Talip Geylan: Öğretmene cumartesi ve pazar günleri görev verilemez

Öğretmene cumartesi ve pazar günleri görev verilemez. Anayasanın “Çalışma şartları ve dinlenme hakkı” başlıklı 50.maddesi 3. ve  4.fıkrasında; “Dinlenmek, çalışanların hakkıdır.

Talip Geylan: Öğretmene cumartesi ve pazar günleri görev verilemez

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Öğretmenlerin 2018 Haziran Mesleki Çalışma Programını değerlendirdi. Geylan, MEB’in yayınladığı programın ilk haftasına bakıldığında cumartesi ve pazar günlerine seminer çalışması konulduğunu söyleyen Geylan, “Öğretmene cumartesi ve pazar günleri görev verilemez” dedi.

Genel Başkan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“MEB, Öğretmenlerin 2018 Haziran Mesleki Çalışma Programını yayınladı. Ancak, MEB’in mesai günlerinden haberi yok! Çünkü programının ilk haftasına bakıldığında 09 Haziran Cumartesi ve 10 Haziran Pazar günlerine seminer çalışması konulduğu görülmektedir. Bu kabul edilemez.

Öğretmene cumartesi ve pazar günleri görev verilemez. Anayasanın “Çalışma şartları ve dinlenme hakkı” başlıklı 50.maddesi 3. ve  4.fıkrasında; “Dinlenmek, çalışanların hakkıdır. Ücretli hafta ve bayram tatili ile ücretli yılık izin hakları ve şartları kanunla düzenlenir” Hükümleri ile İdarenin kişilerin çalışma koşulları ve dinlenme saatlerini göz önüne alarak mesleki (seminer) çalışmalarını belirleme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu itibarla MEB'in çalışma takvimini güncelleyerek hukuki olmayan bu durumu düzeltilmesini bekliyoruz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER