Nükleer santrale karşı 159 kilometrelik insan zinciri

Mersin'de Mayıs ayı sonunda temeli atılacak olan Akkuyu Nükleer Santrali'ne karşı gelen 10 binlerce kişi zircir oluşturdu.

Nükleer santrale karşı 159 kilometrelik insan zinciri

Mersin’in Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi’nde mayıs ayında temeli atılacağı açıklanan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapılmasından vazgeçilmesini isteyen çevreciler, insan zinciri oluşturdu. Mersin kent merkezi ile 159 kilometre uzaklıktaki Gülnar İlçesi arasındaki 30 ayrı noktada toplanıp elele tutuşan onbinlerce çevreci, ’Nükleer santral istemiyoruz, ’Türkiye Japonya olmasın’ sloganları attı.

Protesto eylemi için çevreciler ilk olarak Mersin Balıkçı Barınağı’nda biraraya geldi. Eyleme CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, CHP Milletvekili adayı Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Bağımsız Milletvekili Adayı Ertuğrul Kürkçü, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Sebahat Aslan ile 10 binlerce çevreci katıldı.
Platform dönem sözcüsü Sabahat Aslan, Çernobil ve Fukuşima nükleer santrallerinde meydana gelen kazaların bütün canlıların yaşam alanlarını tehdit ettiğini belirterek, "Bugün, Türkiye Japonya olmasın sloganıyla, nükleer santrallere karşı insan zinciri eylemine katılan tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Bu eylemimizi hükümeti bir kez daha uyarmak, nükleer santralleri istemediğimizi haykırmak için yaptık. Her şeye rağmen santral kurulumu adı altında ülkemizi nükleer çöplük haline dönüştürmek ve ülkemizde nükleer silah üretmek isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır" dedi.

CHP’Lİ İSA GÖK’E TEPKİ
Daha sonra söz alan CHP Mersin Milletvekili İsa Gök’e eylemciler arasında bulunan bir grup tepki gösterdi. Gök’un mensubu olduğu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun nükleer santral yapımından yana olduğu gerekçesi ile tepki gösteren grup çevrede bulunanların araya girmesi ile sakinleştirildi.
Konuşmalardan sonra çevreciler daha önceden belirlenen 30 noktadan, el ele tutuştu. İnsan zinciri sırasında pankartlar açan ve sloganlar atan çevrecilere araçları ile yoldan geçenler de klaksonları ile destek verdi. Çevreci bisikletçiler de pedal basarak eylemcileri yalnız bırakmadı.

Bu arada Atatürk Parkı- Balıkçı Barınağı önü, Vakıf Teras önü, Kültür Park- Beşiktaş Meydanı önü, Kültür Park- Barış Meydanı önü, Kültür Park- Fenerbahçe Meydanı Önü, Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampusü karşısı sahil kesimi, GMK Mezitli Mersin Üniversitesi Çiftlik Köy kavağı karşısı, GMK Mezitli Merko Sitesi önü, Mezitli GMK Babil Kavşağı, Mezitli Belediyesi önü, Mezitli Şoray-1 Sitesi Girişi önü, Davultepe İçel Yurt- Kur önü, Mezitli Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü önü, Mezitli Şoray 2 Sitesi girişi önü, Tece Çaltana Sitesi önü, Tece İlköğretim Okulu önü, Tece Sepetçiler önü, Çeşmeli Barboros Cami önü, Çeşmeli Belediyesi önü, Kargıpınarı İlköğretim Okulu önü, Kargıpınırı Anadolu Lisesi Karşışı, Tömük Altın Sahil Sitesi girişi, Tömük Tatil Sitesi önü, Arpaçbahşiş Belediyesi önü, Erdemli Hükümet Konağı Karşısı, Kocahasanlı Belediyesi önü, Limonli Belediyesi önü, Silifke Keklik kavşağı, Taşucu Belediyesi önü ve Akkuyu’daki noktalarda da insan zinciri oluşturuldu.
Silifkeli çevreciler Keklik Anıtı önünde bir araya geldi. Eylemciler boyunlarına ’Ölüm Fermanı Akkuyu’ yazılı pankartlar asarken, ’Nükleer santral istemiyoruz, ’Türkiye Japonya olmasın’, ’Tayyip Mersin’e Fransız kalma’, ’Herkes gider Mersin’e Tayip gider tersine’, ’Nükleer silah istemiyoruz’, ’Halkız haklıyız nükleere karşıyız’ sloganları attı.

ÇERNOBİL MAĞDURUNDAN DESTEK
Silifke’deki eyleme Düzce’de yaşarken Çernobil faciasının ardından radyasyon yüklü bulutların oluşmasıyla yağan yağmura maruz kalıp kanser olan Zafer Taşdemir de katıldı. 28 yaşında olmasına rağmen 10 yaş görüntüsünde olan Taşdemir, nükleer santral istemediğini söyledi. 3 çocuk babası Taşdemir, Çernobil’de yaşananların ardından ailece kanser hastası olduklarını belirterek, "İki kızım ve eşim meme kanseri oldu. Ben ise prostat kanseri oldum. Kanser olmamıza Çernobil’den Karadeniz’e gelen radyasyon yüklü bulutlar neden oldu. Radyasyonun bu denli tehlikeli olduğu bir ortamda Akkuyu’ya nükleer santral yapılmasını istemiyoruz. Benim ailem kanser oldu başka aileler kanser olmasın, ölmesinler" dedi.
Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı Silifke’de eylemde avukat Harika Levent’in yaptığı açıklamanın ardından oluşturulan insan zinciri Taşucu Beldesi’ne ulaştı.

Ayrı noktalarda toplanan çevrecilerin 159 kilometrelik bir zincir oluşturmasının dünyada sayılı eylemler arasına gireceğine dikkat çekildi.

İNSAN ZİNCİRİ AKKUYU KAPISINDA
Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli Beldesi’nde bir araya gelen çevreciler, eylemin son noktasında da insan zinciri oluşturarak Akkuyu Nükleer Santrali’ni protesto etti.
Büyükeceli Beldesi’nde bulunan çevreciler Antalya- Mersin Karayolu üzerinde bir araya geldi.
Eylem öncesi Mersin Nükleer Karşıtı Platformu adına söz alan Dr. Ful Uğurhan kucağına aldığı 6 aylık Sılanur bebeğin söylemek istedikleri olduğunu belirterek, şöyle dedi:
"Bu köyün 6 aylık yavrusu Sılanur adına sesleneceğiz. Sılanur’un size söylemek istedikleri var. Biliyoruz ki nükleer santrallerin kurulduğu her yerde başta insan sağlığı, havyan sağlığı, bitki sağlığı olarak en başta o bölgede yaşayan insanların daha sonra da nesiller boyunca sürecek pek çok hastalıkların geçmesine yol açacak kirlilikler oluşuyor. Şimdi biz kısa bir süre kullanacağımız bir elektrik enerjisi yüzünden nesillerimizi riske atacak böyle bir işi nasıl kabul edebiliriz? Bugün yedisinden yetmiş yedisine buradayız. Hepimiz çok tarihsel görevi yerine getiriyoruz. Biz bugün burada bu santrali yaptırmamakla ülkemizin geleceğinde oluşacak pek çok olumsuz şeyinde önüne geçiyoruz. Japonya bize bunu çok güzel gösterdi. Şimdiye kadar elde etmişler enerjilerini. Bir anda bütün ekonomileri battı. Şu an onu yarattığı mücadele etmek için milyarlarca dolar para harcıyorlar. Ukrayna’da ekonomisini düzeltemedi. Biz bu ülkemizin cennet köşesi başta olmak üzere Türkiye’nin ve dünyanın hiçbir yerinde de nükleer santral istemiyoruz. Senden ne kadar uzak olursa olsun, işte Japonya örneğinde de, Çernobil örneğinde de gördük. Bu nedenle biz bu bölgeye en yakın bölgenin insanları olarak Mersin’in her yöresinden insanlar olarak bugün Mersin’deki Atatürk Parkı’ndan Akkuyu kapısına kadar insan zinciri oluşturduk. Hem de el ele tutuşarak bu atomu yaptırmayacağız."

Beldede yaşayan 80 yaşındaki Ümmü Şahin, "Bu topraklarda doğduk, bu topraklarda öleceğiz. Ama yakında gömülecek toprağımızda kalmayacak" diye konuştu.
Konuşmaların ardından çevreciler, Büyükeceli beldesinden santralin yapılacağı merkeze 3 kilometre uzaklıktaki Akkuyu Nükleer Santral girişine kadar insan zinciri oluşturdu.


 

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
nükleersiz gençlik
nükleersiz gençlik - 10 yıl Önce

barış meydanı önünde o kadar fotoğraf çekildik neden göstermiyorsunuz

neslihan mangıtay
neslihan mangıtay - 10 yıl Önce

Ellerinde flama/pankart/bayrak olmadan da eylemi desteklemeye gelen birçok sivil toplum kur.ve dernekler vardı.Bunlardan bazıları ;Cumhuriyet Kadınları Derneği Mer.Şb-Yönetim Kur.ÜyeleriAlevi Kültür Dernekleri Mer.Şb.-Yönetim Kur.Üyeleri - AKD Mer.Gençlik KollarıSoroptimist Klubü Mer.ŞbKonu katılımı belgeleyen fotograflar elimde mevcuttur.Dileyen arkadaslar benimle iletişime gecebilirler - neslim333@gmail.comNESLİHAN MANGITAY / CKD Yön.Krl.Üyesi-AKD Den.Krl.Üyesi

SIRADAKİ HABER