SREBRENİTSA'YI GÖRMEZDEN GELMEK İNSANLIK AYIBIDIR

Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Srebrenitsa Katliamı’nın 20. yıldönümü sebebiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde oylanan tasarının Rusya tarafından veto edilmesine tepki gösterdi.

SREBRENİTSA'YI GÖRMEZDEN GELMEK İNSANLIK AYIBIDIR

 
  
1995 yılında Srebrenitsa’da tüm dünyanın gözü önünde bir halkın yok edildiğini belirten
Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, bunu görmezden gelen Birleşmiş Milletler ve Rusya’nın da katliamın sorumlusu Sırplara ortak olduğunu söyledi.

BM TARİHİNE KARA BİR LEKE DAHA EKLENMİŞTİR

Memiş, Srebrenitsa’nın güvenli bölge ilan edilmesine karşın bölgeye sığınan 25.000 Boşnak vatandaşının BM’ye bağlı Hollanda askerlerince Sırplara teslim edilmesinin soykırıma davetiye çıkardığını ve bu suça BM’nin de ortak olduğunu kaydetti.

BM’nin geçmişindeki kirli tarihi temizlemek bir yana soykırım suçunu tanımayarak kuruluş misyonuna aykırı bir şekilde hareket ettiğini ifade eden Memiş, “BM’nin en önemli misyonlarından biri de soykırımı önlemektir. Ancak görüyoruz ki bu kuruluş soykırımı önlemek bir yana buna destek olan ve arka çıkan bir yapı haline dönüşmüştür. 8 bini aşkın Müslüman Srebzenitsa’da katledildi. Rusya bunu görmezden gelerek BM’nin ve tüm dünyanın Boşnaklardan özür dilemesine engel oldu ve BM tarihine kara bir leke daha eklendi. Bu durum utanç verici olmakla birlikte düşündürücüdür. Karar Bosna düşmanlarını cesaretlendirecek ve bölgedeki barışı tehdit edecek. BM son yıllarda yaptıkları ile kuruluş amaçlarından uzaklaştığını gösterdi” dedi.

EN ÇOK SİLAH ÜRETEN VE PAZARLAYAN ÜLKELER BARIŞA NASIL KATKI SAĞLAYABİLİR Kİ?

BM’nin mevcut yapısının değişmesi gerektiğini belirten Memiş, kurulda veto yetkisine sahip 5 ülkenin dünyanın en çok silah üreten ve pazarlayan ülkeler olduğuna dikkat çekti.

BM’nin böyle bir yapıda aldığı kararlarda asla inandırıcı ve samimi olamayacağını belirten Memiş, “Dünya silah ticaretinin baş aktörlerinden dünya barışına katkı sağlamaları beklemek ne derece doğrudur bilemiyoruz” ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Temmuz 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER