"Hakemler hakkında her türlü açıklamaya ceza"

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, değerlendirme toplantısında açıklamalarda bulundu.

"Hakemler hakkında her türlü açıklamaya ceza"

Türkiye Futbol Federasyonu'nda değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. 

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, hakemler, korsan yayın ve İstanbul'daki Şampiyonlar Ligi finali gibi konulara değindi. 

Büyükekşi açıklamasında; "TFF yönetimi olarak özlenen futbol iklimini tesis etmek için güven, adalet, şeffaflık, eşitlik prensiplerini olmazsa olmaz kabul edip, futbolun tüm paydaşları ile iletişim içerisinde Türk futbolunun sorunlarını çözmek için derhal harekete geçtik. Görevimizin ilk günlerinde acil çözüm bekleyen askıda olan harcama limitleri, yayın ihalesi, yabancı sayısı konularını çözüme kavuşturduk. Yeni harcama limitlerini ilan ettik ve harcama limitlerinde talimatları değiştirdik." dedi. 

"Deplasman yasağını kaldırdık"

Deplasman yasağı konusunda ise; "2022-2023 sezonuyla birlikte Süper Lig’de deplasman seyircisi yasağını kaldırdık ve misafir tribün seyirci kapasitesinin %30'a kadar çıkartılması konusunda karar aldık. Uygulama diğer liglerde de hayata geçti." dedi. 

"Dijital Atama sistemini ortaya koyduk"

Büyükekşi sözlerinin devamında; "İnsan inisiyatifini ortadan kaldırmak için Dijital Hakem Atama sistemini uygulamaya koyduk. Burada temel kriterler ve performans kriterleri getirdik. İkinci devre itibarıyla 2. ve 3. Lig'deki hakem atamalarını da algoritma ile yapacağız. Mart ayından itibaren de Bölgesel Amatör Lig'de de algoritma kullanılmaya başlanacak. VAR sistemini UEFA’nın belirlediği protokol sınırları içerisine çektik. 2022-2023 sezonunda 12 VAR hakemi ile kadro kuruldu. Spor Toto 1. Lig’de VAR uygulamasını hayata geçirdik. Saha ve VAR hakemlerini birbirinden ayırarak, VAR hakemliğinde uzmanlaşmaya gittik. Dünya hakemliğinin önemli isimlerinden Pawel Gill’i VAR danışmanı olarak göreve getirdik." sözlerini sarf etti. 

Korsan yayın konusu

Korsan yayın konusunda konuşan TFF Başkanı; "Korsan yayınla mücadele kapsamında ‘Yasa Dışı Futbol Yayınlarının Önlenmesi Talimatı’ kabul edilerek yürürlüğe girdi. Ziraat Türkiye Kupası’nda format değişikliği yapıldı. Spor Toto 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'deki play-off sistemleri değiştirildi. Evrak ibrazına dayalı profesyonel futbolcu lisans işlemlerinin kulüplerimizce dijital ortamda yapılmasına ilişkin Yönetim Kurulu kararı alınmış olup, bununla ilgili teknik, hukuki, mali ve prosedürel çalışmalara başlanmıştır. Süper Lig sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıldı. Hesabın içerik ve takipçi sayısı ve oranını arttırmak için çalışmalar sürüyor. Hırvatistan ile oynayacağımız milli maçı Bursa'da oynamayı planlıyoruz." açıklamasında bulundu. 

"EURO çalışmaları sürüyor"

Şampiyonlar Ligi'ndeki 2023 finali ve EURO adaylıkları hakkında konuşan Büyükekşi; "Şampiyonlar Ligi finali için hazırlıklarımız devam ediyor. UEFA yaptığımız çalışmalardan dolayı mutlu. Euro 2028 ve Euro 2032 için çalışmalarımız devam ediyor. 12 Nisan'da UEFA'ya son teklif dosyamızı sunacağız. Eylül 2023'te kazanan belirlenecek. 2025 UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi finali için de adaylık başvurusunda bulunacağız. 23 Şubat 2023'te adaylığımızı teslim edeceğiz." dedi. 

Süper Lig'de yeni kararlar

Büyükekşi açıklamalarının devamında; "Süper Lig içinde bazı yeni kararlar aldık. Dünya Kupası'nda uygulanan uzatma dakikası uygulamasını cuma günü uygulamaya başlayacağız. Bu görevi AVAR hakemi üstlenecek. Göreve geldiğimiz ilk gün hakemin değil oyunun konuşulmasını istiyoruz dedik. Hakemlerle ilgili yapılan açıklamalara para cezası vereceğiz. Hakem geribildirim sistemi getiriyoruz. Platform üzerinden takımlar bize her şeyi iletebilecekler.

Basın organlarında ya da sosyal medyada futbolu gölgede düşürecek, hakemleri itham altında bırakacak açıklamalara para cezası getiriyoruz. Futbolcuların hakemin etrafını sarmasını istemiyoruz. Artık hakem diğer oyuncuları da raporuna yazacak. Raporda yazmasa bile görüntüler üzerinden para cezası vereceğiz.

VAR ile ilgili hakem sayımızı arttırıyoruz. Abdülkadir Bitigen ve Mete Kalkavan'a VAR hakemliği veriyoruz. Bu iki hakemin normal görevi de devam edecek. İtfaye ve ambulanslar artık dikkatli bir şekilde aranarak stadyuma sokulacak. 

Yabancı sayısı ile ilgili kararı kulüplerle de görüşüp yaz ayında almayı planlıyoruz. Hakemlik için yeni kriterler getiriyoruz. Hakem atamalarında sözlü, yazılı, fiziksel kriterler koyacağız. 9 Aralık tarihinde MHK Yeni Talimatı’nda yapılan değişiklik ile İl Hakem Kurulu başkanları sınav sistemi ile seçilecek.

Altyapı Futbol Akademisi projesini hayata geçireceğiz. Gelecek sezon Süper Lig kulüplerine 2024-2025 sezonunda ise TFF 1. Lig kulüplerine akademi zorunluluğu getireceğiz. Bu proje için hazırlıklara başladık." dedi. 

Süper Lig için site geliyor

Büyükekşi dijital ortamdaki yenilikler için; "TFF'nin sitesi şu an yenileniyor. TFF'nin yeni sitesine birkaç gün içinde erişebileceksiniz. Süper Lig'e de bir site açıyoruz. Sezonun ikinci yarısında hizmete girecek. Önümüzdeki günlerde Süper Lig'in Instagram hesabını da açacağız. TFF Youtube hesabını da dijital bir arşive dönüştürmek için çalışmalarımız başladı." açıklamasında bulundu. 

1959 öncesi şampiyonluklar

Mehmet Büyükekşi 1959 öncesi için; "1959 öncesi henüz gündemde değil. Bir taraf kabul olmasını istiyor. Bir de taraf değil, diğer taraflar var. Türkiye'nin tamamını kapsayan liglerin 1959 olduğunu söyleyenler var. 1959 öncesi bir yılda iki şampiyon olduğunu söyleyenler var. İnşallah çözüm buluruz. Bize 5 yıldızla sahaya çıkma olayını daha önce de sordular. Talimatlarda ne yazıyorsa, onu yaparız. Herkes istediği şekilde hareket edemez. Bu sadece yıldız değil, reklam alacağı zaman da öyle. TFF'den izin alınması gerekli, yoksa ceza uygulanır." dedi. 

NTVSPOR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER