ANKARA TABİP ODASI, 'ÇALIŞMADAN PROFESÖR' OLAN 51 HEKİMİN İSMİNİ AÇIKLADI

Ankara Tabip Odası, yeni profesörlerin peşine düştü. Oda'ya göre doçentlikte beş yılını tamamlayan çeşitli hastanelerden 51 hoca yeni kurulan üniversitelere atanıp bir günde prof. oldular.

ANKARA TABİP ODASI, 'ÇALIŞMADAN PROFESÖR' OLAN 51 HEKİMİN İSMİNİ AÇIKLADI

Bu kişiler, yeni kurumlarında bir saat bile ders vermeden eski üniversitelerine geri döndüler. Aynı anda bir üniversitede prof. başka bir hastanede başhekim, iki eğitim hastanesinde klinik şefi olarak çalışanlar var. Akşam gazetesinden Dilek Gedik'in haberi şöyle:

TIP dünyası doçentlikte beş yılını tamamlayan ve yeni kurulan üniversitelerden profesörlük kadrosuna atananları tartışıyor. Ankara Tabip Odası (ATO) ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), dedektif gibi iz sürerek, profesörlük kadrosunu aldıkları üniversitelerin kapısına dahi uğramayan veya ayda sadece bir kaç kez giden isimlerin peşine düştü ve 51 kişilik bir liste oluşturdu. Listede, aynı anda bir üniversitede profesör, başka bir hastanede başhekim, iki eğitim araştırma hastanesinde de klinik şefi olarak çalışan hekimler de var. YÖK Kanunu'na göre bir üniversitenin kadrosunda profesör olarak atananların, o üniversitede en az iki yıl fiili hizmet vermesi gerekiyor. Öte yandan bu durum, akademik dünyada kanayan çok ciddi bir başka yarayı daha ortaya koydu. Yıllarca doçent olarak görev yapan bir çok akademisyen, hak ettiği halde yalnızca kadro mevcut olmadığı ve açılmadığı için profesör olamamaktan dolayı hayli sıkıntılı.

51 hekimlik liste
ATO ile SES, 'uçan profesörler' olarak adlandırdıkları hekimlerin tespiti için adeta dedektif gibi bir çalışma yürüttü. 'Hülle' diye yorumladıkları bu yöntemle prof. olan isimleri araştıran ATO ve SES, önce YÖK'e ve Sağlık Bakanlığı'na başvurarak Bilgi Edinme Kanunu çerçevesinde isim istedi. Her iki kurumdan da olumsuz yanıt alan ATO ve SES, kendi imkanlarıyla araştırma yaparak 'uçan profesör' olarak tanımladıkları 51 ismi belirlemeyi başardı. ATO Başkanı Dr. Bayazıt İlhan oluşturdukları 51 kişilik listeyi AKŞAM'a açıkladı ve şöyle konuştu: 'Bu yöntemi kullanarak profesör olup, hiçbir üniversitede bir saat bile ders vermeden rektörlüğe getirilen var. Bu yöntemle profesör olan tıp fakültesi dekanı, Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü, İll Sağlık Müdürü ve çok sayıda eğitim ve araştırma hastanesi başhekimi var. Aynı kişinin aynı anda bir yerde profesör, bir yerde başhekim, iki farklı eğitim hastanesinde klinik şefi olduğu bilinmektedir ki bunca önemli, emek ve zaman isteyen görevi tek kişinin nasıl yaptığı hekimler arasında merak konusudur.'

Hemşirelikten prof ürolog
Hazırladıkları listede çarpıcı bir çok örnek bulunduğunu da belirten Dr. İlhan, şunları söyledi: 'Hemşirelik yüksek okulundan profesörlük alan genel cerrah ve ürolog mevcut. Örneğin ürolog Çetin Dinçel. Sağlık yüksek okulundan profesörlük alan genel cerrah, kadın doğum ve kulak burun boğaz hekimleri mevcut. Üstelik hem devlet hem de vakıf üniversitelerinin bu amaçla kullanıldığı görülüyor ki akademik yükseltmelerde ne derece sıkıntılı bir durumda olduğumuzun açık bir göstergesi. Hekimler arasında her türlü liyakat ve akademik kriterin dolambaçlı yollarla aşındırıldığı düşüncesi maalesef ki çok yaygın.'

Prof. maaşı üniversiteden
Bu şekilde ataması yapılan hocalar, maaşlarını, profesör kadrosuna dahil oldukları üniversiteden alırken Sağlık Bakanlığı'na bağlı atandıkları devlet hastanelerin de döner sermaye gelirlerinden yararlanıyorlar. Emekli olmaları durumunda da maaşları kendilerine emekli profesör maaşı olarak ödeniyor.

Birbirinden ilginç isimler
ATO Başkanı Dr. Bayazıt İlhan'ın açıkladığı 51 kişilik listedeki isimler arasında Sakarya üniversitesi Tıp Fakültesi'nden prof.'luk unvanı alan Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Prof. İrfan Şencan, İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden prof. unvanı alan İstanbul İl Sağlık Müdürü Ali İhsan Dokucu ve İstanbul Üniversitesi Florence N. Hemşirelik Yüksek Okulu'ndan prof'luk unvanı bulunan Ankara Keçiören Hastanesi Başhekimi ürolog Prof. Ali Coşkun da bulunuyor. Listedeki diğer isimler de şunlar:

Nurullah Zengin
Ümit Topaloğlu
Mustafa Öncel
Mahir Özmen
A. Yaser Müslümanoğlu
Ali İhsan Dokucu
Burhan Dadaş
Suat Turgut
Yüksel Altuntaş
Ali Coşkun
Çetin Dinçel
M. Fatih Avşar
Ahmet Kutluhan
Mehmet Bilge
Adil Eryılmaz
M. Cem Turan
Orhan Gedikli
Sefa Saygılı
Şaban Şimşek
Hüseyin Katılmış
M. Derya Balbay
M. Zafer Berkman
Osman Güler
A. Filiz Avşar
Ahmet Metin
Ali Çayköylü
Bekir Çakır
Ekrem Algül
Engin Bozkurt
Erhan Reis
Erol Şener
Faik Özveren
Hakan Kulaçoğlu
Münir Demirci
Ömer Anlar
Erdal Birol Bostancı
İlknur Bostancı
İrfan Şencan
Metin Doğan
Murat Bozkurt
Musa Akoğlu
Erol Göka
Selami Akkuş
F. Tülin Kayhan
Selami Albayrak
Turhan Caşkurlu
Vedide Tavlı
Nurettin Karaoğlanoğlu
Halil Arslan
İhsan Karaman
 

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER