YÖNETİCİ ATAMA YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİK TASLAĞI GERİ ÇEKİLSİN

Eğitim İş, Taslak metin, AKP’nin sevk ve idaresi altında bulunan Bakanlığın “kariyer ve liyakat gözetmeksizin canımın istediğimi yönetici yaparım’’ anlayışı ile harekete ettiğini söyledi.

YÖNETİCİ ATAMA YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİK TASLAĞI GERİ ÇEKİLSİN
MEB, yeni yayımladığı Yönetici Atama Yönetmeliği taslağı ile iş bilmezliğini, adil yönetim anlayışına ne ölçüde uzak olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. Taslak bu haliyle yürürlüğe girerse, eğitim işkolu yönetici belirleme ve atama sürecinin içine sürüklendiği kaos durumu daha da pekiştirilecektir. Taslak metin, AKP’nin sevk ve idaresi altında bulunan Bakanlığın “kariyer ve liyakat gözetmeksizin canımın istediğimi yönetici yaparım’’ anlayışı ile harekete ettiğinin yazılı belgesi olma özelliği taşıyor.
 
Ömer Dinçer’in giderayak hazırlattığı ve Nabi Avcı’nın kucağında bulduğu 28.02.2013 tarihli Yönetici Atama Yönetmeliği’nin yarattığı büyük tepki ve sendikamız Eğitim-İş’in yönetmeliğin hukuk dışı hükümlerinin bertarafı için başlattığı hukuk mücadelesi sonrasında Bakanlık kaynakları yeni bir yönetmelik hazırlığı yaptıklarını ifade etmişlerdi. Ancak yeni yönetmelik taslağını incelediğimizde gördük ki Bakanlık yönetmelikle ortaya çıkan büyük tepkiyi dizginleyebilmek için geri adım atma görüntüsü yaratmıştır. Zira taslak metin ile yürürlükte bulunan yönetmelik metni arasında esaslı hiçbir fark yok.
 
28 Şubat 2013 tarihli yönetmeliğin temel felsefesi, topluma değil AKP’ye hizmet edecek yandaş kişileri yönetici yapmak, yandaşlığı reddedenleri ise yok etmek idi. Yargısal denetimden KHK ile kaçırılan sözlü sınav esaslı yönetici belirlemenin başka hiçbir açıklaması olamaz. Yazılı sınavdan 100 puan alan bir adayın, ne idüğü belirsiz sözlü sınavdan 70 alamaması halinde yönetici olamaması bu kayırmacı anlayışın ürünüdür. Bu haliyle taslak, teknik anlamda değerlendirmeye değecek içeriğe sahip değildir.
 
Bu anlayış, eğitim çalışanları ve onların temsilcileri sendikalarla alay etme ve önceki yargı kararlarını yok sayma anlayışıdır. Bakan Nabi Avcı’nın, ne 28 Şubat 2013 tarihli yönetmeliği ne de yeni yönetmelik taslağını okuduğunu ve incelediğini sanmıyoruz. Sayın Bakan çıkıp neden 28 Şubat 2013 tarihli yönetmeliği kaldırıp yeni yönetmeliğe ihtiyaç duyduklarını açıklamalıdır. Bu taslak kabul edilebilir, tartışılabilir bir taslak değildir. Dolayısıyla hemen geri çekilmeli, sendikalarla bir araya gelinip yeni bir taslak hazırlanmalıdır.
                                                                      
 MERKEZ YÖNETİM KURULU
Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
İdareci (Md. Yrd.)
İdareci (Md. Yrd.) - 7 yıl Önce

Yöneticilik sınavından 80-90 arası puan alan, emekliliğine 6-7 sene kalan, uzman olan, kalifiye öğretmen ve idarecilerimiz maalesef norm fazlası idarecileri bekleyecekler.Boş yer kalırsa 80-90 puanı olanlar belki köylere falan atanabilecekler.Köydeki daha 6-7 senelik idareci de norm fazlasıyım diye gelip bir güzel şehir merkezindeki olkula idareci olacak.Adaletini sevsinler senin AK Parti. Oy verecek bir yer olsaydı sana hiç oy verirmiydim. Şu geziciler yok mu işi iyice inada bindirdiler. Oyum inadına AK Part'nin.

SIRADAKİ HABER