Yılan hikayesine dönen süreç sona erdi: Son 22 yılın en düşüğü

Yılan hikayesine dönen yayın hakları ihalesinde düğüm çözüldü. TFF ile beIN MEDIA GROUP arasında iki yıllık sözleşme imzalandı. İmza töreninde konuşan TFF Başkanı Büyükekşi, anlaşmanın 2.2 milyar TL karşılığında gerçekleştiğini açıklayarak "Kulüpler Birliği bu anlaşmaya onay verdi.

Yılan hikayesine dönen süreç sona erdi: Son 22 yılın en düşüğü

Yılan hikayesine dönen yayın hakları ihalesinde düğüm çözüldü. TFF ile beIN MEDIA GROUP arasında iki yıllık sözleşme imzalandı. İmza töreninde konuşan TFF Başkanı Büyükekşi, anlaşmanın 2.2 milyar TL karşılığında gerçekleştiğini açıklayarak "Kulüpler Birliği bu anlaşmaya onay verdi. Dizileri 140 ülkeye, futbolumuzu 105 ülkeye satıyoruz. Bunu arttırmamız lazım" diye konuştu. Öte yandan 2.2 milyar TL karşılığında gerçekleşen yayın ihalesi anlaşmasının son 22 yılın en düşük rakamı olduğu öğrenildi.

Spor Toto Süper Lig'de yılan hikayesine dönen yayın hakları ihalesinde düğüm çözüldü.

Süper Lig yayın haklarını 20 yıldan fazla süredir elinde bulunduran beIN MEDIA GROUP ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) arasında 2022-2023 ve 2023-2024 sezonlarında geçerli olmak üzere 2 yıllık sözleşme imzalandı.

TFF’nin Riva’daki tesislerinde düzenlenen imza törenine TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Digiturk CEO’su ve beIN MEDIA GROUP CEO’su Yousef Al-Obaidly ve çok sayıda davetli katıldı.

"2.2 MİLYAR LİRA ÜZERİNDEN ANLAŞMAYI İMZALAYACAĞIZ"

İmza töreninde açıklamalarda bulunan TFF Başkanı Büyükekşi, anlaşmanın 2.2 milyar TL karşılığında gerçekleştiğini kaydederek Kulüpler Birliği'nin de bu anlaşmaya onay verdiğini belirtti.

TFF Başkanı Büyükekşi şunları söyledi:

"Bu süreç 7 aydan beri devam eden bir süre. Kulüpler Birliği Vakfı da bu sürecin içindeydi. Biz 1 hafta önce yönetime geldiğimizde aslında anlaşılmış bir rakam vardı. Spor Toto isim hakkı hariç 2 milyar 50 milyon liraydı bu rakam. Bu 2 yıllık sözleşme önümüzdeki sözleşme TÜFE bölü 2 şeklinden 1 yıl sonra devam edecek bir anlaşmaydı. O zamanki başkan Ahmet Ağaoğlu 'mutabıkız, yetki veriyoruz' dedi. Yaptığımız görüşmelerde bu rakamın bizim için bir takım şartlar konusunda verdiğim öneriler ve çalışmalara Yousef Bey'in olumlu yaklaşması üzerine anlaşmanın 150 milyon lira daha yukarı çıkmasını sağladık. 2.2 milyar lira üzerinden anlaşmayı imzalayacağız. Kulüpler Birliği Vakfı'nın istediği rakamın üzerinde. Kulüpler Birliği de bu anlaşmaya onay verdi. Dizileri 140 ülkeye, futbolumuzu 105 ülkeye satıyoruz. Bunu arttırmamız lazım. Marka değerimizi arttırırsak, ülke tanıtımına da katkı yaparız

GÖNÜL İSTER Kİ 3-4 MİLYARLARI HEDEFLEYELİM

Bu işe giren arkadaşlarımızla el ele çalışmak istiyoruz. Yan yana olmak istiyoruz. Gönül ister ki 3-4 milyarları hedefleyelim, marka değerimizi artırırsak sadece futbolun değil ülke tanıtımımıza katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz. İnşallah başka projelerimiz var. Futbolun eksikliğini hissettiği en önemli konu güven. Ben yönetimimize güveniyorum dedim. Türk futbol ekosisteminde hepimiz birbirimize güvenmeyi ön plana almamız lazım. Birbirimizle kavga ederek bir yere varamayız. Uzun zamandır iş ortağımız olan beIN'le yine beraberiz. 16 Haziran Perşembe günü genel kurulumuz bizi göreve getirdi. TFF seçimleri öncesinde tüm kulüplerimizle yaptığımız değerli istişarelerle yol haritamızı belirlemiştik. Birlikte başaracağız anlayışıyla başladığımız yeni dönemde kaybedecek 1 dakikamız bile olmadığını söyledik ve radikal kararlar aldık. Yeni dönemde tüm kurullarımızı yeniden oluşturmak için yaptığım çağrı sürecini tamamlama yolunda hızla ilerliyoruz. Kurullar istifalarını verdi hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Büyük hassasiyetle 1 yılda maksimum verimli olmak için oluşturduğumuz yönetim kurulunu dün paylaştık. Tüm arkadaşlarım çalışmalarına başladı."

TÜM KULÜPLERİMİZ İÇİN BÜYÜK KAYNAK OLUŞTURACAK

Türk futbolunun marka değerini artırmayı hedeflediklerini kaydeden TFF Başkanı Büyükekşi, söz konusu anlaşmanın tüm kulüplere büyük bir kaynak oluşturacağını vurgulayarak açıklamalarını şu şekilde noktaladı:

"Bu anlaşma ana gelir kaynaklarımızın büyük kısmını oluşturan Anadolu takımlarımız başta olmak üzere tüm kulüplerimiz için büyük bir kaynak oluşturacak. Bu imzanın atılmasından dolayı Türk futboluna verdikleri istikrarlı destekleri için teşekkür ediyorum. Yeni dönemde uyumlu şekilde güzel bir iş birliğine imza atacağımıza inanıyorum. Anlaşmanın tüm futbol ailesine hayırlı olmasını diliyorum. Kulüplerimizin mali disiplin bütçe yönetimi ve altyapıya çok daha fazla önem vermeleri gerekiyor. Tek hedefimiz Türk futbolunu layık olduğu yere getirebilmek ve marka değerini artırmak. Yeni hakemlik sistemimiz ve kurullarımızın belirlenmesi hedefimiz var. Yeni atama sistemi. Birlikte çalışarak kısa zamanda birçok sorunu çözerek yolumuza devam edeceğiz. 1 yılın sonunda Türk futbolunda izler bırakan, kamuoyunda taktir gören TFF yönetimi olmayı arzu ediyoruz. Biz dersimize çalışarak geldik. Konusuna hakim yönetim kurulu üyelerimiz var."

YOUSEF AL-OBAİDLY: TÜRK FUTBOLUNUN DÜNYA ÇAPINDA TANINIRLIĞINI YÜKSELTECEĞİZ

beIN Media Group CEO'su Yousef Al-Obaidly ise Türk futbolunun tanınırlığını yükseltmek istediklerini dile getirerek "Burada sizinle birlikte olmaktan çok mutluyum. Türk futbolunun yayın gelenekleri hızla devam ediyor. Biz TFF ile birlikte olmaktan ve 2 yıllık iş birliğinden çok mutluyuz. Türk Süper Lig'inin ve 1. Lig'in tek yayıncısı olacağımızı için çok mutluyum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Büyükekşi'ye gösterdikleri anlayıştan dolayı teşekkür etmek istiyorum.

