Şifre protestosuna soruşturma

Balıkesir'de Okuyan Liseliler Platformu'nun 8 Nisan'da gerçekleştirdiği ve YGS'deki şifreleme iddialarını protesto ettiği eyleme katılıp destek veren öğretmen ve sendikacılar hakkında soruşturma açıldı.

Şifre protestosuna soruşturma

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Bahri Mercan bugün yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında yetkililere seslenip, soruşturmanın durdurulmasını istedi. Okuyan Liseliler Platformu üyelerinin, YGS'deki şifreleme iddiaları sonrası kitlesel basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdiklerini belirten Mercan şunları söyledi: "Bizim ardımızdan YGS'nin doğrudan mağdurları olan lise öğrencileri tepkilerini bir basın açıklamasıyla dile getirdi. Bu öğrencilerin velileri ve öğretmenleri olarak basın açıklamaları yaptıkları alanda yanlarında yer aldık. Biz, 'Neden tüm veliler, öğretmenler ve öğrenciler böyle bir haksızlığa tepki duymuyor' diye merak ederken, lise öğrencileri tarafından yapılan basın açıklamasına katılan herkes hakkında soruşturma açıldığını öğrendik. Suçluymuşuz gibi emniyet müdürlüğüne çağrıldık. Emniyet müdürlüğünde, sanki bir suçmuş gibi 'Neden basın açıklamasına katıldınız?' sorusuyla karşılaştık."

 

'Demokrasi eğitimi veriyoruz' 

 

Balıkesir'de, milyonların geleceğini ilgilendiren bir konuda yapılan hataya, haksızlığa, en yasal şekilde basın açıklaması yoluyla tepki gösterenlerin suçlu gösterilip, haklarında soruşturma açıldığını kaydeden Mercan şöyle konuştu: "Biz öğretmenler öğrencilerimize demokrasi eğitimi veriyoruz. Haksızlıklar karşısında zaten doğal olarak tepkili olan öğrencilerimize, hukuki ve meşru haklarını nasıl kullanacaklarını öğretiyoruz. Onlar da bu haksızlıklar karşısında tepkilerini dile getiriyor. Böyle bir durumda öğretmen olarak bizim yapmamız gereken nedir? Elbette onlara destek olmaktır."

 

Basın açıklamasına katılmanın suç sayılmayacağını da savunan Bahri Mercan yetkililere seslenip soruşturmanın durdurulmasını istedi.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER