VALİLER ÜZERİNDEN OSMANLICA PROPAGANDASI YAPILIYOR

 VALİLER ÜZERİNDEN OSMANLICA PROPAGANDASI YAPILIYOR
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’in, okul sütü projesi kapsamında ilkokul öğrencilerine süt dağıtıp, tahtaya Osmanlıca “Sağlığınız için süt için” yazdığı basına yansımıştır.
Daha önceki icraatlarıyla AKP iktidarı dönemi valilerinin zihniyetini ortaya koyan Şahin’in, zorunlu eğitim nedeniyle devlete emanet edilen çocuklarımızı, göze girmek, dikkat çekmek amacıyla suistimal etmesini kınıyoruz. Devletin valisi olduğunu unutup parti görevlisi gibi hareket eden Şahin bilmelidir ki, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatına aykırı hiçbir uygulama okullara sokulamaz.
19. MEB Şurası’nda Osmanlıcanın okullarda zorunlu olarak okutulması tartışmaya açılmış, Mustafa Kemal’in harf devrimine karşı bir konum alınmıştır. Osmanlıca dersinin gündeme getirilmesinin ardına gizlenen amacın, bu dilin öğrenilmesi değil “Yeni Osmanlıcı” bir siyasetin dayatılması olduğunu, bu durumun da her haliyle bir karşı devrim uygulaması olduğunu defalarca belirttik. Anlaşılan AKP iktidarı, Osmanlıcanın propagandasını yapmaları için valilere talimat vermiştir.
Edirne’de yaşanan sözkonusu olay, devletle hükümet arasındaki ayrımın kapandığını, parti devletinin ortaya çıktığını, AKP iktidarının ülkenin tüm kurumlarını kendilerine hizmet eden bürolar haline getirdiğini, valilerin de artık AKP’nin il başkanı gibi davrandığını ortaya koymuştur.
Kaldı ki, iktidarın müdürü olduğunu ispatlamaya çalışan kraldan çok kralcı yöneticilerin; kız-erkek öğrenci mesafesini santim santim ölçmesi;  dersliklerin, yemekhanelerin, merdivenlerin haremlik-selamlık anlayışıyla kullanılmasına yönelik düzenlemeler yapması; kız öğrencilerin etek boyuna müdahale etmesi gibi birçok uygulamalarına daha önce de tanık olduk. 
Parti görevlisi gibi hareket eden Dursun Ali Şahin’i istifaya davet ediyor, benzeri sözde valileri uyarıyoruz, ya Cumhuriyetin valisi olduğunuzu hatırlayıp dikkatinizi görev yaptığınız illerdeki gerçek sorunlara verin ya da derhal istifa edip AKP’de siyaset yapın. 

Veli DEMİR
Genel Başkan
 
Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER