LİSANS TAMAMLAMA TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLADI! TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLA! (YÖKSİS)

Lisans tamamlama tercih işlemleri başladı ve tercihler YÖKSİS üzerinden alınmaya başlandı.

LİSANS TAMAMLAMA TERCİH İŞLEMLERİ BAŞLADI! TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLA! (YÖKSİS)
YÖK’ten belkenen duyuru geldi. Dün lisans tamamlama tercih işlemleri başladı ve tercihler YÖKSİS üzerinden alınmaya başlandı. YÖK’ün duyurusuna göre Sağlık Önlisans Alanlarından Mezun Olanların Lisans Tamamlama tercih işlemleri için tercih sistemi dün
14.30′da açıldı. https://yoksis.yok.gov.tr/BTS adresindeki
sisteme girebilmek için e-devlet şifresi gerekiyor. Lisans tamamlama tercih dönemi 30 Ağustos’ta sona erecek.
 
LİSANS TERCİH SONUÇLARI VE KAYITLAR
 
YÖK’ün açıklamasına göre lisans tamamlama tercihleri sonrasında yerleşme işlemleri 3 Eylül’e kadar sürecek ve sonuçlar yine aynı YÖKSİS’ten ilan edilecek. İlgili üniversitelere kayıtlar ise 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasındaki gerçekleştirilecek. İşte YÖK’ün lisans tamamlama süreci ile ilgili açıklaması…
 
YÖK’TEN LİSANS TAMAMLAMA TERCİH İŞEMLERİ AÇIKLAMASI
 
“19/11/2014 Tarih ve 6569 Sayılı Kanun’un Geçici Madde 69′u uyarınca, aşağıda yer alan ön lisans programlarından 19.11.2014 tarihine kadar mezun olan adaylar için lisans tamamlama programları açılacaktır. 2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurular e-Devlet şifresiyle
3 – 14 Ağustos 2015  tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacaktır. Lisans tamamlama başvuruları sırasında adaylardan ön lisans diplomasında yer alan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecektir. Başvuru yapmayan adaylar, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tercih ve yerleştirme işlemlerinden yararlanamayacaklardır.
 
Başvuruların ardından lisans tercihler ise 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında aynı internet adresinden alınacaktır. Tercih işlemleri sırasında ön lisans alanlarına göre hangi alanlarda lisans tamamlama programları açılacağı, programların yer alacağı üniversiteler ile kontenjanları ve yerleştirmeye ilişkin esaslar yayımlanacaktır. Yerleştirme işlemleri 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacak ve sonuçlar https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak olup adaylara ayrıca posta yolu ile gönderilmeyecektir.
 
Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. İlan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan adaylar yerleştirme işleminden doğan haklarından vazgeçmiş sayılacaklar ve kayıtları yapılmayacaktır.
 
Söz konusu kanun uyarınca 19.11.2014 tarihine kadar aşağıda belirtilen ön lisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alındığında bütün başvuruların karşılanamayacağı hususu göz önünde bulundurularak, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yerleştirilemeyen adaylar için takip eden yıllarda lisans tamamlama programları açılmaya devam edilecektir.
 
Lisans Tamamlama Programlarına Başvuru Yapabilecek Ön Lisans Programları
 
Acil Yardım, Acil Yardım Teknikerliği, Acil Yardım Teknikleri, Adli Tıp, Adli Tıp Teknikerliği, Ağız Diş Sağlığı, Ağız ve Diş Sağlığı, Ambulans ve Acil Bakım Teknikerliği, Ambulans ve Acil Bakım, Ameliyathane Hizmetleri, Ameliyathane Teknikerliği, Anestezi, Anestezi Teknikerliği, Cerrahi Teknikerliği, Çevre, Çevre Sağlığı, Diş Protez, Diş Protez Teknikerliği, Diş Protez Teknolojisi, Diş Teknik Sekreterliği, Diyaliz, Ebelik, Eczane Hizmetleri, Eczane Teknikerliği, Elektronörofizyoloji, Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon, Evde Hasta Bakımı, Fizik Tedavi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi, Hastane Yönetimi ve Organizasyon, Hemşirelik, Hidroterapi, İlk ve Acil Yardım, İş ve Uğraşı Terapisi, Laborant ve Veteriner Sağlık, Nükleer Tıp Teknikleri, Odyometri, Optisyenlik, Ortopedik Protez ve Ortez, Otopsi Yardımcılığı, Paramedik, Patoloji Laboratuvar, Patoloji Laboratuvar Teknikleri, Perfüzyon, Perfüzyon Teknikleri, Podoloji, Protez ve Ortez, Radyoloji, Radyoterapi, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Sağlık Yönetimi, Sağlık Memurluğu, Sağlık Teknikerliği, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Veteriner Sağlık Teknikerliği, Yaşlı Bakımı, Yaşlı Bakım Hizmetleri, Yaşlı Hizmetleri Bakımı.
Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2015, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hülya Tınmaz
Hülya Tınmaz - 7 yıl Önce

YÖK neden çocuk gelişimi ön lisans mezunlarına bu imkanı sunmuyor adaletsizlik sözkonusu

SIRADAKİ HABER