ORTAOKUL MEZUNU MEMURLAR İÇİN DANIŞTAY'A DAVA .

Türk Sağlık-Sen ortaokul mezunu kamu çalışanlarının görevde yükselme eğitimine katılmasını engelleyen düzenlemenin iptali için Danıştay’a dava açtı.

ORTAOKUL MEZUNU MEMURLAR İÇİN DANIŞTAY'A DAVA .
Türk Sağlık-Sen ortaokul mezunu kamu çalışanlarının görevde yükselme eğitimine katılmasını engelleyen düzenlemenin iptali için Danıştay’a dava açtı.

Türk Sağlık-Sen’den yapılan açıklamaya göre, Danıştay nezdinde açılan davada Sağlık Bakanlığı’nın görevde yükselme ile ilgili genelgesinde yer alan görevde yükselme eğitimine başvurabilmek için en az ortaöğretim (lise) mezunu olmak gerektiğine dair düzenlemenin hukuka aykırı olduğu ifade edildi. Dava dilekçesinde 1999 yılında yayınlanan Kamu Kurum Ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmeliği’nin tüm kamu kurum ve kuruluşlarının kendi birimleri için çıkaracakları yönetmeliklerin ana çerçevesini düzenlemek amacıyla çıkarıldığı belirtildi. Söz konusu yönetmelikte kurumların yönetmeliğin yayın tarihinde görevde bulunan personel için öngörülen öğrenim düzeyinin altında bir öğrenim düzeyi belirleyebileceklerinin düzenlendiği hatırlatıldı. Yönetmelikte “Memur, Muhasebeci, Bilgisayar İşletmeni, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Şoför ve bu düzeydeki görevlere atanabilmeleri için en az orta öğrenim, görmüş olmaları şarttır” denildiğine dikkat çekildi. Sağlık Bakanlığı genelgesinde ise “Görevde yükselme eğitimine başvurabilmek için en az ortaöğretim (lise) mezunu olmak gerekmektedir” denilerek çerçeve yönetmeliğe uygun olmayan bir düzenleme yapıldığı belirtildi. İdare hukukunun temel ilkelerinden olan “Kanunilik İlkesine” aykırı olarak işlem tesis ettiğini vurgulayan Türk Sağlık Sen, dilekçede söz konusu düzenlemenin kazanılmış hakkın geri alınması anlamına geldiğini ve bunun Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay’ın kazanılmış haklara ilişkin kararları ile çeliştiğine de yer verildi.

-“İŞLEM HUKUKA AYKIRI”-

Dilekçede, söz konusu işlemin sebep, konu ve maksat unsurları yönünden açıkça hukuka aykırı olduğu belirtilerek işlemin uygulanması halinde; şartları taşıdığı halde başvuruları kabul edilmeyecek ortaokul mezunu personeller bakımından telafisi güç veya imkansız zararların doğacağından dava konusu yönetmelik hükmünün yürütmesini durdurularak iptal edilmesi istendi.

-KAHVECİ: ORTAOKUL MEZUNLARINA HAKSIZLIK YAPILIYOR-

Açılan dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ortaokul mezunlarına haksızlık yapıldığını ifade ederek “Ortaokul mezunlarının görevde yükselme eğitimine alınmaması büyük bir haksızlık. Çerçeve yönetmeliğe göre bu hakları varken alınmamaları hukuka da uygun değil. Bu nedenle söz konusu düzenlemenin iptali için dava açtık. Umarız hukuk ortaokul mezunu kamu çalışanlarını sevindirecek bir karara imza atar” dedi


Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER