Yeni Anayasa 12 Haziran'dan Sonra Hazırlanmalıdır

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 12 Haziran sonrası oluşacak TBMM’nin ilk önceliğinin yeni ve demokratik bir anayasa hazırlamak olduğunu söyledi.

 Yeni Anayasa 12 Haziran'dan Sonra Hazırlanmalıdır
 12 Eylül referandumu sonucunun iyi okunması halinde, bu talebin görüleceğini belirten Gündoğdu, devletin milletinden milletin devletine geçişin tamamlanması gerektiğini kaydetti.
 
Memur-Sen Hatay İl Divan toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplayan Gündoğdu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 
 
Sendikacılığı, üyelerinin haklarını korumanın yanı sıra insanlığın ve ülkenin menfaatleri doğrultusunda yaptıklarını ifade eden Gündoğdu, bu sorumlulukla olaylar karşısında duyarsız kalamadıklarını belirtti.
 
Kamu çalışanları için toplu sözleşmeyi önemseyip, bunu söke söke alanın Memur-Sen olduğunu söyleyen Gündoğdu, demokratik açılıma da toplumsal barışın sağlanması, terörden beslenenlerin ekmeğinin ellerinden alınması ve ırkları tokuşturarak üstünlük arayışına girenlere fırsat verilmemesi için desteklediklerini vurguladı.
 
Terörle mücadele kapsamında 400 milyar TL harcandığını, ancak terör sorununun bitmediğini anlatan Ahmet Gündoğdu, “Şimdiye kadar sadece sivrisinekle mücadele edildi, bataklık kurutulmadı. Terörü kimin istediğine iyi bakmamız lazım; bunlar ülkemizin kalkınmasını istemeyenler ve terörün sebep olduğu gözyaşından beslenen siyasi partiler ve sendikalar. Bunların elinden ekmeğini almak için, demokratik açılıma destek verdik. Teröristle mücadele devletin işi, terörle mücadele ise topyekûn hepimizin sorumluluğundadır” dedi

Raporlarının Arkasında Duramadılar
Yeni anayasanın, devletin milletinden milletin devletine geçişi sağlaması gerektiğini belirten Gündoğdu, Memur-Sen’in bir çalışma başlattığını, 4 ay sonra da, hazırlayacakları anayasa raporunu kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı. Yeni anayasa için bir çalıştay yapan TÜSİAD’ı eleştiren Ahmet Gündoğdu, “Sevindik; demokrasi ve özgürlükler istiyorlar. Üzüldük, hazırladıkları raporun ardında duramadılar. Dün toplum mühendislerine destek verenler, bugün de raporlarının arkasında duramadılar. Raporun ardında dik durabilmek için, geçmişinizde de dik duruşların olması gerekir. İlk üç maddeyi tartışmaya açabilecek cesareti göstermelerine karşın, başörtülü öğretmene tahammül edemediler” şekilde konuştu.
 
Hizmetlere Destek Olamayanlar Gölge Etmesin
Siyasi partilere çağrıda bulunan Gündoğdu, referandum sonuçlarının iyi okunması gerektiğini söyledi. Referandumda hayır kampanyası başlatan bir partinin, şimdi de bir cemaat ve hizmetleriyle kavgaya giriştiğine dikkat çeken Gündoğdu, şöyle konuştu:
“Memur-Sen olarak bu ülke için, bu millet için, değerlerimiz için hizmetlerde bulunan bütün cemaatlerin yanındayız. Türkçe Olimpiyatları ve yurtdışında devletin yapamadığı eğitim ve kültür hizmetlerini yürüten cemaate faaliyetlerini durdurma çağrısı yapacaklarına, referandumda kimlerle yan yana durduklarına bakmalılar. Hizmetlere destek olamıyorsanız, bari gölge etmeyin.”
 
Arada bir özgürlükçü söylem ve açılımlarda bulunup ortadan kaybolan CHP’den, ALES’teki başörtüsü yasağını savunmasından bir şey olmayacağına inandıklarını ifade eden Gündoğdu, siyasi partilerin tabanın ve halkın mesajlarını iyi okuması gerektiğini dile getirerek, Kılıçdaroğlu’na şu çağrıda bulundu: “Bu ülkede Kürt sorunu vardır, Kürt olduğunuzu gizlemeyin. Alevi sorunu vardır, Alevi olduğunuzu gizlemeyin. Başörtüsü sorunu var, bu sorunu sizin çözeceğinizi söylüyorsunuz; buyurun öncülük edin, bu sorunu da siz çözün.” 

İl Divan Toplantısı Yapıldı
Ahmet Gündoğdu, daha sonra Memur-Sen Hatay Genişletilmiş İl Divan Toplantısı’na katıldı. Burada, Memur-Sen’in sendikal kazanımlarını anlatan Gündoğdu, toplu sözleşme hakkı, toplu sözleşme primi, sözleşmeli personelin eş yardımı alması gibi birçok kazanımın altında kendi imzaları olduğunu hatırlattı.
 
Memur-Sen’i eleştirenlerin ve laf atanların önce kendilerine bakması gerektiğini vurgulayan Gündoğdu, “Mevlana ne demiş, söze bakarım söz mü diye; söyleyene bakarım, adam mı, diye? Deveyi, yardan uçuran bir tutam otmuş. Bir tutam otun peşinden gidip, uçurumdan aşağı uçanlara cevap bile vermek istemiyorum. Darbecilere ev sahipliği yapmak mı ahlaksızlık, milletin değerleri için bedel ödemek mi? İmralı’ya selam çakmak mı ahlaksızlık, milletin değerleri uğruna risk alıp, bedel ödemek mi?” diye sordu.
 

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat TEZCAN
Murat TEZCAN - 10 yıl Önce

Hükümetin şakşakçısı olmuş zavallı adam. Öğretmenlerin mağduriyetlerini gidermek senin görevin. Onbinlerce sözleşmeli öğretmenin derdine çare olmak... Sen bırak bu yağdanlık işlerini, hükümet sözcülüğünü, kamuoyu oluşturmak istiyorsan öğretmenler için oluştur. Bunu yapmıyorsan eğer ortalarda adamım diye dolaşma.

SIRADAKİ HABER