MHK'dan tarihi karar: Bundan sonra görev verilmeyecek

TFF, Sivasspor-Galatasaray ve Gaziantep-Beşiktaş maçlarının tartışmalı pozisyonlarına ilişkin VAR kayıtlarını açıklamasının ardından MHK söz konusu maçlardaki hakemlerle ilgili alınan tarihi kararları açıkladı. Yapılan açıklamada, Sivasspor-Galatasaray ile Gaziantep-Beşiktaş maçının orta hakemleri Erkan Özdamar ve Atilla Karaoğlan'a ise uzun süre, Sivasspor-Galatasaray maçının VAR hakemi Özgüç Türkalp'e ise bundan sonra hiç görev verilemeyeceği duyuruldu.

MHK'dan tarihi karar: Bundan sonra görev verilmeyecek

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Sivasspor-Galatasaray karşılaşmasında Sivasspor'un golünün iptal edildiği pozisyona ait VAR kayıtlarını açıkladı. Golün ofsayt gerekçesiyle iptal edildiği belirtildi. Gaziantep-Beşiktaş maçında N'Koudou'nun rakibine kafa attığı ve sarı kartla cezalandırıldığı pozisyona ilişkin VAR kayıtlarını da yayıncı kuruluş aracılığıyla yayınladı. Yapılan açıklamada bahsi geçen maçlarda hakemlerin, önemli hakem hatası yaptıkları tespit edildiği belirtildi.

MHK'DAN SÖZ KONUSU HAKEMLER HAKKINDA KARAR

TFF, Sivasspor- Galatasaray ve Gaziantep-Beşiktaş maçlarının tartışmalı pozisyonlarına ilişkin VAR kayıtlarını açıklamasının ardından MHK söz konusu maçlardaki hakemlerle ilgili alınan tarihi kararları açıkladı.

hakem-erkan-ozdamar-kimdir-erkan-ozdamar-hangi-14670633-2136-amp.jpg
Erkan Özdamar

MHK'den yapılan açıklamada, Sivasspor- Galatasaray maçında önemli bir hakem hatası yapıldığı belirtilirken, maçın VAR hakemi Özgüç Türkalp'e artık görev verilmeyeceği duyuruldu. Söz konusu maçın orta hakemi Erkan Özdamar'a ise uzun süre görev verilmeyeceği belirtildi. Gaziantep-Beşiktaş maçının hakemi Atilla Karaoğlan'ın ise N'Koudou'yu oyundan atmayarak hatalı karar verdiği açıklandı. Maçın hakemi Atilla Karaoğlan'ın ise uzun süre karşılaşmalarda görev alamayacağı belirtildi.

MHK'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

ozguc.jpg
Özgüç Türkalp

"VAR HAKEMİNE GÖREV VERİLMEYECEK"

Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş. - Beşiktaş A.Ş., Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçlarının hakemleri ve Demir Grup Sivaspor - Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemi ile ilgili olarak Merkez Hakem Kurulu gerekli incelemelerini gerçekleştirmiştir. Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçında ofsayt gerekçesiyle golün iptal edildiği, bu kararın hatalı bir karar olduğu, ayrıca Gaziantep FK A.Ş. - Beşiktaş A.Ş. maçının hakeminin, VAR hakeminin izleme önerisine rağmen ihlali yapan oyuncuyu ihraç etmeyerek "önemli hakem hatası" yaptıkları tespit edilmiştir. Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçının VAR hakemine bundan sonra görev verilmeyeceğini, söz konusu iki maçın hakemlerine ise uzun süre görev verilmeyeceğini kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.

basliksiz-4.jpg
Atilla Karaoğlan

Tartışmalı pozisyonların VAR kayıtlarını açıklayan TFF'den yapılan açıklama şöyle;

"ÖNEMLİ HAKEM HATASI TESPİT EDİLDİ"

"Son dönemde meydana gelen hakem hatalarıyla ilgili olarak, Türkiye Futbol Federasyonu ilgili kurulları ile gerekli incelemeleri yapmıştır. Bu kapsamda Gaziantep FK A.Ş. - Beşiktaş A.Ş. ve Demir Grup Sivasspor - Galatasaray A.Ş. maçlarının VAR kayıtları incelenmiştir ve bahsi geçen maçlarda hakemlerin "önemli hakem hatası" yaptıkları tespit edilmiştir.

Şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda oluşan spekülasyonları da ortadan kaldırmak amacıyla Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun kararıyla; söz konusu maçlardaki tartışılan pozisyonlara ait VAR kayıtlarının yayınlanmasına karar verilmiştir.

"GEREKLİ YAPTIRIMLAR UYGULANACAK"

Göreve geldiğimiz ilk gün sözünü verdiğimiz şeffaflık ilkemiz gereği kamuoyunda en küçük soru işareti bırakmadan çalışmalarımızı sürdürürken, hakemlik müessesesinin de zarar görmemesi için maksimum hassasiyeti göstereceğimiz konusunda kamuoyunu temin ederiz. Bazı hakemler tarafından yapılan hataların tüm futbol camiasına mal edilmesine de izin verilmeyecektir. Bu iki maç ile ilgili hatalı bulunan hakemler hakkında Merkez Hakem Kurulu gerekli yaptırımları uygulayacaktır."

SİVASSPOR-GALATASARAY MAÇI VAR KAYITLARI

VAR: "Erkan, Sivaslı futbolcu topa dokunmuyor ama Nelsson'u itiyor."

Erkan Özdamar: "Evet, çok net. Robin Yalçın'ın Nelsson'a teması var. Ofsayt var mı, bana onu söyleyin."

VAR: "Evet, pozisyonda ofsayt var."

BEŞİKTAŞ MAÇINDA N'KOUDOU'NUN RAKİBİNE KAFA ATTIĞI POZSİYONUN VAR KAYITLARI

Atilla Karaoğlan: İtiyor olarak gördüm, şiddet yok.

VAR: Ben şiddet var olarak gördüm. Atilla, seni VAR'a davet ediyorum.

Atilla Karaoğlan: Abi abartıyor ya, ben sarıda kalacağım.

KARAR GAZETESİ 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER