SAKİN ŞEHİRDEKİ "EYLEM" SESSİZLİĞİ BOZDU

Türkiye’nin ilk sakin şehri Serferihar’ın Sığacık Körfezi’ne yapılması planlanan orkinos çifliğine tepki gösteren doğa ve çevre severler, Sığacık Limanı’nda eylem yaptılar.

SAKİN ŞEHİRDEKİ "EYLEM" SESSİZLİĞİ BOZDU
Türkiye’nin ilk sakin şehri Serferihar’ın Sığacık Körfezi’ne yapılması planlanan orkinos çifliğine tepki gösteren doğa ve çevre severler, Sığacık Limanı’nda eylem yaptılar.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Sığacık Limanı’nda toplanan eylemciler adına basın açıklaması yaptı. Soyer, geçen yaz da orkinos çiftliği kurulmaması için eylem yaptıklarını hatırlatarak, “Geçen yaz orkinos çiftliği kurulmak istenen sularda yüzmüş, binlerce kişi hep bir ağızdan ‘hayır’ demiştik. Anlamadılar, deniz yüzeyinde 35 dönüm alan kiraladılar, gelmeye kararlı gözüküyorlar ancak bu iş öyle kolay olmayacak. Bu kez baltayı taşa vurdular. Biz anladık ki bu ülkede para kazanmak için halkın geleceğini karartmaktan hiçbir şekilde çekinmeyen çevreler var. Çevreyi korumakla görevli olan ama çevreyi değil bu çevreleri koruyanlar var” diye konuştu.
Soyer Kent Konseyleri’nin de bir ilki başardıklarını ifade etti. Aliağa, Buca, Bayraklı, Ödemiş, Menemen, Karabağlar, Konak, Balçova gibi İzmir İlçelerinin yanısıra Eskişehir, Bursa-Nilüfer, Muğla, Ayvalık, Datça, Ordu ve Batman illerindeki Kent Konseyleri’nin binalarına ‘Sığacık’ta Orkinos Çiftliği İstemiyoruz’ pankartı açtıklarını belirtti.
Başta Seferihar Belediyesi olmak üzere eyleme, Greenpeace, pek çok belediyenin kent konseyi, çeşitli sivil toplum kuruluşları, tiyatro ve dizi oyuncuları Volkan Severcan, Altan ve Vahide Gördüm, İlker Kızmaz, şarkıcı Aslı Güngör, Dünya Buz Altı Şampiyonu Şahika Ercümen de destek verdi.

-BALIKÇILAR NÖBETTEYDİ-

Basın açıklamasının ardından teknelerle denize açılan 2 binden fazla eylemci, kurulması planlanan orkinos çiftliğinin yapılacağı alana doğru giderek, alanda nöbet tutan balıkçılara destek verdi. 75 tekne, hep bir ağızdan “Orkinos çiftliği istemiyoruz” diye slogan atarken, Greenpeace gönüllüleri de hazırladıkları şamadıraların üstüne çıkıp pankart açarak eylemcilere destek verdi.
Eylemin ardından Seferihisar Belediyesi etkinliğe katılanlara balık ekmek ikram etti.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER