Sağlık-Sen Yıpranma Payı İçin TBMM’de

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yıpranma payı bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde 5 senelik hizmete 1 sene ve geriye dönük olarak hayata geçmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık-Sen Yıpranma Payı İçin TBMM’de

Metin Memiş, içinde yıpranma payı da yer aldığı torba yasa görüşmeleri öncesi AK Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. Naci Bostancı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç ile TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Dr. Şenel Yediyıldız’ı ziyaret etti. 

Memiş, daha sonra TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısına katılacak.

İLK ZİYARET BOSTANCI’YA

İlk olarak Naci Bostancı’yı ziyaret yapan Metin Memiş, yıpranma payı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözünü verdiği şekilde, 5 senede 1 sene çıkması gerektiğini söyledi. 

Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğunu söyleyen Memiş, “Sağlık hizmetleri bir ekip işidir. Bu hizmetler sunulurken ekibin tamamı yıpranıyor. Ayrım yapmak, çalışma barışını bozacak ve adaletsizliğe yol açacaktır. 

Yıpranma payının geçmişe dönük çıkmasının önemine değinen Memiş, şu anda görev yapan sağlık çalışanları, bu hizmeti yerine getirirken yıprandığını ve yıpranma payının geriye dönük verilmesiyle bir hakkın teslim edilmiş olacağını söyledi.

DAHA SONRA BİLGİÇ ZİYARET EDİLDİ

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’i ziyaret yapan Memiş, yıpranma payının geriye dönük olarak verilmesi ve bütün sağlık çalışanlarını kapsaması gerektiğini dile getirdi. 

Maliye Bakanlığı’nın, sağlık hizmetindeki bazı branşların yıpranma payı kapsamı dışında tutmaya çalışmasının anlaşılamaz ve kabul edilemez bir durum olduğunu söyleyen Memiş, “Sağlık bir ekip işidir. 

Bir ameliyata giren ekibin tamamı, ambulansla hastaya giden ekibin tamamı yıpranmaktadır, aynı riskleri taşımaktadır. Yıpranma, bu sebeple bütün sağlık çalışanlarını kapsamalıdır. 

Hekimlerin emekli maaşlarına yapılacak düzenlemeyi önemsediklerini söyleyen Memiş, sadece hekimlerin değil, bütün sağlık çalışanlarının emekli maaşının düşük olduğunu söyledi. 

Bütün sağlık çalışanlarının emekli maaşların artırılması gerektiğini söyleyen Memiş, bunun için yapılması gerekenlerden biri de ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması olduğunu açıkladı. Memiş ayrıca, 3600 Ek göstergenin, bütün sağlık çalışanlarına verilmesi de emekli maaşları artışına etki edeceğini dile getirdi.

SON ZİYARET YEDİYILDIZ’A

Plan ve Bütçe Komisyonu çalışması öncesi son ziyaretini TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Dr. Şenel Yediyıldız’a yapılan Memiş, Sağlık-Sen’in çalışmaları ve talepleri hakkında bilgi verdi. 

Yıpranma payının bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak ve geriye dönük olarak çıkması gerektiğini dile getiren Memiş, yasa tasarılarının ele alınacağı komisyonların çalışmalarına katılarak, taleplerini dile getireceklerini söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER