenmesinin mümkün olmadığı değerlendirilmektedir.'

 
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
sendika
sendika - 10 yıl Önce

Sendikalı Memura 45 Tl. Ödenecek Haberlerini artık duymak istemiyoruz. Sanki olmayan bir şeyi söylüyorsunuz. Zaten sendikalı memurun maaş bodrolarına sendikalı aidatlar her ay düzenli aktarılıyordu. Malum bir sendika mahkemeye dava açtı ödenen bu para iptal edildi. Sendikalı memurun elinden alınmış hakkı geri iade edildi. Sanki hükümet yeni bir ödenek verdi gibi ıslatıp ıslatıp önümeze getiryorsunuz. Milletimiz cahil değil.

SIRADAKİ HABER