'YÖK Başkanı'na çağrı: Şerefinle görevini bırak'

Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri Kahveci, Erzurum Sosyal Güvenlik Kurumu önünde, sendika üyeleriyle bir araya gelerek, burada 4/B, 4/C'li sözleşmeleriyle kamu personelinin çalıştırılmasını ve YGS'deki şifreleme iddialarını protesto etti.

 'YÖK Başkanı'na çağrı: Şerefinle görevini bırak'

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, ''YÖK Başkanına Erzurum'dan çağrı yapıyoruz, 'Şerefinle görevini bırak. Bu karayı başka türlü temizleyemezsin'' dedi.        

Hak gaspçılarının, kamu çalışanlarının yanı sıra kamu personelinin de hakkını gasp ettiğini ileri süren Kahveci, ''Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) yaşanan organize işler, maalesef YÖK'ün bir ayıbı olarak ortada duruyor. Bu yetmiyor mart ayı sonu itibariyle yapılan YGS'de yaşanan rezaleti Türkiye kamuoyu olarak hep beraber izliyoruz'' diye konuştu.

YSG'de 1 milyon 700 bin gencin geleceğinin, umutlarının suya düşürüldüğünü öne süren Kahveci, şunları kaydetti:  

 

"ŞEREFİNLE GÖREVİNİ BIRAK. BU KARAYI BAŞKA TÜRLÜ TEMİZLEYEMEZSİN"
''Ama bu şifreli işleri yapan, bu adrese dayalı kopyalama işlemlerini yapan YÖK Başkanı hala görevinde duruyor. Yani yapmış olduğu sınavları eline yüzüne bulaştıran YÖK Başkanına Erzurum'dan bir çağrı yapıyoruz: 'Şerefinle görevini bırak. Bu karayı başka türlü temizleyemezsin. 1 milyon 700 bin gencimizin geleceğini kararttın, sen. Biz sadece kamu çalışanlarının haklarını koruyup, geliştirmek için mücadele eden bir örgüt değiliz, aynı zamanda KPSS'ye girenlerin de sesi olduk.''       

Sağlık alanındaki uygulamalara da değinen Kahveci, devletin verdiği görevle, milletine hizmet eden kamu çalışanlarının yaşadığı sıkıntıların her geçen gün katlanarak arttığını iddia etti. Aynı kamuda, aynı statüde çalışan personelin sahip olduğu hakların birbirinden farklı olduğunu ifade eden Kahveci, şöyle konuştu:      

"AMAÇ; KAMUDAKİ İSTİHDAM GÜVENCESİNİ YOK ETMEK" 
''Yıllar önce kamuda belli projelerde, belli bir zaman diliminde personel çalıştırılması için kullanılan 4/B'li sözleşmeli çalıştırmayı bu iktidar tayin, terfi gibi haklardan yoksun, geleceği amirinin iki dudağı arasında kalan kamu çalışanı modeli oluşturmaya dönüştürmüştür. Bu uygulamaların temel amacı, kamudaki istihdam güvencesini yok etmek ve çalışanlarımızı köleleştirmektir.'' 

Amaçlarının çalışanların haklarını koruyup, daha ileriye götürmek olduğunu vurgulayan Kahveci, ''Bizim tek derdimiz çalışma hayatlarında mutlu olmalarını sağlamaktır. Biz tüm kamu çalışanlarına kadro istiyoruz. İş güvencesine sahip çıkmak, 4/B'li, 4/C'li köleliğe ve taşeronlaşmaya 'dur' demek istiyoruz. İşsiz, umutsuz, çaresiz bırakılan geçlerin sesi olmak, tüm kamu çalışanlarının ekonomik ve sosyal haklarının korumak amacıyla bu buluşmayı yaptık'' şeklinde konuştu.       

Bu arada, SGK binası önünde, ellerinde ''YGS, haziranda şifre verecek'', ''Sözleşmeli köleliğe hayır'', ''KPSS'de hırsız, YGS'de arsız'' yazılı dövizler taşıyan sendika üyeleri, YÖK aleyhine sloganlar attı. 

 


 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER