-TÜRK SAĞLIK-SEN: AMBULANS ÇALIŞANLARINA VE HASTALARA SİGORTA YAPILSIN

Türk Sağlık-Sen ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için başvuru yaptı.

-TÜRK SAĞLIK-SEN: AMBULANS ÇALIŞANLARINA VE HASTALARA SİGORTA YAPILSIN
Türk Sağlık-Sen ambulans çalışanlarına ve ambulansta bulunan hastalara devlet tarafından ferdi kaza sigortası yapılması için başvuru yaptı.
Türk Sağlık-Sen’den yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığı’na yapılan başvuruda ambulansların yaptığı trafik kazalarında ambulans şoförleri ve ambulansta görevli sağlık çalışanlarının yaralanmaları veya hayatlarını kaybetmeleri neticesinde gerek personelin gerekse ailelerinin mağduriyet yaşadıklarına ilişkin şikayetlerinin sendikaya iletildiği kaydedildi. Açıklamaya göre başvuruda Türk Sağlık-Sen'in 2005 yılında toplu görüşmelerde ambulanslara kasko yapılması ile ilgili talebinin de mutabakat sağlandığı belirtildi. Mutabakat üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile ambulansların maddi hasarlı trafik kazalarına karışmaları halinde, ambulans sürücülerinin maddi kayıplarını önlemek amacıyla ambulanslara kasko yapılmaya başlandığı hatırlatıldı.

-YÜKSEK TEMİNATLI FERDİ KAZA SİGORTASI YAPILMASI-

Ayrıca başvuruda Türk Sağlık-Sen’in tüm üyelerini ferdi kaza sigortası yaptığı ve sigorta primlerinin sendika tarafından karşılandığına değinilerek böylelikle üyelerin ve ailelerinin her türlü kazada yaşadıkları mağduriyetlerin bir nebzede olsa giderildiği ifade edildi. Başvuruda sosyal devlet ilkesinin gereği bu hususta önlem alınmasının tartışmasız olduğu belirtilerek, “Ambulans kazaları sonucunda yaralanan veya hayatını kaybeden ambulans şoförleri ile ambulans içerisinde görevli sağlık çalışanları ve vatandaşlara yüksek teminatlı ferdi kaza sigortası yapılmak suretiyle söz konusu personel ve ailelerinin mağduriyetlerinin önüne geçmek mümkün olacaktır” denildi. Söz konusu gerekçelerin göz önüne alınarak ambulans kazaları sonucunda yaralanan veya hayatını kaybeden ambulans şoförleri ile ambulans içerisinde görevli sağlık çalışanları ve vatandaşlara yüksek teminatlı ferdi kaza sigortası yapılması istendi.

-“AMBULANS KAZALARI SON DÖNEMLERDE ARTIŞ GÖSTERDİ”-

Yapılan başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Türkiye'de ne yazık ki ambulans kazaları son dönemlerde artış gösterdi. Söz konusu kazalarda hem ambulansta görevli arkadaşlarımız hem de ambulansla hastaneye götürülen vatandaşlarımız yaralanıyor, hatta hayatını kaybediyor. Ambulanslara kasko yapılıyor. Fakat özverili bir hizmeti sunan çalışanlar için ek bir sigorta yapılmıyor. Biz sendika olarak her üyemizi bize üye olduğu andan itibaren ferdi kaza sigortası kapsamına alıyoruz. Sosyal sorumluluğumuzu gerçekleştiriyoruz. Devletten de böyle bir talepte bulunarak sosyal devlet ilkesini yerine getirmesini istiyoruz. Umarız böyle bir yüksek teminatlı sigorta ile çalışanların talepleri karşılanır” dedi


Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER