Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci: Enflasyon Atlı, Memur Yaya

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memur maaşlarının yeniden revize edilmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci: Enflasyon Atlı, Memur Yaya
2020 yılı enflasyon rakamları belli oldu. Buna göre 2020 yılında tüketici fiyatları ortalama %14,6 oranında yükseldi. Hal böyle olunca memurlara %4.36 enflasyon farkı verilmesi gündeme geldi. Buna göre memur maaşları ocak ayı itibari ile %7,36 oranında zamlanacak. Konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci şunları söyledi:

"Bu oran gerçek anlamda memur maaşlarına 2021 yılı için yapılacak zammı ifade etmemekte, 2020 yılından alacaklı oldukları %4.36’yı da içermektedir. Hal böyle olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da altı ay geriden gelmektedir. Dolayısıyla memur maaşları sürekli enflasyon karşısında erimekte alım gücü hızla düşmektedir. Enflasyonun %14,6 olduğu, asgari ücrete %21,6 oranında zam yapıldığı bir ortamda memur maaşları %3 oranında zamlanacaktır.

Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır. Her dönem enflasyon farkı aldatmacasıyla memur ve emekliler oyalanmaktadır. Enflasyon farkının yaşandığı dönemlerde enflasyon sürekli önden gitmekte memur maaşları erimekte alım gücü düşmekte altı ay sonra bu zararı bir defaya mahsus telafisi söz konusu olmaktadır. Dolayısıyla mevcut durumda enflasyon atlı, memur ise yaya bırakılmış durumdadır.

Enflasyon farkı ile birlikte memurun zammı %7,36 olarak lanse edilmektedir ancak memurun aldığı zam %3 tür.

Türkiye Kamu-Sen olarak memur maaşlarının yeniden revize edilmesi ısrarımızı bir kez daha buradan ilan ediyoruz."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Saffet Yüce
Saffet Yüce - 3 yıl Önce

Katılıyorum. 3600 Ek Göstergeyi de bekliyorum

SIRADAKİ HABER