Sabırlı davranıyoruz ve buradaki gerekliliklerin farkındayız. 2 tarafın da birlikte çalışmak için gösterdiği eforu görüyoruz. Bu yeni bir ilişki değil ve aynı zamanda bu ilişkide yeni bir sayfa olarak düşünmek istiyoruz. Türk futbolunu hem yerel hem uluslararası geliştirmek ve tanıtmak istiyoruz. Türk futbolunun dünya çapında tanınırlığını yükselteceğiz. 105 ülkede yayın yapıyoruz ve bunu yükseltmek istiyoruz. Türk futbolunun olabildiğince sevilmesini sağlamaya çalışacağız. Bu çok güzel ülke için yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türk futbolunun marka değerini artırmamız durumunda gelirleri de artırabiliriz." dedi.

SON 22 YILIN EN DÜŞÜK RAKAMINA İMZALANDI

Gerçek Gündem'den Barış Kaygusuz'un haberine göre; Süper Lig'in yayın hakları için ödenecek 2 milyar 200 milyon lira, bugünün döviz kuruyla yaklaşık 127 milyon dolara tekabül ediyor. Bu rakam da Süper Lig'in yayın hakları bedelinin 1999'dan bu yana görülen en düşük seviyeye ulaşması anlamına geliyor.

YAYIN HAKLARI TARİHÇESİ

1998-1999 sezonunda Cine 5'in 55 milyon dolar ödediği yayın haklarına, Teleon 1999-2000 sezonunda 120,5 milyon dolar karşılığında sahip oldu. Ancak bir sezon sonra ödeme taahhütlerini yerine getirmeyen Teleon'un yayın sözleşmesi TFF tarafından feshedildi ve böylece Türk futbolunda Lig TV dönemi başladı.

O dönem Mehmet Emin Karamehmet'in yönetiminde olan Digitürk, 2000-2001 sezonu devre arasında yıllık 165 milyon dolar karşılığında Süper Lig'in yayın haklarını satın aldı.

Bu tarihten sonra yayın hakları el değiştirmedi. Şimdiye kadar verilen en yüksek yayın bedeli ise 2016'da yapılan ihaleyle geldi. TMSF yoluyla Katar merkezli BeIN Group'a satılan Digitürk, 2017-2018 sezonundan itibaren 5 sezon için kulüplere yıllık 500 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

BEIN'İN 'SABİT KURU' KULÜPLERİ BATIRDI

Bu rakam, anlaşmanın devam ettiği 5 sezon boyunca kulüpler, TFF ve yayıncı kuruluş üçgeninde sürekli devam eden bir gerilime neden oldu. İhale şartnamesinde dolar kurunu 3,26 liraya sabitleyen Bein Sports, ilk sezon için kulüplere sadece 1 milyar 630 milyon TL ödeme yaptı.

Türkiye'de yaşanan kur şoku nedeniyle yayın hakları için dolar bazında ödediği rakam sürekli azalan BeIN Sports, 2020 yılında ise 'benzeri görülmemiş ekonomik koşullar'ı bahane göstererek 500 milyon dolarlık ihale bedelinde indirim talep etmiş, kulüpler ise 90 milyon dolarlık indirimi onaylamıştı. 410 milyon dolar ödemeyi kabul eden BeIN Sports, doların 7 liraya yaklaştığı günlerde dolar kurunu 5.80 TL'ye sabitledi. Süper Lig yayın haklarının 160 milyon dolara alıcı bulduğu 2001 yılında, İngiltere Premier Ligi 360 milyon sterlin, Bundesliga ise 383 milyon euroya alıcı buldu.

GİDEREK AZALACAK

Aradan geçen 21 yılda bu rakamlar İngiltere Premier Ligi için 1,5 milyar sterline, Bundesliga için ise 1,1 milyar euroya yükseldi. Süper Lig'in yayın hakları bedeli ise gerileyerek 160 milyon dolardan 127 milyon dolar seviyesine geldi. Üstelik TL bazında 2 milyar 200 milyon lira olarak ödeneceğini ve ikinci yıl için enflasyonun yarısı kadar artış yapılacağı göz önüne alınırsa, 127 milyon dolarlık bu rakamın giderek daha da azalacak.

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER