Vesayeti Deşifre Etmeyi Hedefleyerek Yola Çıktık

Vesayeti Deşifre Etmeyi Hedefleyerek Yola Çıktık

Memur-Sen İstanbul Buluşması, Bahçelievler Öğretmenevi’nde gerçekleşti. Burada konuşan Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, sendikacılığa başlarken vesayeti deşifre etmeyi vazife edindiklerini, çerçevesi devlet tarafında çizilen sendikacılığa da, çerçevesi devlete karşı çizilen sendikacılığa da karşı olduklarını söyledi.

 

Şerlinin şerrinden emin olmak için, kimseye yakın olmadıklarını ifade eden Gündoğdu, “JİTEM’e de, ETÖ’ye de, PKK’ya da KCK’ya da karşıyız. Ne Silivri’ye ne İmralı’ya yakınız. Sendikal dilimizle, sendikal değerlerimizle biz bu ülkenin gerçek sahipleriyiz. Kimse, bu millete üvey evlat muamelesi yapamaz. 12 Eylül referandumu ile başlayan yeni milat, devletin milletinden, milletin devletine geçiştir. Bunu sağlayanlardan biri de Memur-Sen’dir. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Ahmet Gündoğdu, Memur-Sen’in geride kalan üç yılda sendikacılık adına, çalışma hayatı adına, ülkenin demokratikleşmesi, insanımızın özgürleşmesi adına tarihin kaydedeceği başarılara imza attığını kaydetti. Bu dönemde, mali, özlük ve sosyal haklarına ilişkin olarak kamu görevlilerinin dahi beklemediği kazanımlar elde ettiklerini belirten Gündoğdu, ‘Toplu sözleşme masası kurulmazsa, toplu görüşmeye katılmayacağız’ kararıyla başlattıkları süreçle, Anayasa’nın 53 ve 128. maddelerinde değişiklik yapılmasını sağladıklarını, böylece, bu dönemde elde edilen kazanımların en önemlisi olan toplu sözleşme hakkını aldıklarını vurguladı.

 

12 Haziran seçimleriyle yenilenecek olan 24. Dönem TBMM’nin en önemli görevinin, ‘yeni Anayasa yapmak’ olduğunu dile getiren Gündoğdu, bu Anayasa’da kamu görevlileriyle ilgili olmazsa olmazlarının; kamu görevlilerine yönelik siyaset ve grev yasaklarının sona erdirilmesi olduğunu belirtti.

 

2010 yılı toplu görüşmeleri sonunda imzalanmasını sağladıkları mutabakat metninin, Memur-Sen’in sendikal örgütlenmeden gelen gücü kazanıma dönüştürme başarısının en somut örneği olduğuna dikkat çeken Gündoğdu, 9 yıllık toplu görüşmelerin finalini oluşturan bu süreçte toplu görüşme masasından toplu sözleşme metni çıkardıklarını ifade etti.

 

 

Memur-Sen bu kazanımları elde ederken, diğer iki konfederasyonun bunda bir payları olmadığının altını çizen Ahmet Gündoğdu, “Masaya oturup kalmayı adet haline getirenlerle, masaya oturup kalkmayı marifet sayanlar, biz kamu çalışanları için mücadele ederken ortada yoktu” şeklinde konuştu.

 

Sadece kamu görevleriyle ilgili kazanımlar üretmekle yetinmeyip, demokrasinin, özgürleşmenin, sivilleşmenin mücadelesini veren ve millet iradesinin sigortası olma iradesine sahip Memur-Sen’in üyelerini de kazalara karşı teminat altına almaya çalıştığını anlatan Gündoğdu, “İlkini 2009 yılında imzaladığımız sigorta sözleşmemizi, 5 Mart’ta imzaladığımız yeni sözleşmeyle iki yıl daha uzattık. Üyelerimize, primlerini sendikalarımızın ödediği Grup Ferdi Kaza Sigortası Poliçesi ile SBN Sigorta A.Ş’den 15.000 TL’lik teminat sağladık. Şekerbank’ın devreye girmesiyle birlikte ücretsiz kredi kartı alanlara 25.000 TL’ye, diğer sigorta çeşitlerinden (Trafik, kasko vs.) yararlananlarda bu teminat tutarı 55.000 TL’ye kadar çıkıyor. Üyelerimizin aidatlarını, üyelerimize kazanım üretmek için kullanıyoruz” diye konuştu.

 

İstanbul 1 No’lu Şube Başkanımız Emrullah Aydın ise, Memur-Sen’in imza attığı başarılara dikkat çekerek, ülkemizin demokratikleşmesi ve hakların kazanımı konusunda Memur-Sen’in üstüne düşeni ‘Ortak Akıl’ mitingleri, referandumdaki çalışmaları ile yaptığını dile getirdi.

 

Toplantıda, Memur-Sen’in, Grup Marmara Sigortacılık, SBN Sigorta ve Şekerbank işbirliği ile imzaladığı Grup Ferdi Kaza Sigortası hakkında bilgi de verildi.

 

 

Şekerbank Bireysel Pazarlama Yöneticisi Ahmet Güney, Memur-Sen Ailem Fayda Programı’nın Memur-Sen üyeleri tarafından daha fazla kullanılmasının, üyeler lehine olduğunu belirterek, “Her bir Memur-Sen üyesine ulaşmamız, Şekerbank olarak her zaman bizim için mümkün olmayabilir. Bu projenin tanıtımında ve desteklenmesinde Memur-Sen Şube yöneticileri ve üyelerinin desteğine ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

 

Memur-Sen’in, Grup Marmara ve SBN ile başlattığı bu uygulamanın Şekerbank’ın da katılımı ile daha da büyüdüğünü belirten Güney, risklerin teminat altına alınmasının yanı sıra, üyenin 55 bin TL’ye varan rakamlarda teminat kazanacağına dikkat çekti

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER