TÜRKİYE KAMU-SEN 4. OLAĞAN GENEL KURULU BAŞLADI

Türkiye Kamu-Sen 4. Olağan Genel Kurulu, Büyük Anadolu Otel’de Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanvekili İsmail Koncuk’un açılış konuşmasıyla başladı.

TÜRKİYE KAMU-SEN 4. OLAĞAN GENEL KURULU  BAŞLADI

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanvekili İsmail Koncuk, Büyük Anadolu Oteli'nde düzenlenen ve iki gün sürecek Türkiye Kamu-Sen'in 4. Olağan Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye Kamu-Sen'in 20. yılına doğru emin adımlarla yol aldığı söyledi.

 

Türkiye Kamu-Sen'in 400 bini aşan üyesi ile her geçen gün büyüdüğünü belirten Koncuk, 9 yıl boyunca Genel Başkanlık görevini yürüten Bircan Akyıldız'a da hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

 

Türkiye Kamu-Sen'in Türkiye'yi dünyanın parlayan yıldızı haline getirecek politikaların belirlenmesinde, etkin rol oynamak amacıyla kurulduğunu bildiren Koncuk, ''Hak aramanın, haksızlığa karşı mücadele etmenin, güçsüzün yanında olmanın, ekmek kavgasının kutsallığına inanıyor ve sendikacılığı da bu gözle bakıyoruz. Geride bırakılan zamanda mücadelemiz, yasal zeminler üzerinde, grev hakkı ve örgütlenme özgürlüğü ile desteklenmedi. Bizler, engeller ve kısıtlamalarla dolu bir yolda, seviyemizi aşağılara çekmeye çalışanlara karşı, yükselerek cevap vermek durumundayız'' diye konuştu.

 

Grevli, toplu sözleşmeli, siyasete katılma hakkını içeren, özgürlükçü sendikal haklarla donanmış bir kamu çalışanı arzuladıklarını anlatan Koncuk, ''Küresel düşünen, büyük düşünen ama Türk gibi yaşayan, Türk gibi hisseden idarecilerle sorunların çözüleceğine inanıyoruz'' ifadesini kullandı.

 

Koncuk, 12 Eylül 2010 tarihinde halk oylamasına sunulan anayasa değişikliğinde, memurların grev haklarının göz ardı edildiğini, bu durumun ise ulusal ve uluslararası yargı kararlarını hiçe saymak olduğunu vurguladı.

 

Aldıkları emaneti geleceğe en güzel şekilde teslim edeceklerinin altını çizen Koncuk, ''Bu noktada 400 bin olan üye sayımızı 15 Mayıs'a kadar 500 bine çıkarmak boynumuzun borcudur'' dedi.

 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanvekili İsmail Koncuk, YGS'deki şifre iddialarını da değinerek, KPSS'de yaşananları anımsattı. Yeni atanan ÖSYM Başkanı'ndan herkesin ''adam gibi bir sınav'' yapmasını beklediğini ancak bunun gerçekleşmediğini belirten Koncuk, ''Hükümet yetkililerinin görevi, bu ülkeyi yönetenlerin görevi, yanlış yapanları aklamak değil, bu milletin, vatandaşın hakkını hukukunu aramaktır. ÖSYM Başkanının hayati önem taşıyan bir kurumun başında olması, bundan sonra yapılacak sınavlara da güven duygusunu engeller. İster şifre verilmiş olsun, ister verilmesin artık o ÖSYM Başkanının orada oturması abesle iştigaldir, bir an önce istifa etmesi gerekir'' dedi.

 

Türkiye Kamu-Sen eski Genel Başkanı Bircan Akyıldız ise, Türkiye Kamu-Sen'in milli hassasiyetlere ve inanç değerlerine sahip bir konfederasyon olduğunu belirterek, konfederasyonun Türkiye'nin içinde bulunduğu sorunların çözümündeki sorumluluğunu bilmek durumunda olduğunu söyledi.

 

Genel seçimlerden sonra hükümetin yapmayı planladığı yeni anayasada kamu personel rejiminde değişikliğe gidileceğini söyleyen Akyıldız, bunun kamu çalışanları için neler getirip neler götüreceğini şimdiden görmek zorunda olduklarını söyledi. Akyıldız, devlet memuru tanımının değiştirileceği bir süreç yaşanacağını vurguladı.

 

Akyıldız'a konuşmasının ardından, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanvekili İsmail Koncuk tarafından, çalışmalarından dolayı teşekkür plaketi verildi.

 

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Türkiye Kamu-Sen'in Büyük Anadolu Oteli'nde yapılan 4. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye Kamu-Sen'in ilk olarak ülkesine ve milletine karşı sorumlu olduğunu ifade etti.  Vural,Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'ndaki şifre iddialarıyla ilgili, ''Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Cemil Çiçek, Sayın Nimet Çubukçu, mesele sizin tatmin olmanız meselesi değildir. Asıl önemlisi bu milletin tatmin olmasıdır'' dedi.

 

Genel kurul toplantısına, hükümetten hiçbir temsilcinin katılmamasını eleştiren Vural, ''Hükümet nerede? Bulamadınız bir temsilcinizi buraya gönderecek? Burada bulunabilecek birisini bulamadınız mı? Ama temsilcinizi, İstiklal Marşı'nın okunmadığı sözde Kürt bayrağına saygı duruşu yapılan yerlere göndermesini biliyorsunuz'' diye konuştu.

 

Hükümetin ülkenin her vatandaşına aynı şekilde yakın olmak zorunda olduğunu ifade eden Vural, hükümetten bir temsilcinin genel kurula gelmemesini ayrımcı ve ötekileştirici bir anlayışın tezahürü olarak gördüğünü kaydederek, bu tavrı kınadığını söyledi.

 

Türkiye Kamu-Sen üyelerine ''sürgün ve teftiş terörü'' uygulandığının altını çizen Vural, ''Bu ülkeyi parti devletine dönüştürmek isteyen siyasal bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz'' dedi.

 

Türkiye'de kamu kurumlarındaki yozlaşmayı ve bu yozlaşmanın nasıl Türkiye'nin geleceğini yok ettiğini YGS sınavının çok iyi bir şekilde gösterdiğini belirten Vural, ''Bugün YGS'de hepimizin çocuklarının geleceği karartıldı'' ifadelerini kullandı.

 

YGS sınavının bugün tam anlamıyla güvensiz olduğunu anlatan Vural, ''Mesele bir şifrenin ötesindedir. Bugün sınav güvenliği için sonsuz sayıda kitap hazırladık diyenler, aslında o kitapçığı kişiye özgü hazırlamak suretiyle, kişiye özgü özel soru kitapçığıyla bizatihi yolsuzluğun kaynağı olmuştur. Bir buçuk ay önce hangi çocuğa hangi soruların sorulacağı belliydi'' diye konuştu.

 

Bu olayın takipçisi olacaklarını vurgulayan Vural, ''Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Cemil Çiçek, Sayın Nimet Çubukçu, mesele sizin tatmin olmanız meselesi değildir. Asıl önemlisi bu milletin tatmin olmasıdır.... Yazıktır, günahtır, insanda biraz sıkılma olur'' dedi.

 

Katılımcılar arasında olan MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici ise YGS sınavının kendisini de gerdiğini belirterek, ''Beni germe sebebi kul hakkıyla alakalı'' ifadesini kullandı. Ekici, şöyle devam etti:

 

''Bugün her çıktıkları kürsüde, fakir-fukara, garip-guraba edebiyatı yaparak konuşanlar, bugün kul hakkı yenilmesine seyirci kalıyorlar. Bugün kul hakkı yenilmesi karşısında nasıl oluyor da birilerinin alınları secdeye varıyor huzur içinde? Bunun için çok geriliyorum.''

 

Kul hakkı yemenin Allah katında affedilmediğini söyleyen Ekici, ''Sayın Cumhurbaşkanım, 'benim atadığım adam günahsızdır' demek yerine, isimsiz fakslarla bu ülkenin pek çok çocuğunu cezaevine doldurduğunuz bir dönemde bir soruşturma açma ihtiyacını niçin duymuyorsunuz?'' diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından açılış töreni sona erdi. Açılış törenine katılanlar arasında, MHP Mersin milletvekili behiç Çelik, MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, MHP Afyon Milletvekili Prof. Dr. Abdulkadir Akcan, Tokat milletvekili Reşat Doğru, Kıbrıs Türk Memur-San Genel Başkanı Çelebi Ilık, Bağ-Kur Emekliler Genel Başkanı Necati Koyuncu, CHP Meclis üyesi Perihan Sarı da vardı.

 

Türkiye Kamu-Sen Olağan Genel Kurulu yarın yapılacak seçimle sona erecektir.
Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER