YALANLARA VE KANDIRMALARA DİKKAT!

TÜRK EĞİTİM-SEN'DEN AÇIKLAMA

YALANLARA VE KANDIRMALARA DİKKAT!
Torba Kanun olarak bilenen yasa düzenlemelerinde yer alan aynı anda iki sendikaya üye olunabileceğine ilişkin düzenleme sadece işçi sendikaları için geçerli olup kamu görevlileri sendikası açısından bu kuralın uygulama imkanı bulunmamaktadır. 4688 sayılı kamu görevlileri sendikaları kanununun 14. maddesi de aynı anda iki sendika üyeliğini “Birden çok sendikaya üye olunamaz. Birden çok sendikaya üyelik halinde sonraki üyelikler geçersizdir.” Ve “Aynı tarihli birden fazla üyeliğe ilişkin bildirimler dikkate alınmaz ve bu husus kamu işvereni tarafından ilgiliye ve sendikalara yazılı olarak bildirilir.” Hükümleriyle yasaklamıştır.    

            Sendikaların yetkilerinin belirlendiği şu dönemde bir takım sendikalarca Türk Eğitim Sen üyelerinin ve Türk Eğitim Sen’e üye olmak isteyen kamu çalışanlarının akılları torba yasadaki bu hükümle bulandırılmak istenmektedir. Yukarıda izah edildiği üzere gerek Bakanlığın ilgili yazısı gerekse 4688 sayılı yasa hükümleri aynı anda iki sendika üyeliğini yasaklamaktadır.  

 

            Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 01.04.2011 tarih ve 1256/22204 sayılı yazısıyla kamu görevlileri sendikalarında aynı anda iki sendika üyeliğinin olmayacağını belirtmiştir.

 

            Birden çok sendika üyeliği ancak işçi sendikaları için geçerli olup, kamu görevlileri için, memurlar için gerçerli değildir. Bu nedenle birden çok sendikaya üye olunabileceği iddiasıyla kendilerini başka sendikalara da üye yapmaya zorlayarak, kandırmaya çalışan art niyetli kişilere karşı tüm üyelerimizi ve sendika yöneticilerimizi dikkatli olmaya ve bu kişilere itibar etmemeye çağırıyoruz.Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER