OKUL YÖNETİCİLERİ SINAV SONUÇLARINA GÖRE ATANACAK

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Genel Merkez Yönetim Kurulu ile birlikte 05.03.2014 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin’i ziyaret etti.

OKUL YÖNETİCİLERİ SINAV SONUÇLARINA GÖRE ATANACAK
         Ziyarette MEB Yasası ile ilgili görüşlerini bildiren Genel Başkan Koncuk, Müsteşar Sayın Tekin’e yasa ile ilgili endişelerini anlattı. Sayın Yusuf Tekin’e  “Okul yöneticileri keyfi olarak görevden alınacak, buna kim karar verecek? Yoksa okul yöneticilerinin görevden alınması için birtakım kriterler mi gelecek? Memlekete başarılı hizmetleri olan bir okul yöneticisi neden görevden alınacak?” diye sorduğunu kaydeden Koncuk, Müsteşar Yusuf Tekin’in, “Doğru söylüyorsunuz. Birtakım kriterler getirelim. Bu konuda siz de çalışın, biz de çalışalım.  Beraberce değerlendirelim” dediğini bildirdi.
            Müsteşar Sayın Yusuf Tekin’e okul müdürlerinin görevden alınmasının ardından yeni okul müdürlerini nasıl atayacaklarını soran Genel Başkan Koncuk, Müsteşar Tekin’in, okul müdürlerini yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre atayacaklarını, sınavlarda başarı sağlayamamış kişileri okul müdürü olarak atamayacaklarını, dolayısıyla mevcut yönetmeliğin devam edeceğini söylediğini bildirdi.
            Mevcut yönetmeliğin aynen geçerli olacağını belirten Koncuk, “Tabi bu yönetmelik eksik kalacaktır, birtakım düzenlemelerin de yapılması gerekmektedir” dedi.
            Koncuk, Müsteşar Sayın Yusuf Tekin’in okul müdür yardımcılarının da sınavı kazananlar arasından okul müdürleri tarafından seçilip, teklif edileceğini açıkladığını kaydederek, “Bu açıklamalar Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’e ait açıklamalardır. Tekin, ‘Bunlar bizim sözümüzdür, sözümüzün arkasındayız’ demiştir” diye konuştu.
            “Kimse, kafasına göre ‘seni müdür yardımcısı yaptım’ diyemeyecek” şeklinde konuşan Koncuk, Türk Eğitim-Sen’in bu işi çok yakından takip edeceğini bildirdi. Koncuk, “Demek ki okul yöneticiliğinde keyfi bir atama değil, yazılı ve sözlü sınav sonuçlarına göre atama söz konusu olacaktır” dedi.
            Genel Başkan Koncuk, Müsteşar Tekin’e stajyerliğin kaldırılması hususunda performans değerlendirmesinde sendika temsilcilerinin bulunmasının şeffaflık ilkesi gereği olduğunu da ifade etti. Koncuk ayrıca, Bakanlık müfettişlerinin de Ankara’da görevlendirilmelerinin daha doğru olacağını söyledi.
 
            Kamuoyuna saygıyla duyurulur
Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2014, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kartal
Kartal - 9 yıl Önce

Okul Yöneticileri , performanslarına göre atanmalı , zaten sınav kazanarak geldik bir daha ne sınavı , merak ediyorum bu yönetmelikleri çıkaranlar hangi sınavla atandılar bulundukları makamlara.

MECHUL
MECHUL - 9 yıl Önce

SINAVLA ATANDIK HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR.HAKKIMI ELİMDEN ALANLARA HELAL ETMİYORUM.BU ARADA İDARECİ KARDEŞLERİMİ ACIMASIZCA ELEŞTİREN ÖĞRETMENLER;DAHA PLAN YAPMASINI BİLMİYORSUNUZ .ÖNCE KENDİNİZİ DÜZELTİN.SONRA ELEŞTİRİN.İNTERNET OLMASAYDI ACABA DÖKÜMANLARI NASIL HAZIRLAYACAKTINIZ.BİZ YILLARCA ALNIMIZIN AKIYLA ÖĞRETMENLİK YAPTIK.SINAVI KAZNADIK İDARECİ OLDUK.KİMSENİN HAKKINI ELİNDEN ALMADIK.TÜRKİYE HUKUK DEVLETİ BU TASLAK YARGIDAN DÖNER.2007 YILINDAKİ YÖNETMELİK DE YARGIDAN DÖNMÜŞTÜ.HATIRLATIRIM

SIRADAKİ HABER