LYS GİRİŞ BELGELERİ YAYIMLANDI

2013 Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS)*: Sınava Giriş Belgelerinin Edinilmesi

LYS GİRİŞ BELGELERİ YAYIMLANDI
15-16-22-23 Haziran 2013 tarihlerinde yapılacak2013 Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS)başvuran adayların, sınavlara girecekleri bina/salonlara atanma işlemleri tamamlanmıştır.
Adaylar sınava girecekleri yer bilgisini gösterenSınava Giriş Belgelerini, başvuru yaptıkları her LYS için ayrı ayrı, TC Kimlik Numaraları veşifreleri ile 5 Haziran 2013 günü saat 14.00’ten itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internetadresinden edineceklerdir. Başvuru yapılmayan LYS için Sınava Giriş Belgesidüzenlenmeyecektir. Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, bina, salon bilgileri ile adayınfotoğrafı bulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafı bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerininyazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraf olmasına özen göstermelidir.
Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarını ilgili LYS’de yanlarında bulundurmak zorundadır. İlgili LYS’ye ait Sınava Giriş Belgesi’ni (fotoğraf görünür bir şekilde) yanındabulundurmayan adaylar sınava alınmayacaktır. Sınava Giriş Belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacaktır. Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS’ler için kullanılamayacaktır. Belgenin ön ve arka yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim, işaret vb. bulunmamalıdır. Kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için, adayların sınava girecekleri binanın kapısında sınavın başlama saatinden en az 1 saat önce hazır bulunmaları zorunludur. Adayların sınava girecekleri binayı sınav gününden önce görmeleri yararlarına olacaktır. Adaylara Sınava Giriş Belgesi gönderilmeyecektir.
Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özel kimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askerî öğrenciler için askerî kimlik belgesi (Bu özel durum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), Türk vatandaşlığından izin ile ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler olarak kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanında soğuk damga basılı olmalı, adayın güncel bir fotoğrafı ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır. Üzerinde soğuk damga, güncel bir fotoğraf veya T.C. Kimlik Numarası bulunmayan nüfus cüzdanları ile geçerlilik süresi bitmiş pasaport kabul edilmeyecektir. Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday mazereti ne olursa olsun sınava alınmayacak; sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır.
Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.
Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.
ÖSYM BAŞKANLIĞI
*Sınav Adı, Tarihi ve Saati Sınavda Uygulanacak Testler Testin Cevaplama Süresi
 
Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) Tarih Testi 65 dakika
15 Haziran 2013, 10.00 Coğrafya-2 Testi 20 dakika
Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve
Ahlak Bilgisi Testi 50 dakika
Matematik Sınavı (LYS-1) Matematik Testi 75 dakika
16 Haziran 2013, 10.00 Geometri Testi 60 dakika
Yabancı Dil Sınavı (LYS-5) Yabancı Dil Testi (Alm., Fra., İng.) 120 dakika
16 Haziran 2013, 14.30
Fen Bilimleri Sınavı (LYS-2) Fizik Testi 45 dakika
22 Haziran 2013, 10.00 Kimya Testi 45 dakika
Biyoloji Testi 45 dakika
Edebiyat-Coğrafya Sınavı (LYS-3) Türk Dili ve Edebiyatı Testi 85 dakika
23 Haziran 2013, 10.00 Coğrafya-1 Testi 35 dakika
Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2013, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER