ZAVALLILIK MI, SENDİKACILIK MI?

Türk Eğitim-Sen olarak sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi için söylemediğimiz cümle, yapmadığımız eylem neredeyse kalmadı

ZAVALLILIK MI, SENDİKACILIK MI?
Bu yaptıklarımızla da yetinmedik ve 16 Nisan 2011 tarihinde iş güvencemize sahip çıkmak, 4/B ve 4/C gibi kuralsız ve güvencesiz  istihdam modeli ile taşeronlaşmaya karşı çıkmak için yeni bir eylem kararı aldık.           

350 bin ataması yapılmayan gencimizin derdiyle dertlendik ve yapılan her eyleme maddi, manevi destek verdik, ek öğretmen ataması yapılmadığı takdirde daha büyük eylemler yapacağımızı 16 Ocak tarihinde Abdi İpekçi Parkı'nda yapılan eylemde basın önünde ilan ettik. 30 bin rakamı da ilk defa Türk Eğitim-Sen tarafından dile getirilmiş ve kabul görmüştür.
           

Türk Eğitim-Sen her sözünün arkasında oldu, tutamayacağı sözü vermedi, insanları umutlandırıp çark da etmedi. Gerek sözleşmelilerin kadroya alınması, gerekse 30 bin ek öğretmen ataması taleplerimiz kamuoyunda geniş yer ve destek buldu. Bu konuların sürekli gündemde tutulması sonucunda, Milli Eğitim Bakanı ve Hükümet yaklaşan genel seçimleri de dikkate alarak, geri adım atma sinyalleri vermeye başladı. 16 Nisan tarihinde bu konularda eylem yapılacak olması da, düne kadar zinhar olmaz diyenleri harekete geçirdi.
           

Bu arada, Hükümete yakınlığı ile meşhur, malum sendika, tarihinde ilk kez 29 Mart 2011 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı önünde, sözleşmelilerin kadroya alınması için, basın açıklaması yapacağını ilan etti. Doğrusu çok merak ettik, bu sendika MEB önünde ne diyecekti? Malum sendika, Hükümeti ve Nimet Çubukçu’yu çok sert bir dille eleştirip, 'sözünüzün arkasında durun, aksi takdirde daha büyük eylemler yaparız' mı  diyecek; yoksa zülfüyare dokunmadan 'sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınması için gereğini arz ederiz' mi diyecekti? Bunu öğrenebilme imkanımız artık kalmadı. Çünkü, bu sendika sürpriz eylem kararını yine sürpriz bir şekilde iptal ettiğini duyurdu. İptal gerekçesi de, Sayın Milli Eğitim Bakanı'nın bunların yapacağı eylemden çok korkarak, bunlara randevu vermesiymiş. Bu sendikayı ve yöneticilerini Türk Eğitim-Sen olarak tebrik ediyoruz.


Türk Eğitim-Sen’in onca para harcayarak yaptığı eylemler, mitingler, onlarca basın açıklaması, televizyon programlarında  yapılan sert eleştiriler ile başaramadığı işi, MEB önünde eylem yaparım ha diyerek başardılar(!)
           

Tabi ki işin aslı, bu konuların Türk Eğitim-Sen  ve mağdurlar tarafından sürekli gündemde tutulması ve yaklaşan genel seçimlerde İktidarın hesabına olumsuz yansıyacak olmasıdır. Aklı başında ve vicdanı olan bir tek kişi bile, bu malum sendikaya inanmayacaktır. Bu gelişmelerden nemalanmak için, sendika-hükümet ele ele her çeşit tezgahı kuranları, eylem yapacağız numaraları ile dikkat çekip, eylem yapmadan, 'Bakan söz verdi, biz bu işi çözdük' maskaralığına soyunanları  tüm sendikalarla birlikte, eğitim çalışanları ibret ve tiksinti ile seyretmektedir.
           

Bu zavallılığı, ahlaksızlığı sendikacılık olarak takdim etmek ne utanç vericidir. Böylesine entrika ve utançtan yüce Allah hepimizi korusun.
           

TÜRK EĞİTİM SEN GENEL MERKEZİ
 


Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ROTASYONDA KALİTE
ROTASYONDA KALİTE - 10 yıl Önce

ADAM SANIZ ŞUNU OKUYUN VE MÜDÜRE UYGULANAN ROTASYONU HEPTEN İPTAL ETTİRİN YADA GÜNDEME GELDİĞİ GİBİ DESTEK VERİN HERKESE UYGULANSIN....YORUM: ((MÜDÜR ROTASYONU SONUNDAKİ OLUMSUZLUKLARI, SIRANIN BİR ALTTAKİLERE GELECEĞİNİ ANLAYINCA AKLINIZ BAŞINIZA GELMEYE BAŞLADI.BEN OKUL MÜDÜRÜYÜM VE EN VERİMLİ ÇAĞIMDA İSTEMEDİĞİM VE BEKLEMEDİĞİM BİR ANDA VE ŞEKİLDE ROTASYONA UĞRAYIP KURA İLE BİR KÖŞEYE ATILDIM.TEMMUZDA VE ÖNCESİNDE YEREL YANDAŞ SİYASİLEER, SENDİKALAR, DERNEKLER, EĞİTİM CAMİASINDAN BİR KISIM KESİM HARARETLE BUNU SAVUNDU.BENDE ŞİMDİ ARTIK BU DEVAM ETMELİ DİYORUM AMA ONLARDA BENİM GİBİ KÜSERSE VAY BU MEMLEKETİN ÖĞRENCİLERİNE EĞİTİM GELECEĞİNE.AMA BEN (TABİRLERİNİZLE DİNAZORUM YA,İŞLETME KÖRÜYÜM YA YA MÜDÜR BAŞ YARDIMCILARI VE YARDIMCILAR NE ,SİZE GÖRE AYNI OKULDA YILLARCA DURAN ÖĞRETMEN NE).HERKESE YAPIN GİTSİN ROTASYONU.BU İŞTEN DÖNEN ÖNCEDEN SAVUNAN HERKES VAZGEÇERSE ADAM MI ? SORGULAMAK LAZIM. (önceki yorumlarımda şunu yazmıştım; ÖNCE 76 DAN HER YER DOLDURULDU.SONRA SINAV VE MERKEZİ YERLER DOLDU.SONRA DA TECRÜBELİ MÜDÜRLER ZORUNLU ROTASYONA UĞRADI VE İLLER ARASI ATAMADA BELİRSİZ.BU YÜZDEN MAHKEMELERDE DE AYNI DURUMA FARKLI KARAR VERİYOR.BU DURUMDA ÇANHIRAŞ ÇALIŞMAK MÜMKÜNMÜ) …. Evet soruyorum size her şeyi iyi bilen ve savunanlar …. MÜMKÜNMÜ….rotasyona devam etmeyiniz …. ben yandın herkez yanmasın….))

SIRADAKİ HABER