Binler haykırdı: Nükleere Hayır!

Nükleer Karşıtı Platform (NKP) tarafından düzenlenen mitingde Türkiye’nin dört bir yanından nükleer karşıtları bir araya geldi. Mitingde atılan sloganlar, yapılan konuşmalar nükleer enerjinin bir zorunluluk olmadığını ortaya koydu.

Binler haykırdı: Nükleere Hayır!

Saat 13:00’de Tepe Nautilus önünde bir araya gelen nükleer karşıtlarının Kadıköy İskele Meydanı'na yürüyüşü yoğun katılım nedeniyle beklenenden uzun sürdü. Yürüyüş esnasında şu sloganlar atıldı: “Susma haykır nükleere hayır”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Tüpçü başbakan istemiyoruz”, “Nükleere İnat Yaşasın Hayat”, “Ampul de patlayabilir”.

Onlarca örgütten binlerce kişinin katıldığı miting renkli görüntülere sahne oldu. Kortejin başında Le-Man Bisiklet Kulübü üyeleri, Balkan turuna çıkmış Fransız bisikletçilerle eyleme katıldılar.
 

Yürüyüş esnasında nükleerden ölümlerin canlandırıldığı bir mizansene yer verilirken, Nükleere Karşı Ritm Atölyesi de bir dinleti sundu. Yalnız nükleer karşıtlarının değil, HES'lere karşı mücadele yürütenlerin de yoğun bir katılım sergilediği mitingin katılımcıları şu şekilde sıralandı:

TMMOB’a bağlı odalar, KESK Şubeleri, İstanbul Tabip Odası, İzmir, Ankara, Samsun, Mersin, Sinop, Denizli, Muğla, Bursa, Kocaeli Nükleer Karşıtı Platformları, İstanbul Eczacı Odası, Loç Vadililer, Karadeniz Gençliği, Ekoloji Kooperatifi, Laz Kültür Derneği, Köy Dernekleri, Darıca Kültür Derneği, DİSK Birleşik Metal-İş, Yol-İş, Sürekli Aydınlık için Bir dakika Karanlık, Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği, Çiftçi-Sen, Ekoloji kolektifi, BJK Halkın Takımı, Tüketici Hakları Derneği, TEMA, Küçükçekmece Sinoplular Kültür Yardımlaşma Derneği, Fındıklı Dereleri Koruma Platformu, Yeşil Gerze Çevre Platformu, Sinop Çevre Platformu, İğneada Eko Sistemini Koruma Derneği, Ergene İnisiyatifi, Darıca Kültür Derneği, S.O.S İstanbul Çevre Gönüllüleri Platformu, TKP, EMEP, ÖDP, EHP, CHP Ataşehir ve Küçükçekmece örgütleri, Yeşiller Partisi, Genç-Sen, Halkevleri ve Liseli Öğrenci Birliği.

Göktaş: Nükleercilere oy yok!
EMO (Elektrik Mühendisleri Odası) Başkanı Cengiz Göktaş herkesi selamlayarak başladığı konuşmasında, “Tüm dünya Japonya’da yaşanan nükleer santral faciasının ardından dersler çıkartırken, kendi ülkelerinin enerji üretim programlarını yurttaşlarının tepkilerine karşı saygı gösterip yenidendüzenler ve denetlerken, bir çok ülke nükleer programını iptal ederken; AKP Hükümeti yanlışında ısrar ediyor. Nükleer lobileri ve içeride güç aldığı yandaş şirketleri palazlandırmak adına Mersin’de ve Sinop’ta santral kurma inadını sürdürüyor.“ dedi.

Akkuyu ve Sinop için yapılan tüm anlaşmaların ve yürütülen ikili görüşmelerin iptal edilmesini talep eden Göktaş, “Nükleer Santral’den yayılan radyasyonu evdeki tüpgazla, televizyonla, bilgisayarla karşılaştıramazsınız” dedi. Resmi yalanlarla karşı karşıya olduğumuza dikkat çeken Göktaş enerji ihtiyacı söyleminin tam bir aldatmaca olduğunu belirtti.

Rusya ile yapılan anlaşmanın risklerine dikkat çeken Göktaş son olarak “12 Haziran’da nükleeri savunan partilere oy vermeyeceğiz” dedi. Göktaş’tan sonra sırasıyla KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, DİSK GenelSekreteri Tayfun Görgün ve TTB Başkanı Dr. Eriş Bilaloğlu birer konuşma yaptı.

Miting müzik gruplarının konserleriyle son buldu. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER