AKP, Sit Alanı Koruma Kurulu'nu feshetti

AKP tarafından çıkartılan kararname ile imar, ruhsatlandırma, denetim, kamulaştırma, kentsel dönüşüm ve tabiat varlıklarına ilişkin tek yetkili olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sit Alanı Koruma Kurulu üyelerinin görevlerine son verdi. Böylece cumhuriyet tarihi boyunca alınan sit kararları yeniden gözden geçirilecek

AKP, Sit Alanı Koruma Kurulu'nu feshetti
Önümüzdeki dönemin operasyonel bakanlıklarından olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, AKP tarafından çıkartılan kararnamenin ardından uygulamalarına hemen başladı. 17 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararname ile yapılaşma, ruhsat ve kamulaştırma ile ilgili tüm yetkileri alan bakanlık, 1685 doğal sit alanı için tek yetkili olan Sit Alanı Koruma Kurulu’nu feshetti. Artık sit alanlarının statülerinin devam edip etmeyeceği ile ilgili kararlar, üyeleri bakanlık tarafından belirlenen yeni bir uzman komisyonu tarafından verilecek.

Bakanlığın kararnamesinin ile birlikte cumhuriyetin kuruluşundan bu yana doğal sit alanı ilan edilme kararlarının yeniden incelenmesinin yolu açıldı. Sit alanları ile ilgili her tür bilgi ve belgeyi 6 ay içinde elde edecek olan bakanlık, uzmanlardan oluşturacağı komisyon aracılığıyla daha önce verilmiş statülerin devam edip etmeyeceğine karar verecek.

’Bu hamuduyla götürmektir’
Sit alanları ile ilgili yetkinin bakanlığın eline verilmesine TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir tepki gösterdi. Taşdemir ” Bakanlık, doğal sit alanlarını yeniden değerlendirecek. Bu değerlendirmeyi de bakanlığın uygun gördüğü konunun uzmanları yapacak! Artık gerisini siz hesap edin! Bu, hidroelektrik santralleri (HES) ile ilgili dava süreçlerine vurulacak çok önemli bir darbedir” dedi.

Yapılan değişiklik ile birlikte doğal sit alanları içinde kalan derelere de HES yapılabileceğine dikkat çeken Taşdemir, bugüne kadar doğal sit alanı ilan edilmiş tüm bölgelerin tekrar değerlendirileceğini belirtti. Taşdemir, ”Belli ki yetmemiş, belli ki işi kökten çözmek gerekmiş. İşin aslı biz buna ‘hamuduyla götürmek’ diyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ağustos 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayfer akalan
Ayfer akalan - 8 yıl Önce

avanos ilçesinindereyamanlı mevkisinde olan toprağımın yıllardır sit alanıyaptılar burası benim tapulu yerim yakınında kooperatif evleri az ileride Hilton oteli olmasına rağmen ben hiçbirşey yaptıramıyprum üzerinde hiç peri bacası bile yokburanın sit alanından çıkmasını rica ediyorum buzamana kadar hiç bir hükümet böyle güzel bir çalışma yapmadı.Şimdiden teşekkürlerimi ve Saygılarımı sunuyorum.

AYFER  AKALAN
AYFER AKALAN - 7 yıl Önce

bELEDİYEYE DEREYAMANLININ SİT ALANINDAN KALDIRIMASI İÇİN DİLEKÇE GÖNDERDİM DEREYAMANLI MEVKİİNDE BLUNAN 5000 METREKARELİK BANA AİT OLANYERİMİN EN KISA ZAMANDA SİT ALANINDAN KALDIRIMASIHABERİNİ BEKLİYORUM BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM

SIRADAKİ HABER