Sağlık-İş'in 50 yıllık başkanı 'zor'la gitti ağlayarak veda etti

Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası’nın (Sağlık-İş) 50 yıldan beri genel başkanlığını yapan Mustafa Başoğlu, aralarında Türk İş Başkanı Mustafa Kumlu’nun da bulunduğu diğer sendikacıların iknası sonucu görevinden ayrıldı.

Sağlık-İş'in 50 yıllık başkanı 'zor'la gitti ağlayarak veda etti

15 Mart 1933 Trabzon doğumlu olan Mustafa Başoğlu, doğum gününden 3 gün önce başkanlığa veda etmiş oldu.

25 yaşında başkan oldu

25 yaşındayken seçildiği genel başkanlık görevinden 75 yaşında ayrılan Başoğlu, Sağlık-İş’in dün başlayan 18’inci Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı veda konuşmasında sitem etmekten de geri kalmadı. Konuşması sırasında sık sık gözyaşı döken Başoğlu, “50 yıl alnımın akıyla sendikayı idare ettim. İşçinin aidatını iyi değerlendirdik, güzel işler yaptık” dedi.

Başoğlu, “Aday olmamam için beni baskı altına aldılar. Türk-İş Başkanı Kumlu da aday olmamam için, telkin ve tavsiyede bulundu” diyen Başoğlu, kendisinin aslında giderken mücadele ederek gitmek istediğini dile getirdi.  Başoğlu, “Size 50 yıl hizmet veren bir insanı sandığa gömecekseniz gömün. Bana 6 aydır sendikada iş yaptırmadılar” dedi.  Türk-İş Başkanı Kumlu da, “Başoğlu  görevi bırakma konusunda bizi kırmadığı için kendisine teşekkür ederiz. Her işin bir sonu var” diye konuştu.

Benim 100 Brütüs’üm vardı

GÖZYAŞLARI içinde yaptığı konuşmasıyla bazı delegeleri de ağlatan Mustafa Başoğlu, “Bazıları ittifak yaparak ‘artık Başoğlu’nu çöpe atalım’ dedi. Sezar’ın bir, benim 10-100 Brütüs’üm vardı. ‘Başoğlu, hasta, yaşlı’ dediler. Bakalım, görelim ne yapacaklar. Allah, bu sendikanın bayrağını dik tutsun.”

Adalet Partisi’nde vekillik de yapmıştı

İSTANBUL Bakırköy Akıl Hastanesi adli servis katibi iken, 1963 yılında kurucu üye olarak Sağlık işkolunda sendikacılığa başlayan Mustafa Başoğlu, ilk genel kurulda başkan seçildi. Aynı işkolundaki iki sendikayı birleştirmek için başkanlıktan istifa eden Başoğlu, 1964’de genel sekreterliğe, 1965 yılında da genel başkanlığa seçildi ve o tarihten bu yana görevine devam etti. Başoğlu, sadece 1977 yılında Adalet Partisi’nden Ankara Milletvekili seçildiği için görevine ara verdi.

Uslu aday olmak için istifa edince Kumlu AB KİK Başkanı oldu

TÜRKİYE-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) Türkiye Kanadı Eş-Başkanlığına, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu seçildi. Genel seçimlerde milletvekili adayı olmak üzere Hak-İş Genel Başkanlığı görevinden istifa eden Salim Uslu’nun, aynı zamanda Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Başkanlığı görevinden de istifa etmesi nedeniyle boşalan bu görevi Kumlu üstlendi.

 


Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER