Talip Geylan'dan Eğitimciler İçin Aşı Çağrısı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, "Eğitim çalışanlarının aşılanmasındaki her gecikme, toplumun sağlığına vurulan darbedir." dedi.

Talip Geylan'dan Eğitimciler İçin Aşı Çağrısı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan bir açıklama yaparak eğitim çalışanlarının aşılanması ile ilgili görüşlerini paylaştı. Geylan'ın açıklaması şu şekilde: 

"Bilindiği gibi salgın tedbirleri kapsamında okulların  yüz yüze eğitime geçmesi nedeniyle eğitim çalışanları aşılanma programında öncelikli gruplar arasında yer aldı. Buna göre,  yüz yüze eğitim kapsamında yer alan eğitim çalışanları başta olmak üzere listelerin Sağlık Bakanlığı’na iletildiği ve bu listelerin randevu sistemine işlenmeye başlandığını duyurulmuştu.

Ancak yüz yüze eğitime başladığımız bugünlerde henüz Sağlık Bakanlığı tarafından aşı takvimine dair bir açıklama yapılmış değil. Hatırlanacağı gibi sendika olarak aylardır eğitim çalışanlarının aşılanması çağrısında bulunarak, 18 milyon öğrencinin 1 milyon 250 bin civarında eğitim çalışanın olduğu ülkemizde eğitim çalışanlarının aşı programına dahil edilmesinin, aslında toplumun genelinin sağlığına dair tedbir almak anlamına geldiğini söylemiştik.

Bu noktada,  Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan  yeniden çağrıda bulunarak, aşılama programındaki her gecikmenin, eğitim öğretim yılının sonuna yaklaşılması nedeniyle, öğretmenlerimizi aşılamada öncelikli meslek gruplarına almış olmanın gerekçesine aykırı bir duruma neden olacağını belirtti.  Bir an önce eğitim çalışanlarının aşılama takviminin açıklanması ve başlatılması gerektiğini söyleyen Genel Başkan Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Sendika olarak aylardır çağrı yapıyor ve eğitim çalışanlarının bir an önce aşılama programına dahil edilmesini istiyoruz.

18 milyon öğrencinin 1 milyon 250 bin civarında çalışanın olduğu ülkemizde eğitim çalışanlarının aşı programına dahil edilmesi, aslında toplumun genelinin sağlığına dair tedbir almak anlamına geldiğini vurguluyoruz.

Yüz yüze eğitime başladığımız bu günlerde dahi Sağlık Bakanlığı tarafından henüz aşı takvimine dair bir açıklama yapılmış değildir.

Yarın itibariyle aşıya başlanmış olsa dahi 28 gün sonra yani 5 Nisan’da ikinci dozu aşının yapılması ve ikinci dozdan 14 gün sonra yani 19 Nisan’da koruyuculuğun başlaması sözkonusu olacaktır.

Yani aşılama programındaki her gecikme, eğitim öğretim yılının sonuna yaklaşılması nedeniyle, öğretmenlerimizi aşılamada öncelikli meslek gruplarına almış olmanın gerekçesine aykırı bir duruma neden olmaktadır.

Sayın Fahrettin Koca’dan beklentimiz, bir an önce eğitim çalışanlarının aşılama takvimini açıklaması ve başlatmasıdır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER