PALANDÖKEN: 'VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİ İLE ANLAŞMA YAPTIK'

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkârların kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda varlık yönetim şirketleri ile anlaşma yaptıklarını belirterek, “Bu anlaşma çerçevesinde bankalar tarafından varlık yönetim şirketlerine devredilen esnaf ve sanatkârlarımızın borçları yeniden yapılandırılacak ve kendilerine büyük bir ödeme kolaylığı sağlanacak” dedi.

PALANDÖKEN: 'VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİ İLE ANLAŞMA YAPTIK'
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnaf ve sanatkârların kredi ve kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda varlık yönetim şirketleri ile anlaşma yaptıklarını belirterek, “Bu anlaşma çerçevesinde bankalar tarafından varlık yönetim şirketlerine devredilen esnaf ve sanatkârlarımızın borçları yeniden yapılandırılacak ve kendilerine büyük bir ödeme kolaylığı sağlanacak” dedi.
Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan TESK Başkanı Palandöken, “Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarının eski parayla 6 katrilyon TL’lik kısmı, bankalar tarafından varlık yönetim şirketlerine devredildi. Bu şirketlerden LBT Varlık Yönetim Anonim Şirketi ve Girişim Varlık Yönetim Anonim Şirketi ile TESK arasında protokol imzaladık. Esnaf ve sanatkârlarımız, bu şirketlere olan borçlarını 36 aya kadar vadeye yayarak ödeyebilecekler” diye konuştu.

-“FAİZLERİN TAMAMI SİLİNECEK”

Yapılan anlaşma çerçevesinde esnafın adı geçen şirketlere olan birikmiş borçlarına uygulanan gecikme faizi ve temerrüt faizinin tamamının silineceğini belirten Palandöken, “Bu borçlar, enflasyon oranında da olsa hiçbir faiz eklenmeden taksitlendirilebilecek. Ayrıca, esnafın gelirine göre esnek bir ödeme planı da hazırlanabilecek” şeklinde konuştu.

-“BANKALARLA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR”

Kredi ve kredi kartı borcu bulunan esnaf ve sanatkârların, LBT ve Girişim Varlık Yönetim şirketlerine başvurarak, TESK’le yapılan anlaşma çerçevesinde borçlarını yapılandırmak istediklerini söylemelerinin yeterli olacağının altını çizen Palandöken, bankalarla görüşmelerin devam ettiğini belirterek, “Bankaların, mevzuatları gereği Rekabet Kurumundan görüş almaları gerekiyor. Rekabet Kurumundan konuyla ilgili olarak olumlu görüş çıkarsa bankalarla da yaptığımız ön çalışmaları en kısa sürede tamamlayarak esnafımızın borçlarını uygun koşullarda ödemesinin önünü açacağız” dediGüncelleme Tarihi: 15 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER