Öğretici: Atama ve Yer Değiştirme Sistemi Yeniden Ele Alınmalıdır

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici atama ve yer değiştirmeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Öğretici: Atama ve Yer Değiştirme Sistemi Yeniden Ele Alınmalıdır

Dün itibariyle özür grubundan yer değiştiremeyenler için verilen 2. başvuru sonuçları açıklandı.

Sonuç alışık olduğumuz gibiydi. İl dışından yaklaşık bin, il içinden binlerce öğretmen özrünün bulunduğu yere gidemezken; özür grubundan boş kalan kontenjanlara İstek Dışı resen yerleştirmeler mağduriyeti daha da artırmıştır.

MEB'de yer değiştirmeler her geçen gün daha zorlaşmakta, mağduriyetler daha da artmaktadır. Yanlış yer değiştirme politikasına çözüm olarak Sözleşmeli Öğretmenlik tekrar uygulamaya konulmuştur. Daha önce de belirttiğimiz gibi çalışma zorluğu olan bölgelerde öğretmen tutmanın yolu sözleşmeli öğretmenilk değildir.

MEB teşvik ile becayişi de içeren adil ve öngörülebilir yer değiştirme sistemi ile bu sorunu çözmelidir. Bu sorun çözüldüğünde sözleşmeli öğretmenliğe de gerek kalmayacaktır. 

Aksi takdirde il içi, il dışı, özür grubu atamalar her geçen gün daha da imkansız hale gelecek; sözleşmeli öğretmenlik devam edecek, eşinden ve çocuğundan ayrı olarak çalışan öğretmen sayısı çoğalacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER