Samsun BAT işçilerine polis saldırısı

Samsun’un 19 Mayıs İlçesi’nde bulunan British American Tobbaco (BAT) işçilerinin gerekçesiz işten çıkartılmasının ardından başlayan işyeri terk etmeme eylemine polis saldırdı

 Samsun BAT işçilerine polis saldırısı
BAT’ın şikayeti bahanesiyle bugün öğle saatlerinde(11 Nisan) fabrikaya giden Samsun Emniyet Müdürü, fabrikanın boşaltımasını isteyerek aksi takdirde müdahalede bulunacaklarını işçilere bildirdi. İşçilerin işe geri alınana kadar fabrikayı terk etmeyeceklerini belirtmesinin ardından emniyet müdürü fabrikadan ayrıldı.

”Ölmek var dönmek yok”
Bunun üzerine kapı önüne giderek basın açıklaması yapan işçiler tekrar işe geri alınana kadar fabrikayı terk etmeyeceklerini duyurdu. Sık sık "Ölmek var dönmek yok" sloganını atan işçilere siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinden de destek geldi.

Saat 18.00 itibariyle Çevik Kuvvet ekipleri de fabrika önünde birikmeye başladı. 6 otobüs çevik kuvvet ekibi, fabrika önüne gelirken işçiler de fabrika giriş kapısına barikat kurdu. Bazı işçilerin çevik kuvvet otobüslerinin önüne yatarak "Ölmek var dönmek yok" sloganıyla direnişe geçti.

Polis saldırısı: 2 gözaltı
Çevik kuvvet ekipleri, fabrikanın ön ve arka kapısını kullanarak fabrikadan içeri girdi; işçilere saldırdı. Polisin gaz bombalı saldırısına barikatlarla karşı koymaya çalışan işçiler uzun süre polise direndi.

İşçileri uzun süre darp eden polisler, fabrikanın arka kapısından çıkardıkları çok sayıda işçiyi bir düğün salonuna kapattı. Samsun kent muhalefeti düzenlediği eylemlerle işçilere destek oluyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şamil EKİNCİ
Şamil EKİNCİ - 10 yıl Önce

Yazıklar olsun insanlarımızı ne hallere getirdiler burdaki insanlar sadece BAT firması sendikalı işçilerden kurtulmak istediği için işlerinden atılıyorlar. Sözde zarar ediyorlarmış. Türkiye piyasasında %36 pazar payına sahip olan bir firma zarar gerekçesiyle işçi çıkartıyor. Pes yani daha başka ne denirki

SIRADAKİ HABER